دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
انواع جراحی های کم تهاجمی ستون فقراتعمل ستون فقرات - spinal surgery

انواع جراحی های کم تهاجمی ستون فقرات

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۳۱ شهریور ۱۳۹۸

جراحی بسته با لیزر

لیزر دستگاهی است که شکلی از انرژی نور تولید می کند. لیزرهای جراحی به طور معمول برای تخلیه بافت های ناخواسته یا غیر طبیعی استفاده می شود. همانطور که بافت آسیب دیده لیزر را جذب می کند، نور به گرما تبدیل می شود.تنها میزان مناسبی از گرما به ستون فقرات منتقل می شود.به کمک همین گرما فشارواردشده به ستون فقرات کاهش می یابد. به کمک جراحی لیزر میتوان موارد زیررا درمان کرد که عبارتنداز:
-کاهش فشاردیسک 
-درمان پارگی دیواره دیسک
-تخریب مفصل آرتریتی در جهت کاهش درد کمر

جراحی بسته با لیزر

تزریق مفصلی فاست 

مفاصل فاست، مفاصل کوچکی بین دو مهره مجاور می باشند که سبب ایجاد پایداری در ستون مهره ها شده و حرکات مهره ها را تنظیم می نمایند. این مفاصل می توانند در اثر آرتروز یا فشار های وارده بر ستون مهره ها دردناک شوند. تزریق به این مفاصل دردناک سبب کاهش درد شده و باعث بهبود عملکرد و حرکات بیمار می شود.

تزریق اپیدورال استروئید

به تزریق دارو به فضای اپیدورال ستون فقرات به‌ منظور کاهش موقتی یا طولانی‌مدت درد و التهاب، “تزریق اپیدورال” می‌گویند. فضای اپیدورال در خارج غشای “دورال” (سخت‌شامه) واقع‌شده است. استروئیدها، بی‌حس کننده‌ها و داروهای ضدالتهابی معمولاً در ناحیه اپیدورال تزریق می‌شوند. تزریق داروها می‌تواند درد و تورم (در داخل و اطراف) ریشه‌های عصبی نخاع را کاهش دهد.

تزریق ترنسفورمینال اپیدورال 

تزریق استروئید اپیدورال ترنسفورمینال شامل قرار دادن یک سوزن در فضای اپیدورالی بالای ریشه عصب است که فقط یک طرف ستون فقرات را مورد هدف قرار می‌دهد. این نوع از تزریق ممکن است نیاز به راهنمایی تصویری بیشتری داشته باشد.

رادیو فرکوئنسی

نوروتومی رادیوفرکوئنسی عملی برای تسکین دردهای ستون فقرات محسوب می‌شود. گرمای حاصل از امواج رادیویی عصب‌های خاصی را هدف قرار می‌دهد و توانایی آنها را در انتقال پیام‌های درد به طور موقت مختل می‌کند.برای رساندن امواج رادیویی به عصب‌های تعیین شده از سوزن‌هایی استفاده می‌شود که درون پوست بالای ستون فقرات وارد می‌شود.

اوزون تراپی 

اوزون به ترکیب شدن اکسیژن با اتم اضافه را اوزون می گویند . این کار موجب می شود که اکسیژن قدرتمندی تولید شود . اوزون دارای انرژی بالایی می باشد و به همیت دلیل واکنش سریع تری نیز نشان می دهد.برای انواع اختلالات ستون فقرات، از اوزون استفاده کند به طور مستقیم اوزون را به بافت قسمت آسیب دیده تزریق می کند.

اوزون تراپی

دیسکتومی ستون فقرات

دیسککتومی نوعی عمل جراحی است که در آن قسمتی از دیسک بین مهره ای بیمار از ستون فقرات خارج میگردد. از دیسککتومی معمولا در درمان هرنی یا فتق دیسک بین مهره ای استفاده میشود.

دکمپرشن ستون فقرات 

برداشتن فشار ازروی نخاع را دکمپرشن می گویند.به کمک این روش استخوان و بافت‌های نرمی که عصب را تحت فشار قرار داده‌اند از طریق روش کم تهاجمی با استفاده از لوله دیلایتور و یک میکروسکوپ یا آندوسکوپ، برداشته می شوند. شایع‌ترین روش‌های دکمپرشن ،لامینکتومی و فورامینوتومی می‌باشند.

جدیدترین مقالات:

جراح دیسک کمر

فیوژن ستون فقرات

فیوژن یا خشک کردن مهره ها در ستون فقرات به معنی اتصال مهره ها به هم است. در این نوع از عمل جراحی ممکن است دو و یا چند مهره به هم متصل شوند. هدف از این عمل جراحی از بین بردن درد، ناپایداری و یا دیگر علائم بیماری به وسیله از بین بردن حرکت بین مهره ها است.از این روش عموما برای درمان بیمارهایی ازقبیل :
-خراب شدن دیسک بین مهره ای
-فتق دیسک بین مهره ای
-اسپوندیلولیستزی
-اسکولیوز
-شکستگی ستون فقرات 
-عفونت 
-تومورهای ستون فقرات 

فیوژن ستون فقرات

تزریق سیمان ستون فقرات 

جراحی تزریق سیمان یا وتبروپلایتی و کیفوپلاستی،برای درمان انواع شکستگی های ستون فقرات انجام میگرد. پزشک مخلوط سیمان را تحت هدایت تصویربرداری فلوئوروسکوپی داخل مهره‌ی شکسته تزریق می‌کند یا بالن را وارد مهره‌ی شکسته می‌کند تا فضا ایجاد شود و بتواند این فضا را با سیمان پر کند؛ عمل اول ورتبروپلاستی و عمل دوم یعنی جایگذاری بالون کیفوپلاستی نامیده می‌شود