دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
بیرون زدگی دیسک مهره های 4 L و L5 ستون فقرات

بیرون زدگی دیسک مهره های 4 L و L5 ستون فقرات

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۸ مهر ۱۳۹۸

بیرون زدگی یا فتق دیسک مهره های کمر

به قسمت های استخوانی ستون فقرات،مهره گفته می شود.ستون فقرات دارای هفت مهره در ناحیه گردن ،12مهره در ناحیه میانی و5مهره در ناحیه کمری است که این مهره به واسطه دیسک بروی هم قرار گرفته اند،دیسک ماده ای ژله ای و نرم است که وظیفه حافظت و نگهداری از دیسک را درمقابل ضربه ها برعهده دارد.با افزایش سن زمانی که دیسک بین مهره ای دچار آسیب یا تخریب می شود،قسمت نرم آن از حلقه دور مهره ها بیرون می زند،دراین صورت گفته می شود بیرون زدگی یا فتق دیسک رخ داده است.

دیسک بین مهره ای

بیرون زدگی دیسک مهره های 4 و 5 کمر

ستون فقرات درناحیه پایین کمر،دارای ساختار پیچیده می باشد که دو تا از مهم ترین مهره های ستون فقرات یعنی مهره 4و5 نیزدراین ناحیه قرار دارد. این ناحیه از ستون فقرات درمقابل دیگر نواحی ،به دلیل تحمل بار سنگین و انعطاف پذیری بالایی که دارد،درمعرض ابتلا به انواع آسیب ها و تغییرات دژنراتیو می باشد. 

اختلالاتی رایج در مهره های 4 و 5 کمر

1-فتق یا بیرون زدگی دیسک بین مهره های 4 و 5 کمر

این مهره ها به دلیل تحمل وزن زیاد وایجاد محدوده حرکتی گسترده،رایج ترین محل بروز فتق دیسک بین مهره ای می باشند.

2-فرسوده شدن یا دژنراتیو مهره های 4 و 5

تغییرات دژنراتیو تغییراتی هستند که دراثر فرسوده شدن ناشی از گذشت زمان ایجاد می شود.دراین صورت فرد درناحیه پا و ناحیه پایینی کمر دچاردرد شدید خواهد شد.

 3-سرخوردگی مهره های 4 و 5 کمر

با افزایش سن و ضعیف شدن استخوان ها ،مفصل و رباط های ستون فقرات سبب لغزندگی یا سرخوردگی مهره های 4و5ستون فقرات خواهد شد که دراین صورت سبب ایجاد درد شدید در پا می شود.

دیسک کمر و راههای درمان آن

4-ابتلا به آرتروز مفصل فاست مهره های 4 و 5 کمر

دو مفصل به نام مفاصل فاست دو مهره 4و5که مهره های ستون فقرات را به یکدیگر وصل می کند.درمواری ممکن است این مفاصل ها دچار آرتروز شده و فرد را در انجام حرکات با مشکل همراه سازد.

4-اختلال درعصب سیاتیکی

یک عصب سیاتیک ازدرون کانال نخاعی تا به پشت پا امتداد دارد.این عصب ریشه L4 نام دارد که درصورت فشار به این عصب درد سیاتیک ایجاد خواهد داد.

درمان فتق دیسک مهره های 4 و 5 کمر

دو نوع راه درمانی برای بیرون زدگی دیسک کمر وجود دارد که شامل روش های جراحی وغیرجراحی می باشد.پزشک درابتدا درمان های غیر جراحی همچون دارودرمانی ،انواع تزریقات را برای بیمار تجویزخواهد کرد.که این درمان ها شامل: 

دارودرمانی جهت تسکین درد

انجام حرکت ورزشی و فیزیوتراپی

آب درمانی و شنا

آنولوپلاستی الکتروترمال درون دیسک

الکترودرمانی با دستگاه TENS

تزریق در ناحیه اپیدورال

 درمان دیسک بین مهره ای

بیشتر در مورد تخصص دکتر علیرضا شیخی بدانید:

جراحی مغز

جراحی دیسک مهره های 4 و 5 مهره های کمر

درصورتی که درد بیمار با هیچ یک از روش های پیش رو تسکین نیابد در این صورت انجام عمل جراحی به عنوان آخرین راه درمانی ،به بیمار پیشنهاد می شود.انواع جراحی که برای درمان انواع دیسک بکار برده می شود عبارتنداز:

-جراحی لیزری دیسک کمر

-تزریق مفصلی فاست

-اوزون تراپی

-دیسکتومی ستون فقرات

-دکمپرشن ستون فقرات

-فیوژن ستون فقرات

-تزریق سیمان