دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
فلج مغزی همی پلژیبیماری های مغزی

فلج مغزی همی پلژی

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۹ مهر ۱۳۹۸

همی پلژی چیست؟

همی پلژی به معنای فلج کامل دست ،پا وتنه در یک طرف بدن می باشد.همی پلژی نوعی فلج مغزی است که عموما یک طرف بدن را تحت تاثیر قرار می دهد این اختلال دراثرآسیب دیدگی قسمت هایی از مغز ایجاد می شود که حرکات اندام ، بدن ، صورت و غیره را کنترل می کند.
این آسیب دیدگی ممکن است قبل ، دردوران بارداری،حین تولد و یا پس از تولد نوزاد رخ دهد. همی پلژی یک بیماری نسبتاً نادر است و در یک هزار در یک کودک تأثیر دارد. حدود 80٪ موارد مادرزادی هستند ، و 20٪ هم اکتسابی هستند.

همی پلژی

انواع همی پلژی

همی پلژی مادرزادی

درصورتی که این عارضه در دوران بارداری و قبل از تولد رخ دهد در این صورت به همی پلژی مادرزادی معروف می باشد.

همی پلژی اکتسابی

درصورتی که این اتفاق بعد از تولد و درزندگی به دلیل آسیب یا بیماری رخ دهد ، به آن همی پلژی اکتسابی گفته می شود.

همی پلژی چپ و راست

همچنین همی پلژی را بسته به طرف آسیب دیده به دو نوع همی پلژی راست وچپ تقسیم می کنند، به طور کلی ، درصورتی که آسیب دیدگی در سمت چپ مغز رخ دهد باعث ایجاد یک همی پلژی راست ودرصورتی که آسیب دیدگی در سمت راست مغز رخ دهد علائم بروی سمت چپ بدن مشهود می شود.

دلایل بروز همی پلژی مادرزادی

دلایل همی پلژی مادرزادی عمدتا ناشناخته است.اما علت اصلی این اختلال ، در اکثر موارد ، در اثر آسیب در دوران بارداری اتفاق می افتد.این آسیب ها شامل :

-عفونت های دوران بارداری
-بروز خونریزی مغزی و سکته مغزی نوزاد در دوران بارداری
-دیابت مادر در دوران بارداری
اما تحقیقات نشان دهنده این است که این اختلال عموما در نوزادان بسیار نارس و حاملگی های متعدد خطر بیشتری وجود دارد. برخی مطالعات حاکی از آن است که ممکن است در جوامعی که ازدواج بین خویشاوندان نزدیک مشترک است ، خطر بروز این عارضه افزایش می یابد.

همی پلژی

دلایل بروز همی پلژی اکتسابی

صدمات وارد شده به سرنوزاد
تومورهای مغزی
بیماری صرع
بیماری مننژیت
بیماری آنسفالیت و دیگر عفونتها

علائم همی پلژی

علائم بسته به شدت بیماری متفاوت می باشد که این علائم شامل :
بروزاختلالات حرکتی و راه رفتن
نقص بینایی
صرع
مشکلات گفتاری
اختلال دریادگیری و نوشتن

درمان همی پلژی

بیشتر در مورد تخصص دکتر علیرضا شیخی بدانید:

جراحی مغز

تشخیص همی پلژی

معمولاً والدین فقط در دوران نوزادی یا اوایل کودکی از همی پلژی فرزند خود آگاه می شوند زیرا به تدریج مشکل کودک در حرکت از یک طرف آشکار می شود.

درمان همی پلژی

همی پلژی را نمی توان درمان کرد ، اما می توان اقدامات زیادی را انجام داد تا اثرات آن به حداقل برسد و به کودکان در دستیابی به پتانسیل های خود کمک کند. شناخت همی پلژی و دانستن اینکه چگونه می توانید کودک خود را در دستیابی به پتانسیل خود کمک کنید بسیار مهم است.
با اين حال، اين اختلالات پيشرفته نيستند و مي توانند به روش هاي مختلفي از جمله جراحي ارتوپدي،تجويز بريس و اسپيلنت، داروهاي تشنج،درمان از طريق يکپارچگي حسي، فيزيوتراپي و مهمتر از همه کاردرماني ،جهت کاهش دادن علائم بیماری میتوان استفاده کرد.
از مهم ترین اقدامات جهت کمک به این عزیزان حمایت از این کودکان می باشد زیرا زندگی برای كودكان و جوانان مبتلا به بیماری همی پلژی كه می خواهند همان كارهای دیگر فرزندان را انجام دهند ، می تواند دشوار باشد. آنها راحت تر خسته می شوند و تلاش درگیر در کارهای ساده می تواند قابل توجه باشد. آنها به تمام کمک ها و دلگرمی هایی که می توانید به آنها کمک کنید ، احتیاج دارند. و به نوبه خود به حمایت نیاز دارید.

بیشتر در مورد تخصص دکتر علیرضا شیخی بدانید:

جراحی مغز