دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
تنگي كانال نخاع كمر و گردنعمل نخاع

تنگي كانال نخاع كمر و گردن

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۱۱ فروردین ۱۳۹۷

نخاع چيست؟

نخاع در واقع بخشي از سيستم عصبي است كه از مغز خارج شده و از بالآي گردن آغاز گرديده و تا انتهاي ناحيه كمر امتداد مي يابد،بدليل حساس بودن و اسيب پذير بودن آن ،خداوند محافظي از جنس استخوان برأي نخاع قرار داده است كه دور تا دور آن را در كل مسيرش در بر ميگيرد.

What-is-the-spinal-cord؟

وظيفه نخاع در بدن چيست؟

حركت دست ها و پاها ،حسي كه ما از محيط اطراف داريم و كنترل دفع ادار و مدفوع وسيستم جنسي و تناسلي انسان بر عهده نخاع است و آسيب نخاع منجر به فلج دائمي ،بي اختياري ادرار و مدفوع و عدم توانايي انجام اعمال جنسي ميگردد.

منظور از تنگي كانال نخاع چيست؟

همانطور كه پيشتر گفتيم نخاع داراي غلافي استخواني است كه نقش محافظ آن را دارد،بعبارت ساده تَر نخاع و غلاف آن را ميتوان به خودكار معمولي تشبيه كرد ميدانيد كه خودكارمحتوي پوسته سخت پلاستيكي و تيوپ نرم محتوي جوهر ميباشد،نخاع همان تيوپ نرم محتوي ماده نخاعي است كه توسط غلاف استخوان أحاطه شده است به مرور زمان بدلايل متعدد از جمله ضخيم شدن مواد أطراف نخاع،بزرگ شدن استخوانها و غيره اين كانال تنگ شده از اطراف به نخاع فشار آورده و فعاليت آنرا به فرم آرام ولي پيشرونده تحت تأثير قرار ميدهد و نهايتاً منجر به فلج كامل و زمينگير شدن بيماري و بي اختياري إدرار و مدفوع ميگردد.

Spinal-canal-stenosis

علايم تنگي كانال نخاع چيست؟

تنگي نخاع در ابتدا با ضعف و سستي و سنگيني اندامها ،احساس گرم و سرد شدن آنها و علايمي چون يبوست و بي اختياري ادرار در حد ريزش چند قطره ادرار قبل رسيدن به توالت خود رانشان داده وبا پيشرفت سالانه در نهايت فرد توانايي رَآه رفتن را از دست داده و زمينگير ميشود.

Spinal-canal-stenosis

چه زمان تنگی کانال نخاعی گردن اتفاق می افتد؟

تنگی کانال نخاعی گردن میانسالی به بعد اتفاق می افتد .یک از بارز ترین علت پاراپارزی اسپاستیک در سنین متوسط به بعد تنگیهای کانال عصبی گردن است که باعث فشار به نخاع می شود. کانال نخاعی حدودا 25 میلی متراست که اگر به 12 میلی رسیده باشد علائم تنگی نخاعی بروز میدهد .اکر به علائم تنگی نخاعی بی توجه باشیم و هیچ درمانی صورت نگیرد ممکن است نخاع دچار کم خونی و ایسکیمی شود .در این موارد جراحی هم نمیتواند علائم بیمار را از بین ببرد . عوارض این جراحی از عواقب جراحی نکردن هم کمتر است .
پس از آسیب نخاعی ، فشردگی و حرکت استخوان و مهره ها باعث بروز شرایط خاصی در افراد می شود که به آن تنگی کانال نخاعی می شود. این فشار و آسیب های وارد شده باعث کوچک شدن کانال نخاعی و فشار روی مهره های عصبی میشود . فشار بر روی ریشه عصبی میتواند منجبر به بی حسی دست و پاها شود .

