دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
روش علمي جا اندازي سنتي ديسك كمر وگردنعمل دیسک کمر

روش علمي جا اندازي سنتي ديسك كمر وگردن

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۲ فروردین ۱۳۹۷

بیماری های ستون فقرات

فهرست محتوا

 

ساختار دیسك كمر و گردن چگونه است؟

دیسك در واقع ماده ای ژله ای است كه درون كیسه در بسته ای قرار دارد و خداوند ان را به شكل ضربه گیر مابین استخوان های بدن قرار داده است تا هنگام حركت استخوان بر استخوان تماس نداشته و دیسك همچون بالشئ نرم حركت ان را تسهیل نماید، دیسك ها را به تعبیری دیگر به كمك فنر ماشین میتوان مثال زِد كه پوسته ای اهنی دارند و محتوی روغن هستند و حركت اتومبیل را تسهیل كرده وبا قدرت ضربه گیری كه دارند نرمی حركت در جاده ناهموار را فراهم مینمایند.
در تصویر بالا نوكلیوس ماده ژله ای داخل دیسك وبه تعبیری، روغن موجود در كمك فنر ماشین و انولوس كیسه ای است كه ماله ژله ای دیسك را در بر گرفته و معادل پوسته آهنی كمك فنر ماشین است تصویر پایین ،نمای كمك فنر ماشین است كه سیال یا روغن درون ان معادل ماده ژله ای دیسك ودیواره آهنی ان معادل كیسه دیسك میباشد.

دو روش جا انداختن دیسک کمر

روش درمانی دیسک کمر بدون جراحی هم امکان پذیر است که دو به صورت انجام میشود :

1. روش فیزیکی: یک روش قدیمی است که با استفاده از دست و کشش انجام می شود.

2. روش شیمیایی: در این روش با استفاده از تزیق دارو انجام میگیرد که روشی مدرن تر است .

Drug-injection

جا انداختن دیسك كمر چگونه است؟

درپاسخ به این سوال باید گفت بیمارانی كه با كمردرد و درد تیركشنده به پاها مراجعه میكنند به دو گروه تقسیم میشوند،دسته اول افرادی هستند كه مبتلا به تورم ماده ژله ای دیسك هستند ودسته دوم افرادی هستند كه مبتلا به پارگی كیسه دیسك و بیرون ریختن ماده ژله ای داخل آن میباشند . استفاده از جا انداختن دیسک کمر یک روش درمانی محسوب میشود که نیاز به عمل جراحی ندارد .البته ناگفته نماند در برخی از تشخیص ها که با درد شدید و آسیب جدید تری همراه است جراحی بهتر است . هر دو از نظر درمانی یکی هستند ولی از نظر عملکرد متفاوت هستند . بسیاری از پزشکان عمومی، جراحی را به عنوان یک راه حل مشخص توصیه می کنند، در حالی که متخصصان، قبل از جراحی روشهای غیر تهاجمی را به عنوان گزینه اول پیشنهاد می دهند.

درمان تورم دیسك كمر:

مانند التهاب سایر نقاط بدن ،التهاب دیسك نیز به راحتی با استراحت و داروی ضد التهابی درمان میگردد.

درمان پارگی دیسك كمر:

با توجه به توضیحات داده شده در بالا جهت دوستان ،مشخص میگردد كه منظور از پارگی دیسك كمر در واقع پاره شده كیسه دیسك و بیرون ریختن ژله های داخل آن است و یا بعبارات دیگر ،خروج روغن از كمك فنر ماشین و اصطلاحاً روغن زدن آن است،
حال سوال این است:هـیچ عقل سلیمی قبول مینماید كه وقتی روغن از داخل كمك فنر ماشین بیرون ریخت ویا یك مثال ساده تر،گونی محتوی برنج،پاره شد و برنج ها بیرون ریخت،میتوان با مالش دادن یا چكش زدن یا كشیدن یا هزاران روش دیگر، روغن را از روی زمین جمع كرد و دوباره وارد كمك فنر ماشین كرد؟؟!

Lumbar-disc-rupture

پس چگونه دیسك كمر و گردن را جا میاندازند؟

واقیعیت این است،هـیچ وقت دیسك پاره شده سر جای خود بر نمیگردد!
بیماران مبتلا به پارگی دیسك مانند تمام بیماران دیگر بدلیل ترس عمومی از جراحی ،هر روشی را امتحان میكنند و در این میان بدام شیادانی میافتند كه ادعای جا انداختن دیسك كمر یا گردن را دارند.

چه كسانی مبادرت به جا اندازی دیسك كمر مینماید؟

یك بررسی كلی نشان میدهد كسانی كه مبادرت به جا اندازی دیسك مینمایند یا افراد فاقد تحصیلات اكادمیك هستند ویاتحصیل كردگانی هستند كه هرگز نخاع انسان ودیسك های مجاور آنرا در اطاق عمل در انسان ندیده اند زیرا اگر ببینند جرات اعمال فشار بر نخاعی كه خود بدلیل پارگی دیسك تحت فشاراست را نخواهند داشت .

