دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
علائم و علل و راههای درمان شکستگی مهره های کمر عمل ستون فقرات - spinal surgery

علائم و علل و راههای درمان شکستگی مهره های کمر

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۳ مهر ۱۳۹۸

ستون فقرات

ستون فقرات یک ساختار انباشته از 33 استخوان یا مهره است که به صورت منظم بروی هم قرار گرفته اند و ساختارستون فقرات را تشکیل می دهد. در اطراف مهره ها عضلات، لیگامان ها، اعصاب و دیسک بین مهره ای قرار گرفته اند که نقش اصلی ستون فقرات محافظت از نخاع دربرابرآسیب یا تروما می باشد.استخوان های ستون فقرات به فرد اجازه می دهد که به طور مرتب خم شوند و به جلوحرکت کنند.

ستون فقرات

شکستگی مهره های کمر

مهره های کمر شامل پنج مهره L1تا L5ستون فقرات می باشد.که این مهره ها دراین قسمت از ستون فقرات بسیار بزرگتر هستند تا بهتر بتوانند فشار را درهنگام بلند کردن اجسام و حمل کردن اشیاء توسط شخص،تحمل کنند.شکستگی مهره های کمر زمانی رخ می دهد استخوان واقع در مهره های کمر دچار شکستگی شده و فرو می ریزد.

شکستگی فشاری مهره های کمر

شکستگی مهره ها زمانی رخ می دهد که یکی از مهره های ستون فقرات دچار شکستگی شده باشد وسبب بروز درد درناحیه پایین کمر خواهدشد.از شایع ترین علل شکستگی فشاری پوکی استخوان است که عموما در افراد مسن و کهنسال رخ می دهد.

دلایل شکستگی مهره های کمر

-پوکی استخوان
-ضرب دیدگی دراثر تصادفات رانندگی،افتادن ازارتفاع،زمین خوردگی شدید
-شکستگی دراثروجود توموریا سرطان
-شکستگی دراثر بیماری ها یا عفونت استخوان

شکستگی مهره های کمر

علائم شکستگی مهره های کمر

-درد زیاد در ناحیه کمر و پاها (شکستگی همیشه با درد همراه نیست و معاینه پزشک بعد از اتفاقات مانند تصادفات یا سرخوردگی ها لازم است)
-ضعف و بی حسی پاها
-تیرکشیدن ناگهانی کمر
-مشکل در ادرار یا مدفوع

تشخیص شکستگی مهره های کمر

عکسبرداري اشعه ايکس:

اين آزمايش براي افرادي با سن بالاتر از 65 سال که مبتلا به سرطان باشند و يا ضرب‌ديدگي شديد براي آن‌ها اتفاق افتاده باشد، انجام مي‌شود. اگر سن بیمار از 65 سال کمتر است و بيماري خاص يا درد شديدي نداريد، دراین صورت عکس برداری به کمک اشعه ایکس لازم نمی باشد.

سي تي اسکن ستون فقرات:

اگر وجود شکستگي در استخوان مهره تشخيص داده شود، ممکن است پزشک ازفرد بخواهد که يک سي تي اسکن از کمر بگيرد تا شدت شکستگي هم مشخص شود.

ام آر آي ستون فقرات:

درصورتی که فرد قادر به کنترل ادرار يا مدفوع خود نباشيد (بي‌اختياري) يا نتوانيد ادرار کنيد، يا در يک يا هر دو پا يا دست خود احساس ضعف داشته باشيد و يا دست و پاي بیمار بي‌حس شده باشد،دراین صورت جهت تشخیص ام آرآی انجام می شود.

بیشتر در مورد تخصص دکتر علیرضا شیخی بدانید:

جراحی مغز

ششکستگی مهره های کمر

 

درمان شکستگی مهره های کمر

اگر شکستگی مهره ها خفیف باشد ممکن است پزشک از شما بخواهد استراحت کنید و تغییراتی در نحوه راه رفتن و خوابیدن خود ایجاد کنید و یا از کمربند های طبی برای مدتی استفاده کنید.وجهت کاهش درد حاصل شده دراثر شکستگی ممکن است مسکن ها و داروهای ضددرد را به شما پیشنهاد شود.
و در صورت شکستگی به میزان بالای 50 درصد نیاز به جراحی دارد. جراحی مرحله آخر درمان است و اگر شکستگی به نخاع آسیب وارد کند حتی باید سریعتر انجام شود.

راههای پیشگیری از شکستگی مهره های کمر

پیشگیری ازواردشدن ضربه وآسیب به ستون فقرات
ورزش‌های تحمل کننده وزن انجام دهید
رژیم غذایی متعادل داشته باشید
اگر هنوز سیگار می‌کشید، آن را کنار بگذارید
آزمایش تراکم استخوان انجام دهید.