Spinal-stenosis-of-the-neck-in-middle-age

سرعت پيشرفت تنگي نخاع چگونه است؟

تنگي كانال نخاعي پيشرفت لگاريتمي دارد بدين معني كه هر سال سرعت پيشرفت آن چندين برابر سالهاي قبل ميباشد بعبارت ديگر اگر در فردي ازپنجاه سالگي تا پنجاه و پنج سالگي شدت آن دو برابر شود ، از پنجاه و پنج سالگي تا شصت سالگي چهاربرابر خواهد شد كه علت اصلي آن پوكي استخوان بدليل بالارفتن سن است.


آيا بيماري تنگي كانال نخاع درمان پذير است؟

با پيشرفت روزانه علم و روشهاي نوين علمي اين بيماري براحتي درمان پذير است.


راههاي درمان تنگي كانال نخاع چيست؟

بطور كلي بيماران مبتلا به تنگي كانال نخاعي به دو دسته كلي تقسيم ميشوند،گروه اول افرادي هستند كه دچار تنگي در يك نقطه از كانال نخاعي ميباشند ،اينان اكثراً زير چهل وپنج سال سن داشته و علت تنگي عموماً پارگي ديسك ميباشد و در صورتي كه اين پارگي تازه بوده و ديسك قوام نرم خود را حفظ كرده باشد و سخت يا استخواني نشده باشد براحتي با روشهاي ميكروديسككتومي ويا جراحي ليزري بهبودي حاصل ميشود وهمچنين اگر پارگي ديسك شديد و از نوع سخت يا استخواني باشد براحتي با روشهاي جديد جراحي باز بدونه عوارض و برگشت پذيري بيماران بهبود مي يابد.

Ways-to-treat-spinal-stenosis

گروه دوم كه اكثريت بيماران مبتلا به تنگي كانال نخاعي را شامل ميشود افرادي هستند كه تنگي هاي متعدد در نواحي متعدد كانال نخاعي را دارند.

اين گروه اكثراً بالآي چهل و پنج سال سن دارند و از درد پاها ،زانوها،خستگي پاها ،مشكلات جنسي و غيره رنج ميبرند و اصولاً بدليل ترس عمومي بيماران از جراحي در ابتدا از روشهايي مانند فيزيوتراپي ،طب سوزني،تزريق مواد داخل نخاع،ورزش براي تنگي نخاعي،درمانهاي گياهي براي تنگي نخاعي،درمان تنگي نخاعي با ليزر،درمان تنگي نخاعي با طب سنتي و غيره استفاده مينمايند كه موقتاً منجر به تسكين درد ميشود وليكن بدليل ماهيت اين بيماري خيلي زود علايم بيمار عود كرده و بيمار را به فكر علاج اصولي و قطعي مياندازد،بعبارت بسيار ساده تَر بيماران مبتلا به تنگي كانال نخاعي،حكم مالك يك ساختمان را دارند كه پايه هاي أصلي ساختمان آنها از داخل شكسته وساختمان كج شده و با خطر نشست وزير آوار ماندن صاحب آن رو بروست وعلاج أصلي درست كردن و محكم كردن اين پايه هاست كه با جراحي باز انجام ميگردد و ساير اقدامات مانند فيزيوتراپي ،طب سوزني،تزريق مواد داخل نخاع،ورزش براي تنگي نخاعي،درمانهاي گياهي براي تنگي نخاعي،درمان تنگي نخاعي با ليزر،درمان تنگي نخاعي با طب سنتي و غيره حكم ماليدن سيمان از بيرون بر ستوني را دارند كه از درون شكسته و بر همگان واضح است كه اينكار،آب در هاون كوبيدن است!

Traditional-medicine

راه قطعي درمان تنگي نخاع كمر و گردن كدام است؟

با پيشرفت علم و بوجود آمدن روشهاي نوين جراحي،امروزه مفيدترين و بهترين راه درمان تنگي نخاع عمل جراحي بازسازي ستون فقرات ميباشد،بعبارت بسيار ساده تَر،كانال نخاع را ميتوان به كانال آبي تشبيه كرد كه وظيفه آبرساني به اندامها را بر عهده دارد ،به مرور زمان اين كانال آكنده از گل ولأي شده و آبرساني رامختل نموده است،عمل جراحي در اصل مانند لايروبي اين كانال آب بوده و قدرت آبرساني آنرا به روز اول باز ميگرداند.

