دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
مراقبت های بعد از عمل جراحی ستون فقراتعمل ستون فقرات - spinal surgery

مراقبت های بعد از عمل جراحی ستون فقرات

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۳ شهریور ۱۳۹۸

ساختمان ستون فقرات

ستون فقرات از 33 استخوان تشکیل شده که روی همدیگر قرار گرفته اند. این استخوان ها توسط رباط ها و ماهیچه ها به یکدیگر متصل هستند و در راستای به خصوصی قرار گرفته اند. ستون فقرات اصلی ترین نقطه اتکا بدن است و قامت فرد بر روی آن استوار است. به کمک ستون فقرات میتوانید خم و راست شوید و بدن خود را به طرفین بچرخانید.طناب نخاعی درون استخوان ستون فقرات قرار دارد که بوسیله استخوان های ستون فقرات محافظت می شود.هر گونه اختلال و مشکل در ستون فقرات ممکن است نخاع را نیز درگیر کند.

جراحی ستون فقرات

جراحی ستون فقرات

از جمله عمل های جراحی ستون فقرات میتوان به اسکولیوز، دیسک بین مهرهای، لقی و سُرخوردگی مهره‌ها، شکستگی‌ها و در رفتگی‌ها و در موارد شدید و گسترده تخریب در اثر تومور یا عفونت اشاره کرد. هدف اصلی از انجام جراحی ستون فقرات بازگرداندن بیمار به فعالیتهای روزانه و جلوگیری از آسیب های جبران ناپذیر نخاعی یا عصبی است که شما را از حرکت بازدارد.علاوه بر عمل جراحی ،اقدامات پس از عمل جراحی به اندازه خود عمل از اهمیت بالایی برخوردار است.

اقدامات لازم بعد از عمل جراحی ستون فقرات

بسته به نوع عمل وگستردگی عمل،دوره نقاهت پس از عمل جراحی در هر فردی متفاوت خواهد بود وقبل از هر چیزی باید به این نکته اشاره کرد که مراقبت های هر عمل جراحی و دوره نقاهت هر عمل متفاوت می باشد .اما ما در این بخش یکسری نکات کلی در مورد مراقبت های پس از عمل جراحی ستون فقرات اشاره کرده ایم که این اقدامات عبارتند از:

مراقبت از زخم و پانسمان

در هر عمل جراحی مراقبت از زخم و پانسمان یکی از اقدامات اساسی جهت بهبودی کامل می باشد.توجه نمایید که پانسمان ها باید مکررا تعویض شود تا از بروز عفونت و سایر مشکلات پس از عمل جلوگیری به عمل آید.

فیزتراپی و ورزش و حرکت

توانبخشی بعد از عمل به اندازه خود عمل اهمیت دارد.پس از عمل مراجعه به فیزیوتراپیست و انجام حرکات ورزشی هوازی سبک همچون پیاده روی و ورزش در آب کمک بسیاری به بهبودی بیشتر بیمار خواهد کرد . 

جراحی ستون فقرات

تغذیه مناسب

در جراحی های ستون فقرات نیازی به داشتن رژیم غذایی خاصی وجود ندارد.ولی حتما به این نکته دقت کنید که از رژیم غذایی با فیبر بالا که حاوی سبزیجات و میوه جات می باشد استفاده کنید تا از بروز یبوست جلوگیری شود.استفاده از ویتامین ها و املاحی همچون کلیسم کمک بسیاری به بهبود سریعتر بیمار خواهد کرد.

اصلاح صحیحی خوابیدن و نشستن و ایستادن

بعد از عمل جراحی ستون فقرات ،حفظ صحیح راستای بدن از اهمیت بالایی برخوردار است و کمک بسیاری به بهبود بعد از عمل خواهد کرد. استراحت مطلق حتی روز پس از جراحی به هیچ عنوان توصیه نمی شود
واز نشستن و ایستادن طولانی مدت پس از عمل جراحی خودداری کنید و پوزیشن خواب در بهبود بیماری نقش بسزایی دارد،از دمر خوابیدن و پیچیدن در خواب خودداری کنید. و در هنگام خواب حتما بالشی را زیر زانوهای خود قرار دهید.

استحمام بعد از عمل

بعد از جراحی ستون فقرات، استحمام بسته به نظر پزشک شما بلامانع است، معمولاً اجازه ی استحمام را در زمان ترخیص به بیمار داده می شود (روز چهارم پس از عمل جراحی). شستن محل عمل با کف صابون و فشار ملایم آب امکان پدیز می باشد. سپس با استفاده از باد ملایم سشوار محل را خشک کرده، با بتادین یا الکل ضد عفونی و پانسمان کنید.

استفاده از کمربند را فراموش نکنید

هدف اصلی استفاده از کمربند محدود کردن حرکت خم شدن به جلو است.معمولا لازم است دو تا چهار ماه از بریس یا کمر بند استفاده کنید و در این مدت هر ماه یا هر دو ماه باید توسط متخصص ویزیت شوید.از بریس برای محدود کردن حرکات کمر در زمانهایی است که ممکن است فشار روی آن وارد شود مثل ایستادن و راه رفتن و نشستن استفاده می شود؛ پس میتوانید در وضعیت دراز کش آن را باز کنید.

جدیدترین مقالات:

جراحی جمجمه

جراحی ستون فقرات

رانندگی کردن در این دوران ممنوع

معمولا تا یک پس از عمل جراحی رانندگی کردن ممنوع می باشد.اما پس از گذشت یک ماه از عمل رانندگی بلامانع می باشد.اما پس از گذشت این زمان هم از رانندگی کردن طولانی مدت خودداری کنید و هر نیم ساعت از ماشین بیرون بیاید و چند دقیقه پیاده روی کنید.