چرا بعضی مبتلایان به دیسك كمر با اعمال فشار یا همان جا انداختن خوب میشوند؟

بارها وبارها،از دوست و اشنا،شنیده ایم كه بیماری مبتلا به پارگی دیسك كمر بوده و با جا انداختن خوب شده است،حال با توضیحات بالا،این چگونه ممكن است؟؟؟ جواب بسیار ساده است ،نیم بیشتر مبتلایان به دیسك كمر یا گردن مبتلا به تورم دیسك هستند كه با گذشت زمان خود به خود بهبود مییابد واینان بهبودی بدلیل گذر زمان را به حساب مراجعه به جااندازها میگذارند و مابقی افرادی هستند كه دیسك پاره شده شدید دارند كه فشار وارده توسط آن برنخاع باعث درد شدید شده و وقتی فرد جا انداز،فشار بیشتری بر محل درگیر وارد میاورد بدلیل شدت فشار وارده نخاع كلاً از حال رفته و توانایی انتقال و احساس درد به مغز را از دست میدهد لذا فرد فكر میكند خوب شده است غافل از انكه نخاع اسیب دیده و دیر یا زود با درد شدید تر و علایم بدتری بیمار را به بیمارستان میكشاند.

Spinal-cord-damaged

آیا جا انداختن دیسک کمر بدون جراحی میتواند مشکل دیسک شما ر بر طرف کند ؟

کسانی که دیسک کمر دارند جا انداختن دیسک یک روش درمانی است . اما جا انداختن با دست زیاد مورد استفاده قرار نمیگیرد چون ممکن است آسیب هایی داشته باشد . باید توجه داشت که بدون آگاهی نباید کمر خود را به افرادی که تخصص ندارند سپرد که باعث آسیب هایی به کمر شود . با معاینه ی پزشک که متناسب با شرایطی که موجود است کدام روش برای جا انداختن مناسب است استفاد ه شود . پزشک ارتوپد بر اساس تاریخچه پزشکی و معاینات و آزمایش هایی که بیمار انجام داده به نتیجه میرسد . پزشک به کل ستون فقرات نگاه میکند نه فقط قسمتی که درد میکند و نسبت به آن برنامه غذایی و ورزش ارائه میدهد.

مزایای روش جا انداختن دیسک کمر به روش سنتی

• عوارض دارویی ندارد چون نیازی به مصرف و تزریق دارو نیست .

• این روش غیر تهاجمی بوده و نیاز به تیغ جراحی ندارد .

• باعث کاهش درد شده و بهبودی در تحرک.

To-the-surgical-razor

معایب جا انداختن دیسک کمر به روش سنتی

• در جا انداختن دیسک کمر با روش سنتی به دلیل آزاد شدن گاز های تحت فشار در مفاصل صدای وحشت ناکی میدهد که برخی افراد به دلیل وحشت از صدا ممکن است تمایل به این روش را نداشته باشند .

• اگر شدت پارگی دیسک زیاد باشد جا انداختن با دست اصلا روش مناسبی نیست .

• در این روش ممکن است بیمار تا مدتی درد را همرا داشته باشد و یا سر درد خستگی و.. را تجربه کند .

جا انداختن دیسک کمر با چه خطراتی میتواند همراه باشد ؟

اگر جا انداختن دیسک کمر تحت نظر پزشک با تجربه انجام شود خطری ندارد . در برخی از موارد ممکن است دچار مشکلات عصبی در بیمار به وجود آید که باعث ضعف بیمار شده یا مشکلات مثانه ، روده ، پوکی استخوان ، شکستگی استخوان دچار شود .

Osteoporosis

به جز جا انداختن مهر ها روش درمانی دیگری وجود دارد ؟

بله ، چند روش برای درمان وجود دارد که برخی را برای شما شرح میدهیم :

فیزیوتراپی

رفتار درمانی شناختی

به حرکت در آوردن مفصل

ورزش درمانی

ماساژ درمانی

طب سوزنی

دارو درمانی

استفاده از کمپرس سرد یا گرم

Cold-compress

اصلاح نحوه انجام کارها

• هنگام کار سنگین حتما زمانی برای استراحت مشخص کرده و از کا کردن مدوام جلوگیری کنید .

• به پهلو خوابیده و بین زانو ها بالش قرار دهید .

• اگر زمان زیاد مجبور به نشستن هستید هر 10 دقیقه پاهارا صاف نگه دارید یا کمی راه بروید .

• هنگام برداشتن اشیا به آرامی به سمت جلو خم شوید و وسیله را بردارید .

• اگر مدت طولانی ایستاده هستید بهتر است نوبتی پای خود رااستراحت دهید بویسه یک چهارپایه .

 
نتیجه اخلاقی:

١)هیچ دیسك پاره شده ای،جا نمیافتد.

٢)اگر كسی از ساختار پیچیده نخاع آگاه باشد،جرّأت فشار آوردن بر آنرا ندارد.

٣)اگر كسی برای بدن خود ارزش قائل باشد،آنرا بدست فرد بی اطلاع نمیسپارد.