Treatment-of-spinal-stenosis

آيا محدوديتي جهت جراحي تنگي كانال نخاع وجود دارد؟

واقعيت انستكه تنگي نخاع كمر بيماري افراد مسن است و اين قبيل بيماران معمولاً مشكلاتي چون ديابت،بيماريهاي قلبي و عروقي،بيماريهاي كليوي،فشارخون و پوكي متوسط يا شديد استخوانها وبيماريهاي ديگر ممكن است داشته باشند وليكن هيچكدام از اين بيماريها،در دستان جراح مجرب،به لطف خداوند مهربان،هيچگونه منعي جهت جراحي ندارند و اين بيماران براحتي پس از جراحي فعاليت خود را از سر خواهند گرفت حتي اخيراً در دومورد بيماران مراجعه كننده به اينجانب سابقه پيوند كليه و دياليز طولاني مدت را داشتند كه در هر دومورد بيماران عمل جراحي را براحتي پشت سر گذارده و ازفلج دائمي نجات يافتند.

آيا جراحي تنگي نخاع جزء جراحي هاي سخت محسوب ميشود؟

سوالي كه اكثربيماران مراجعه كننده به اينجانب مطرح ميكنند آنستكه آيا اين جراحي سخت و مشكل است؟علت پرسيدن اين سؤال آنستكه اين بيماران قبل مراجعه به جراح ستون فقرات به افرادي كه تخصص لازم در ستون فقرات رابه طور كامل ندارند مراجعه ميكنند و با توجه به اطلاعات ناكامل و غلطي كه دريافت ميكنند تصور ميكنند به بيماري لاعلاجي مبتلا شده اند و عمل جراحي مربوط به آن نيز سخت و طولانيست اما:
واقعیت آنستكه عمل جراحي تنگي كانال نخاع،در دستان جراح ستون فقرات مجرب و وارد به كارخود،جزء ساده ترين ،ابتدايي ترين و موفقيت آميز ترين نوع جراحي در ستون فقرات محسوب ميگردد كه با بهبودي صد درصد و عدم بازگشت همراه است.

Spinal-cord-stenosis-surgery

آسیب های نخاعی

 •  زخم گلوله یا چاقو که باعث قطعی نخاع شود .
 • آسیب نخاعی : آسیب به مهره ها، رباط ها یا دیسک های ستون فقرات یا به خود نخاع باشد.
 •  آسیب ضربه مغزی-نخاعی : ضربه ناگهانی ( شکستگی، انقباض، خرد شدن یا فشردن یک یا چند مهره خود را ایجاد می کند.)
 •  آسیب نخاعی می تواند نتیجه آرتریت، سرطان، التهاب، عفونت و یا انحطاط دیسک ستون فقرات ایجاد شود.
 •  خونریزی، تورم، التهاب و تجمع مایع در داخل و اطراف نخاع ایجاد می شود.

در موردی که مطمعن نیستیم فرد دچار آسیب نخاعی شده باشد چه باید کرد ؟

 •  مجروح را به هیچ عنوان جابه جا نکنید. چون ممکن است دچار آسیب جدی شود ،مثل فلج دائمی
 •  به شماره 115 (اورژانس تماس بگیرید )
 •  سعی کنید فرد آسیب دیده را ثابت نگه داشته و به هیچ وجه حرکت ندهید
 •  در حد توان برای جلوگیری از خون ریزی اقدام کنید .


اشتراک

مطالب مشابه

تنگي كانال نخاع كمر و گردن

تنگي كانال نخاع كمر و گردن

تنگي كانال نخاع از شايعترين بيماريهاي پيشرونده و ناتوان كننده ستون فقرات ميباشد كه براحتي قابل پيشگيري و درمان است

جراحی تنگی شديد نخاع گردن

جراحی تنگی شديد نخاع گردن

تنگي نخاع گردن كه اكثراً بدليل پارگي ديسكهاي آن اتفاق ميافتد بيماري شايع و به سهولت قابل درماني است،اما آنگاه كه اين بيماري مزمن ميگردد ،دير تشخيص داده شده و دير درمان ميشود،بيمار و جراح را با چالشي شديد مواجه مينمايد

 بیماری نوروفیبروماتوز نوع دو

بیماری نوروفیبروماتوز نوع دو

نوروفیبروماتوز نوع دویا NF2،نوعی اختلال ژنتیکی است که هم پوست و اعصاب بیمار را درگیر می کند.NF2نسبت به نوع اول خود کمترشایع بوده و تومورهای کمتری را دربرمیگیرد.دراین مقاله به معرفی این نوع تومورو راههای درمان آن پرداخته ایم.

