دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
جراحی کم تهاجمی دیسک با لیزرعمل ستون فقرات - spinal surgery

جراحی کم تهاجمی دیسک با لیزر

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۱ مهر ۱۳۹۸

لیزرچیست؟

لیزر ابزاری است که نور را به صورت پرتوهای موازی باریک با طول موج مشخص ساطع می کند.لیزرازماده ای جمع کننده یا فعال کننده نور تشکیل شده است که درون محفظه تشدید نورقراردارد.نور لیز درمانی انرژی الکترومغناطیس مادون قرمز را به صورت فوتون وارد بدن میکند.دسته فوتون های نور دریک راستا و کنارهم باقی می ماند وهمانند نور یک لامپ معمولی از هم پراکنده نمی شود.

جراحی با لیزر

لیزردرمانی ستون فقرات 

لیزر درمانی یک روش درمانی امن وموثربرای تمام بیماران در تمام سنین می باشد.لیزر درمانی روش غیرتهاجمی و بدون درد است که هیچ گونه عوارض جانبی ندارد.این روش با تحریک فرآیندهای ترمیم طبیعی بدن،عموما برای درمان درد و التهاب استفاده می شود.

درمان دیسک با لیزرکم توان

این لیزر که به لیزرسرد معروف است.جهت از بین بردن آسیب ها و صدمات وارده آمده به دیسک بکار گرفته می شود.نحوه انجام این عمل به این صورت می باشد که پرتو لیزر، بسته به گستردگی محل و شدت درد، بین 30 ثانیه تا چند دقیقه به منطقه مورد نظر فرستاده شده و به عمق بافت نفوذ می‌کند. اشعه لیزر، سلول‌های بدن را تحریک و وادار به واکنش و عکس العمل نموده و منجر به افزایش سطوح انرژی در این سلولها می‌شود. این افزایش سطوح انرژی به نوبه خود، موجب سرعت بخشیدن به روند بهبود آنها خواهد شد.

درمان دیسک به کمک لیزرPLDD 

در حال حاضر، روشPLDD مدرن ترین و پیشرفته ترین روش درمان دیسک کمرمی باشد.که دراین روش از انرژی نورانی جهت تبخیرکردن بخش نرم وژله ای دیسک استفاده می شود،به این ترتیب با کاهش فشار داخل دیسک،موجب جمع شدن دیسک خواهد شد.به همین ترتیب موجب کاهش فشار از روی ریشه های نخاعی می شود.ازجمله مزیت های این عمل نسبت به جراحی باز ستون فقرات،میتوان به انجام عمل جراحی به صورت سرپایی و تحت بی حسی موضعی اشاره کرد که بدون هیچ گونه خونریزی و دردی همراه است.

جراحی با لیزر

نحوه جراحی دیسک به کمک لیزر PLDD

جهت انجام این عمل تحت بی حسی موضعی و به کمک فلوروسکوپ انجام میگیرد.جراح سوزن باریکی را وارد دیسک کرده واز طریق همین سوزن،انرژی لیزر را جهت تبخیرکردن بخش داخلی دیسک بهره میگرید،به کمک انرژی لیزر بخش بسیاری کوچکی از مرکز دیسک که دچار بیرون زدگی شده است را تبخیر کرده وازبین میبرد.

مزایای لیزر درمانی دیسک

-غیرتهاجمی بودن
-روش جراحی ایمن وبدون درد
-کاهش نیاز به دارو پس از جراحی
-کمک به افزایش دامنه حرکتی
-مناسب برای تمامی سنین
-عدم نیاز به بیهوشی و انجام عمل به صورت سرپایی 
-عدم ایجاد عوارض زخم جراحی و عفونت بیمارستانی
-عدم ایجاد عوارض ناشی از دستکاری آناتومی و آسیب به اعصاب
- هزینه‌های کمتر نسبت به جراحی باز دیسک کمر

کاربرد لیزر درمانی دردیگر اختلالات ستون فقرات

علاوه بردیسک کمر از لیزردرمانی میتوان دردرمان دیگربیماریهای ستون فقرات بکارگرفته شود.از جمله بیمارهای ستون فقرات که میتوان به کمک لیزر درمان کرد عبارتنداز:
-تنگی کانل نخاعی
-آرتروزستون فقرات
-درد لگن ودردپا
-درد عصب سیاتیک
-سندروم فاست
-گزگز و بی حسی اعصاب

جدیدترین مقالات:

جراح دیسک کمر

جراحی لیزر

اثرات جراحی دیسک با کمک لیزر

-ازبین بردن التهاب
-کاهش درد
-افزایش مقاوت کششی تمام بافت های زنده
-ترمیم فیبرهای دیسک پاره شده
-کاهش مقدارواقعی فتق یا بیرون زدگی دیسک
-بهبود ریشه های عصبی ملتهب و دردناک