دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
جراحی کم تهاجمی ستون فقرات عمل ستون فقرات - spinal surgery

جراحی کم تهاجمی ستون فقرات

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۳۱ شهریور ۱۳۹۸

جراحی ستون فقرات

اگر شما هم از دردهای مزمن ناشی از دیسک کمر و آرتروز ستون فقرات رنج می‌برید، احتمالاً سخت به دنبال راهی برای یافتن تسکین درد خود هستید تا مجبور به انجام عمل ستون فقرات نشوید.اما درصورتی که بیمار با مصرف یک دوره دارو و انجام فیزیوتراپی درمان حاصل نمی شود.دراین صورت انجام عمل جراحی تنها گزینه درمانی خواهد بود.خوشبختانه امروزه با پیشرفت فناوری پزشکی،این امکان فراهم شده است که بتوان بسیاری از عارضه های ستون فقرات به کمک جراحی کم تهاجمی درمان کرد.

جراحی ستون فقرات

نحوه انجام جراحی کم تهاجمی ستون فقرات 

جراح برش کوچکی را ایجاد می‌کند و رتراکتور لوله‌ای را از پوست و بافت نرم عبور می‌دهد و به ستون فقرات می‌رساند. در نتیجه مجرایی منتهی به ناحیه کوچک مشکل‌ساز در ستون فقرات ایجاد می‌شود. رتراکتور لوله‌ای عضلات را حین عمل باز و ثابت نگه می‌دارد. جراح وسایل کوچکی را از درون رتراکتور توخالی به ستون فقرات می‌رساند، استخوان یا ماده دیسک جدا شده را نیز از راه رتراکتور خارج می‌کند و به همین طریق وسایل لازم برای فیوژن، مانند ملیه یا پیچ، را از راه رتراکتور وارد می‌کند. در بعضی از جراحی‌ها به بیش از یک رتراکتور نیاز است. جراح برای اطمینان از محل ایجاد برش و ورود رتراکتور، عمل را تحت هدایت فلوئوروسکوپی انجام می‌دهد. فلوئوروسکوپی تصویربرداری رادیوگرافی زنده است که در این مورد عکس‌های ستون فقرات را حین جراحی روی نمایشگر نشان می‌دهد. همچنین جراح از میکروسکوپ استفاده می‌کند تا تصاویری که از داخل رتراکتور می‌بیند، بزرگتر دیده شود. جراح در نهایت رتراکتور را از بدن خارج می‌کند و عضله‌ها را به محل اصلی برمی‌گرداند. به این ترتیب آسیب‌دیدگی عضلات کمتر از آسیب وارده در جراحی باز می‌شود. جراحی کم‌ تهاجمی ستون فقرات عموماً تحت بیهوشی عمومی، خواب بودن بیمار حین عمل، و بی‌حسی منطقه‌ای (ضمن هوشیاری بیمار و بی‌حسی کمر به پایین) انجام می‌شود.

جراحی کم تهاجمی ستون فقرات

دوره ریکاوری یا بهبودی پس از جراحی کم تهاجمی ستون فقرات 

دوره نقاهت یا بهبودی،بسته به سن،سلامت عمومی بیمار ونوع عمل جراحی، برای هرعمل جراحی متفاوت می باشد .به طور کلی اکثر بیماران به 6هفته استراحت نیاز دارند تا تمام فعالیت های عادی را از سربگیرند.همچنین ممکن است جهت بهبودی بیمار یک دوره فیزیوتراپی پیشنهاد می شود که درمان با فیزیوتراپی 2-6 هفته پس از جراحی آغاز می‌شود.از جمله مراقبت های پس از عمل بسته ستون فقرات شامل:

مراقبت از زخم و پانسمان ها

خووداری از نشتن طولانی 

خودداری از انجام حرکات و ورزش های سنگین

انجام حرکات ورزش،تمرینات کشش و تقویتی بنابه نظرپزشک

درصورت تجویز پزشک استفاده از کمربند یا پشت بند به مدت 2هفته 

جدیدترین مقالات:

جراح دیسک کمر

انواع جراحی کم تهاجمی ستون فقرات

-تزریق مفصلی فاست 

-تزریق اپیدورال استروئید

-تزریق ترنسفورمینال

-رادئو فرکوئنسی

جراحی دیسک کمر با لیزر

-جراحی بسته با لیزر 

-اوزون تراپی 

-دیسکتومی ستون فقرات

-دکمپرشن ستون فقرات 

-فیوژن ستون فقرات 

-تزریق سیمان