قطع نخاع و فلج اندام ها

قطع نخاع و فلج اندام ها

ضایعه قطع نخاع در اثر آسیب جدی به نخاع ایجاد می شود.به دلیل قطع ارتباط نخاع با مغز، ادراک حسی و کنترل حرکتی فرد ...همه مختل شده در نتیجه فعالیت های فیزیکی بدن بیمار نیز از کار می افتد.شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنم تا بیشتر با انواع فلج نخاعی و دلایل تشکیل آن آشنا شوید.

جراحی تومورهای نخاع

جراحی تومورهای نخاع

تومورهای نخاعی، توده های غیر طبیعی هستند که بروی مهره ها یا ریشه های عصبی نخاع قرار دارند. جراحی تومورهای نخاع برحسب نوع و محل قرار گیری تومور متفاوت می باشد که در این مقاله به بررسی روش های جراحی تومور پرداخته ایم.

درد سیاتیک چه مدت طول می کشد ؟

درد سیاتیک چه مدت طول می کشد ؟

مدت زمان درد سیاتیک به طور معمول به نوع و شدت مشکل زیر بنایی بستگی دارد. در حالی که سیاتیک معمولاً ظرف چند هفته برطرف می شود ، اما بیماری های خاصی می تواند علائم شما را تا دو سال ادامه دار کند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

 1. ناصر ناصر
  2

  من سال 88چهاردیسگ و تنگی کانال عمل کردم البته دکترم واقعلا مجرب واستادبودن تا الان هیچ مشگلی ازکمرپیدانکردم وعالی وراحت زندگی کردم

 2. جواد کاظمی جواد کاظمی
  0

  سلام .من تنگی کانال دارم دکترا میگن عمل کنیم فلج میشی اگه راهکاری داره خوب بشم تماس بگیرین متولد۱۳۵۶ بدون دیابت و فشارو عیره

  1. مدیر سایت مدیر سایت
   1

   عمل تنگي نخاع منجر به فلج نميشود بلكه از آن جلوگيري ميكند لطفاً مدارك خود را براي ما بفرستيد تا دقيقاً بررسي شوند

 3. سید حمزه سجادی سید حمزه سجادی
  0

  آیا تنگی کانال نخاعی در پا ورم ایجاد می کند. ممنون

 4. دبیری دبیری
  0

  سلام ببخشید اقای دکتر مادر من تنگی کانال نخاع در کمر دارد فاصله بین مهره ها خیلی زیاده دز ضمن 67سالش هست و پوکی استخوان شدید دارد وزنش کمی لز حد طبیعی کمتره است با عصا راه میره ولی در کل خیلی راه میره انگشتان پا ش رو جمع میکنه موقع راه رفتن و صبحها موقع بیدار شد ن از خشکی دست و پاهاش مینالد میتونه عمل کنه مشکلی بعد از عمل براش پیش نمیاد متشکرم

  1. مدیر سایت مدیر سایت
   0

   سلام اكثراً بيماران ما كه تحت جراحي قرار ميگيرند شرايط مادر شما را دارند و به لطف خدا اكثراً از جراحي انجام شده راضي هستند

 5. سعید زربخش سعید زربخش
  0

  سلام این روش برای درمان بیمار 71 ساله دارای قند خون و باطری قلب اکوی 20 درصد و فاقد توانایی حرکت کاربرد دارد؟

  1. مدیر سایت مدیر سایت
   0

   سلام بدليل وجود باطري در قلب خطر جراحي بسيار بالاست و توصيه نميشود،متشكرم