دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
گرفتگی عروق کاروتید گردن وراههای درمان آنبیماری های حرکتی

گرفتگی عروق کاروتید گردن وراههای درمان آن

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۲۸ شهریور ۱۳۹۸

گرفتگی شریان کاروتید گردن

شریان کاروتید دو شریان دردوطرف گردن هستند که خون غنی از اکسیژن را ازقلب به مغز حمل می کنند.این شریان ها خون رابه قسمت بزرگ وجلویی مغز می رسانند.درصورتی که پلاک های در درون این شریان ها ایجاد شود عارضه گرفتگی عروق کاروتید رخ می دهد وخونرسانی به مغز را با اختلال روبرو میکند.پلاک ها سبب مسدود شدن عروق،سفت و باریک شدن آن ها می شود.

گرفتگی کاروتید گردن

عوارض گرفتگی عروق کاروتید گردن

از مهم ترین عوارض این اختلال ایجاد سکته مغزی که سبب آسیب دائمی ویا موقت به مغز خواهد شد.این عارضه سبب بروزحملات ایسکمیک خواهد شد که درحالت های شدید میتواند کشنده باشد.

راههای تشخیص اختلال عروق کاروتیدگردن

جهت تشخیص این عارضه میتوان ازآزمایشات تصویربرداری از قبیل:
-سونوگرافی کاروتید بوسیله سونوگرافی داپلر
-آنژیوگرافی سی تی جهت ملاحظه شریان های گردن
-آنژیوگرافی تفریق دیجیتال درون شریان
-ام آرآی

درمان اختلال شریان کاروتید گردن

با درمان سریع وبه موقع این عارضه میتوان از بروز سکته مغزی پیشگیری کرد.از جمله مهم ترین روش های درمان این اختلال ،میتوان به اصلاح سبک زندگی ،مصرف دارو ودرمان گرفتگی کاروتید بوسیله جراحی اشاره کرد.

اصلاح سبک زندگی

هدف از درمان این اختلال پیشگیری از سکته می باشد که یکی از روش های درمانی راحت و بدون هزینه اما درعین حال کاربردی تغییر سبک زندگی ویا حذف برخی عادت های غذایی می باشد که از جمله این کارها میتوان به:

کاهش وزن

داشتن وزن مناسب خطر ابتلا به انواع بیمارهای قلبی عروقی ومغز را کاهش می دهد.

خوردن وعده های غذایی سالم و سبک تر

خوردن میوه ها و سبزیجات که دارای انواع موادمغزی و ویتامین ها هستند شما را درمقابل سکته مغزی و دیگر بیماری ها محافظت می کند.

کاروتید گردن

بیشترکردن تحرک وانجام روزانه ورزش

ورزش سبب کنترل فشارخون وکاهش کلسترول خون خواهد شدوکه به کمک آن هم میتوان به تناسب اندام رسید وهم به بهبود سلامت کمک کرد.

ترک کردن دخانیات خصوصا سیگار

سیگارودیگر دخانیات خطرابتلا به انواع بیماری های قلبی و مغزی را بالاتر می برد،باترک کردن این ماده مضر میتوانید ریسک ابتلا به اختلالات را درخود کاهش دهید.

کاهش مصرف نمک

همان طور که میدانید مهم ترین عامل درایجاد فشارخون مصرف زیاد نمک یا همان سدیم می باشد.مصرف مجاز نمک برای افراد سالم کمتراز1500میلی گرم درروز میباشد که بارعایت این مقدار خطرابتلا به این عارضه را در خود کاهش دهید.

دارودرمانی گرفتگی عروق کاروتید

داروها جهت کنترل فشارخون وپایین آمدن چربی و کلسترون خون بکار می رود.درمواردی ممکن است پزشک جهت پیشگیری از مسدودشدن رگ ها روزانه مصرف آسپیرین برای فرد تجویز نماید.حدود 50درصد از افرادی که هیچ نشانه ای ندارد اما به این عارضه مبتلا هستند به کمک دارو درمان خواهند شد.

کاروتید گردن

جراحی گرفتگی کاروتید عروق گردن

درصورتی که انسداد عروقد شدید باشد و بیماردرمعرض خطر ابتلا به سکته مغزی قرار دارد و یا دچار حمله ایسکمیک گذارا شده باشد .دراین صورت پزشک ممکن است انجام عمل جراحی به منظور برداشتن شریان را برای شما پیشنهاد کند از جمله مهم ترین روش های درمانی این اختلال عبارتنداز:

جدیدترین مقالات:

جراح دیسک کمر

جراحی اندار ترکتومی کاروتید

در این روش با ایجاد برشی درپوست گردن اقدام به حذف پلاک ایجاد شده درعروق خواهند کرد.جراح با قرار دادن گیره های موقت در سراسر شریان پلاک ایجاد شده را حذف می کند. سپس عروق با استفاده از بخیه‌های کوچک، بسته می‌شود و گیره‌ها برای دوباره جریان یافتن خون به مغز، برداشته می‌شوند.این جراحی عموما برای بیماران مبتلا به حمله ایسکمیک گذارا و افرادی که انسداد بیش از 50درصد دارند کاربرد دارد. همچنین برای بیمارانی که علائمی ندارند (بدون علامت) و انسداد بیش از 60٪ دارند نیز توصیه می‌شود.

آنژیوپلاستی کاروتید یا استنت گذاری

دراین روش با فرستادن استنت متصل به یک بالون کوچک،میتوان انسداد عروق را برطرف کرد.همچنین به کمک استنت میتوان از انسداد مجدد عروق پیشگیری کرد.این روش،یک روش جراحی با حداقل تهاجم می باشد که عموما جهت درمان بیمارانی که به کمک جراحی اندار ترکتومی کاروتید شرایط لازم را نداردو انجام این عمل برای بیمارخطرناک می باشد،این جراحی استفاده می شود.همچنین از این روش برای بیماران که:
1-دارای تنگی متوسط تا شدید گرفتگی عروق کاروتید بیش از 70 درصد هستند.
2-دارای تنگی عود کننده دارند
3-درای تنگی ناشی از پرتودرمانی دارند،بکار می رود.