دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
علائم و علل تشکیل سکته مغزی در کودکانبیماری های مغزی و نخاعی اطفال

علائم و علل تشکیل سکته مغزی در کودکان

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۱۶ شهریور ۱۳۹۸

سکته مغزی در کودکان

 سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که خونرسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شده و یا متوقف می شود،این قسمت از مغز دیگر نمی تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد. این وضعیت را اصطلاحاً سکته مغزی می نامند. سکته مغزی می تواند به عللی مانند بسته شدن یا پاره شدن یکی از رگ های خون رسان مغز ایجاد شود.

شاید برایتان جالب اما نگران کننده باشد که سکته مغزی با وجود شیوع در سنین بالا، در سنین بین ٢٠ تا ٤٠ سال ، درکودکان ونوزادان نیز بوجود می آید. کودکان و حتی نوزادان از بدو تولد ممکن به این عارضه مبتلا باشند.یکی از 10عامل مرگ و میر در کودکان بروز سکته مغزی است .همچنین درصورتی که این عارضه درمان نشود ممکن است سبب بروز نواقص مادام العمردر کودکان گردد.

علت سکته مغزی در کودکان

انواع سکته مغزی درکوکان

سکته مغزی به دو گروه عمده تقسیم بندی می‌شود. سکته مغزی ایسکمیک زمانی به وجود می‌آید که یک پلاک یا لخته خون مسیر رگ را ببندد. سکته مغزی هموراژیک هم در اثر پارگی عروق مغزی ایجاد می‌شود.هردو نوع سکته مغزی در کوکان رخ میدهد اما سکته مغزی هموراژیک در کودکان شایع تر می باشد.

علل سکته مغزی در کودکان

سکته مغزی در بزرگسالان به دلایل فشارخون بالا و سفت شدن عروق خونی رخ می دهد. اما دلایل سکته مغزی در کودکان متفاوت است که این دلایل عبارتنداز:

اختلالات قلبی

یکی از شایع ترین علل سکته مغزی در کودکان می باشد که نیمی از سکته های مغزی درکودکان به این دلیل می باشد.اختلالات قلبی با ایجاد ترمبوزهای داخل قلبی سبب تشکیل آمبولی در مغز ودرنهایت سبب کم خونی دراین افراد نیزمی شود.

بیماری داسی شکل

دومین علت شایع بروزسکته مغزی در کودکان،اختلالات خونی خصوصا بیماری کم خونی داسی شکل می باشد که خطر ابتلا به سکته مغزی درکودکان و نوزادان را افزایش می دهد.

سکته مغزی کودکان

اختلالات انعقادی خون

این اختلالات موجب افزایش احتمال لخته شدن خون و درنهایت خونریزی می شود.که طبق تحقیقات خطر ابتلا به سکته مغزی درکودکان ارتباط نزدیکی با بیماری های انعقادی وعروقی خون دارد.

اختلالات عروقی

از جمله اختلالات عروقی میتوان به بیماری مویا اشاره کرد که یک نوع بیماری غیرمزمن غیرالتهابی است که ارتباط نزدیکی با سکته مغزی در کودکان دارد.

بیماری های عفونی 

از جمله بیماریهای عفونی میتوان به مننژیت و آنسفالیت و واریسلا اشاره کرد، مننژیت و آنسفالیت از رایج‌ترین عوامل خطر در کودکان دچار سکته مغزی می باشد.همچون عفونت واریسلاکه به عنوان آبله مرغان نیز شناخته شده است، با سکته مغزی در کودکان همراه است.

از دیگر عوامل سکته مغزی درکودکان عبارتند از:

 • اختلالات سیستم ایمنی
 • چاقی بیش از حد در کوکان
 • بیماری کم خونی مادرزادی
 • ضربه خوردن سر
 • لخته شدن خون در اثر جراحی یا تومورهای مغزی
 • کاهش شدید آب بدن

سکته مغزی در کودکان

علائم سکته مغزی در کودکان

 • ضعف در عضلات دست و پا
 • اختلالات تکلم
 • سردردهای شدید
 • بروزحملات تشنجی
 • بیهوش شدن

جدیدترین مقالات:

جراح دیسک گردن

تشخیص سکته مغزی درکودکان

اولین و مهمترین اقدام جهت تشخیص دقیق سکته مغزی پس از معاینه توسط پزشک انجام تصویربرداری مغزی همچون ام آرآی و سی تی اسکن می باشد که کمک بسیاری به تشخیص بیماری خواهد کرد.

درمان سکته مغزی کودکان

بسته به نوع سکته مغزی وعلل سکته مغزی ،راههای درمان آن نیز متفاوت خواهد بود.که معمولا جهت درمان سکته مغزی از نوع ایسکمیک در کودکان از داروهای ضد انعقاد وضد لخته خون همچون وافارین و آسپرین استفاده می شود.و درسکته مغزی شدید از نوع هموراژیک نیز انجام عمل جراحی کمک بسیاری به درمان این عارضه خواهد کرد.

درصورتی که علل سکته مغزی کم خونی داشی شکل باشد. داروها و درمان های مطابق با این بیماری برای این کودکان تجویز می شود.