دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
 انواع سردرد وراههای تشخیص آنبیماری های مغزی

انواع سردرد وراههای تشخیص آن

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۹ شهریور ۱۳۹۸

سردرد

سردرد برای همه ما پدیده ای آشناست و کمتر کسی است که درطول عمر خود آن را تجریه نکرده باشند.به طورکلی میتوان سردرد را به عنوان احساس درد و ناراحتی از ناحیه کاسه چشم تا پشت سر تعریف کرد.

انواع سردرد ها

سردردها را به سه دسته اولیه و ثانویه و اعصاب جمجمه ای تقسیم می کنند.

انواع سردرد

سردردهای اولیه

این سردردها جزو شایع ترین سردردها محسوب می شوند وعموما علت مشخصی دارند به دلایل مشخصی همچون شرایط استرس زا،فعالیت های جنسی و انواع موادغذایی ایجاد می شود.انواع سردردهای اولیه عبارتند از:

سردردهای عصبی:

یکی از رایج‌ترین انواع سردرد‌ها بوده و افراد بسیاری زیادی با آن مواجه می‌شوند. سردرد‌های عصبی به دو دسته تقسیم می‌شوند، حاد و مزمن. سردرد‌های عصبی حاد می‌توانند از 30 دقیقه تا یک هفته طول بکشند، در حالیکه سردرد‌های عصبی مزمن، ساعت‌ها طول کشیده و ممکن است ادامه‌دار باشند. یک سردرد عصبی موجب درد ِخفیف تا متوسط می‌شود، احساس می‌کنید یک باند محکم دور سرتان بسته شده و درد ممکن است از پشت سر یا بالای ابرو‌ها شروع شده و در نهایت تمام سرتان را تحت تاثیر قرار دهد.

سردردهای میگرنی :

میگرن دومین نوع رایج سردرد های اولیه می باشند که معمولا به صورت یکطرفه و دردهای نبض دار ظاهر می شوند و از علائم آن میتوان به تیره و تار شدن دید و حالت تهوع و حساس بودن به محرک هایی همچون نور اشاره کرد.شیوع این نوع سردرد در زنان بیشتر از آقایون می باشد.

انواع سردرد

 

سردرد خوشه ای:

این نوع سردرد در یک طرف سر وجود دارد، درد آن به عنوان درد سوزنی توصیف می شود، و مکان آن معمولا در اطراف یک چشم واقع شده. قسمتی از سر که تحت تاثیر قرار می گیرد متورم و قرمز می شود، افتادگی پلک ایجاد می شود.این سردرد ها بین یک ربع تا یک ساعت طول می کشد که ازیک بار تا 8بار درروز اتفاق می افتد.

سردرهای تنشی یا هیجانی:

این نوع سردرد همان طور که از اسمشان مشخص است اغلب در نتیجه استرس و اضطراب ایجاد می شود که این عوامل، سفتی عضلات شانه ها، گردن و آراواره را موجب می شوند. سردرد موجب فشار، کشش، و انقباض می شود که گیجگاه ها، صورت و پوست سر را تحت تاثیر قرار می دهد.

سردردهای مزمن روزانه:

به سردردی که حداقل 15 روز یا بیشتر به مدت حداقل 1 الی 3 ماه متوالی اتفاق می افتد، سردرد مزمن روزانه گفته می شود.علائمی همچون کم آبی ،کمبود خواب و خستگی،وجود اسانس و مواد نگهدارنده دربرخی موادغذایی از جمله عوامل مهم این سردرد هستند.

سردردهای ثانویه

سردردهایی هستند که به شرایط بیرونی نسبت داده می شوند. وقتی که عواملی باعث تحریک اعصاب حساس به درد سر می شوند، این سردرد ها بروز می یابند و این سردرد ها عموما نشان دهنده بیماری جدی می باشند.از شرایط و عوامل ایجاد کننده سردردهای ثانویه، می توان به :

بیشتر در مورد تخصص دکتر علیرضا شیخی بدانید:

جراحی مغز و اعصاب

-مصرف زیاد الکل
-تومورهای مغزی
-لخته های خونی
-خون ریزی درون یا اطراف ساختار مغز
-سردردهای مسمومیت ناشی از کربن مونواکسید
-تکان یا شوک ناگهانی سر
-دهیدراته شدن، آنفولانزا
-حمله های پانیک
-سکته مغزی

سردرد اعصاب جمجمه

سردرد اعصاب جمجمه یا اعصاب صورت

نورآلژیا به معنی درد عصبی است و التهاب یکی از 12 عصب جمجمه ای را نشان می ده که از مغز می آیند و ماهیچه ها را کنترل کرده و سیگنال های حسی ( مانند درد ) را از سر و گردن حمل می کند. شاید رایج ترین مورد شناخته شده برای نورآلژیا درد عصب سه قلو باشد ، که عصب جمجمه و اعصاب حسی را تحت تاثیر قرار می دهد، این عصب حسی که صورت را تغذیه می کند می تواند باعث درد شدید صورت در هنگام خشم یا التهاب گردد که این نوع سردرد ها به سردرد های اعصاب جمجم ای یا اعصاب صورت معروف هستند.