دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
سردردهای خطرناکسردرد

سردردهای خطرناک

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۱۰ شهریور ۱۳۹۸

سردرد های خطرناک

سردرد یکی از شایع ترین مشکلات روزمره بشر است ،به گونه ای که در بسیاری از مواقع افراد را مجبور می کند تا در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند. سردرد همیشه یک علامت است و می تواند در بسیاری از بیماریها دیده شود. سردردها ممکن است به دلایل مختلفی سینوزیت،میگرن،عفونت دندان،تومور مغزی و فشار خون بالا رخ دهد ک دانستن علت آن بسیار مهم می باشد.

سردرد

سردردهای خطرناک چه علائمی دارند؟

اغلب سردرد ها خوش خیم هستند و خطری برای بیمار نخواهند داشت همانند سردردهای میگرنی و سینوسی که میتوان با مصرف دارو های مسکن به درمان آن پرداخت اما برخی سردرد ها می توانند نشاندهنده یک بیماری جدی باشند که درصورت مشاهده همچین سردرد های حتما به پزشک مراجعه کنید:
-سردرد های ناگهانی بدون هیچ دلیل خاص
-سردرد های بلافاصله پس از بیدار از خواب
-سردردهایی که همراه با تارشدن بینایی
-سردرد همراه با خواب آلودگی و سرگیجه
-سردردهایی که در هفته بیش از 3بار ظاهر می شود
-سردرد هایی با مشاهده صدای های عجیبی در مغز همراه است
- سردردی که با حرکت یا سرفه تشدید می‌شود
-سردردهای همراه با درد و فشار در ناحیه‌ی شقیقه

سردرد مهم ترین نشانه بیماری مغزی

سردرد ممکن است به هزاران دلیل رخ دهد.یکی از مهم ترین علامت بیماری های مغزی بروز سردرد می باشد که از مهم ترین بیماری هایی که با سردرد ظاهر می شود عبارتند از :
-سردرد ناشی از اسپاسم و گرفتگی عضلات سروگردن
-سردرد های ناشی از ضربه به سر
-سردرد ناشی از بیماری هایی همچون مننژیت و آنسفالیت
-سردرد های ناشی از خونریزی مغزی
-سردرد ناشی از سکته مغزی هموراژیک
-سردرد ناشی از فشار خون بالا
-سردرد ناشی از تومور مغزی

سردرد

سردرد ناشی از اسپاسم و گرفتگی عضلات سروگردن

سردرد گردنی سردردی است که به علت مشکلاتی که در اعصاب ، استخوان ها و یا عضلات ناحیه سر و گردن وجود دارد ایجاد می شود. سردرد های گردنی علائمی مشابه میگرن دارند و ممکن است با میگرن اشتباه گرفته شوند . تفاوت اصلی سردرد گردنی با میگرن در این است که منشا میگرن در مغز است ولی منشا سردرد گردنی در ستون فقرات گردنی است .به این نوع سردرد ها عموما سردرد گردنی می گویند.

سردرد ناشی از ضربه به سر

بعد از وارد شدن ضربه به سرممکن است احساس فشار در مغز یا سردردی شدیدی را در سرخود ملاحظه کنید .پس از مشاهده چنین علامتی حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است این علامت در اثر خونریزی مغزی ایجاد شده باشد.

سردرد ناشی از بیماری هایی همچون مننژیت و آنسفالیت

همراهی تب و سردرد می تواند علامتی از عفونت باشد که در سیستم عصبی مرکزی تان جا گرفته است.درصورتی که همراه با سردرد و تب دچار سفتی گردن و اختلال حواس نیز شدید این را بدانید که احتمالا به بیماری عفونی مغزی مبتلا هستید.

سردرد ناشی از سکته مغزی هموراژیک و خونریزی مغزی

درصورتیکه بیمار به دلیل پارگی عروق مغز دچار سکته "هموراژیک" شده باشد،دچارسردرد شدید و ناگهانی خواهد داشت. این سردردها همچون سردردهای معمولی نیستند و بیمار میزان درد بیشتری را تجربه می‌کند.

سردرد

سردرد ناشی از فشار خون بالا

فشار خون بالا یکی از دلایل بروز سردرد است. عمولاً این دسته از سردرد‌ها به درمان‌های معمول سردرد پاسخ مناسبی نمی‌دهند و تنها راه رهایی از آن کنترل فشار خون است. به عبارت ساده‌تر با کنترل فشار خون سردرد بیمار نیز بهبود می‌یابد.

بیشتر در مورد تخصص دکتر علیرضا شیخی بدانید:

جراحی مغز و اعصاب

خطرناکترین سردردها،سردرد های ناشی از تومور مغزی

اولین علامت تومور مغزی سردرد است؛ البته سردردی که با مصرف مسکن ها تسکین نمی یابد. هر توموری الگوی سردرد خاصی دارد. سردرد ناشی از تومور، معمولا شبانه است که صبح ها و هنگام برخاستن از خواب به بیشترین میزان خود می رسد. بعضی از بیماران هم سردرد حمله ای یا ضربانی دارند.ممکن است برخی دیگر سردردهای همراه با استفراغ وحالت تهوع داشته باشند. که درصورت مشاهده چنین علائمی حتما به پزشک مراجعه کنید.