دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
اختلال نورالژی و راههای درمان آن عمل های جراحی

اختلال نورالژی و راههای درمان آن

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۶ مهر ۱۳۹۸

نورالژی چیست ؟

رشته های عصبی در بدن ما از طریق جریانهای الکتریکی پیامهای عصبی را منتقل میکنند و وقتی به دلیلی حساسیت این رشته ها زیاد شود پیامهای الکتریکی غیرطبیعی منتقل میکنند و چنین دردهایی احساس میشود، آنچه معمولآ علت افزایش حساسیت عصب مربوط به حس صورت میشود فشار یک رگ در داخل مغز بر روی آن عصب است که به تدریج بیشتر و بیشتر شده و حساسیت عصب هم افزایش می یابد.نورالژی نوعی درد عضلانی است که به علت تحریک یا آسیب دیدگی عصب رخ میدهد.

نورالژی

عوامل ایجاد کننده بیماری نورالژی 

افزایش سن و کهنسالی
وجود بیمارهایی همچون دیابت
بیمارهایی همچون مولتیپل اسکلروز
بروزعفونت یا زونا
وارد شدن فشار براعصاب
بیماری های مزمن کلیوی
داروهای تجویز شده برای سرطان
آسیب های مختلف، مانند آسیب ناشی از جراحی
تحریک شیمیایی

انواع بیماری نورالژی

نورالژی عصب سه قلو:

این نوع نورالژی، با درد ناشی از عصب سه قلوهمراه است.این عصب از مغز به قسمت های صورت کشیده می شود. نورالژی عصب سه قلو، باعث درد شدید و مکرر در صورت می شود. این درد معمولا در یک طرف صورت احساس می شود. این بیماری در افراد بالای 50 سال بیشتر رایج است. این درد عموما ناشی از فشار آوردن یک رگ خونی بروی عصب ناشی می شود.

نورالژی پس ازهرپس :

زونا نوعی عفونت ویروسی است که به صورت تاول های پوستی خود را نشان میدهد.این نوع ناهنجاری به عنوان یکی ازعوارض جانبی بیماری زونا شناخته می شود و ممکن است درهر نقطه ازبدن خود را نشان دهد.درد ناشی از این اختلال عموما دریک طرف بدن رخ داده زیرا همیشه در امتداد یک عصب رخ میدهد.

نورالژی

نورالژی ناحیه پس سری :

نورالژی اکسیپیتال یا نورالژی ناحیه پس سری، نوع نادری از سردرد مزمن است. درد از ناحیه اکسیپیتال (پس‌سری) نشأت می‌گیرد و از طریق عصب‌های اکسیپیتال منتشر می‌شود. عصب‌های اکسی پیتال از بالای نخاع تا جمجمه کشیده شده‌اند. نورالژی اکسیپیتال، برخلاف بقیه سردردها یا میگرن‌ها به سرعت، حتی با لمس کردن ساده‌ای مانند شانه زدن مو شروع می‌شود.

نورالژی بازو یا ساق پا:

درد عصبی (نورالژی) ممکن است در صورت تحریک شدگی اعصاب و یا آسیب دیدگی آن ها رخ دهد. به این شرایط نوروپاتی محیطی گفته می شود. در نوروپاتی محیطی، فشار بیش از حد روی یک عصب، باعث ایجاد علائم می شود. فشرده شدن ریشه عصبی که در قسمت پشتی پاها وجود دارد یا فشرده شدن بخشی از اعصای در طول مسیر عصبی، علت درد پایین عضله ساق پا است.

نورالژی زبانی حلقی :

نوعی نورالژی نادر است که سبب ایجاد در ناحیه گردن وگلوخواهد شد درد ناشی از این بیماری از عصب زبانی حلقی که درگلوقرار گرفته است منشا می گیرد.

نورالژی

بیشتر در مورد تخصص دکتر علیرضا شیخی بدانید:

جراحی مغز

درمان نورالژی

در برخی بیماران، این اختلال با مصرف دارو بهبود می یابد و نیاز به درمان بیشتر نمی باشد. اما در صورتی که بدن فرد دیگر واکنشی به داروها نشان ندهد، روش های درمانی مانند تزریق و یا جراحی در نظر گرفته خواهد شد.
هدف از درمان دارویی وعمل جراحی ، مسدود کردن سیگنال های دردی است که به سمت مغز فرستاده می شود.

درمان دارویی :

از جمله داروهایی که ممکن است برای کاهش درد تجویز شود عبارتنداز:
داروهای ضد افسردگی مانند آمیتریپتییلین یا نوریتیپتیلین، که در درمان درد عصب موثر هستند
داروهای ضد تشنج مثل کاربامازپین که برای نورالژی عصب سه قلو موثر هستند
داروهای مخدر و ضد درد، مانند کدئین
کرم موضعی حاوی کپسایسین