دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
عمل جراحی دیسک گردن و مراقبت های پس از آن

عمل جراحی دیسک گردن و مراقبت های پس از آن

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۲ مرداد ۱۳۹۸

 

 

اگر شدت ضایعه شدید باشد بیمار نتواند بوسیله دارو و جلسات فیزیولوژی بهبود یابد جراح متخصص در این وضعیت عمل جراحی را جهت بهبودی کامل پیشنهاد میدهد. که این عمل بسته به نوع بیماری و تشخیص خود جراح متفاوت خواهد بود در قسمت زیر به توضیح کامل این عمل جراحی آن خواهیم پرداخت.

 فهرست محتوا 

عمل جراحی دیسک گردن به چه صورت انجام میگیرد؟

 دیسک گردن به سه روش انجام میگرد:

 • جراحی دیسک گردن از جلو
 • جراحی دیسک گردن از پشت
 • جراحی 360درجه(جراحی همزمان)

 

انواع جراحی های دیسک گردن

 

جراحی دیسک گردن از جلو

در جراحی دیسک گردن از قسمت جلویی یک برش از عرض از قسمت جلوی گردن داده میشود.این عمل با استفاده از دستگاه رادیوگرافی انجام میگرد تا به طور کامل دیسک پاره شده مشاهده شود و سپس با کنار زدن عضلات و عروق ،مهره ها و ستون فقرات گردن مشاهده شده و دیسک که در آن محل تخلیه و بیرون زده است به همراه زاوید استخوانی که موجب فشار آمدن بر روی ریشه های عصبی شده است برداشته میشوند.سپس دیسک و زواید استخوانی بوسیله پروتز با دیسک مصنوعی میشود.

جراحی-دیسک-گردن-از-جلو

جراحی دیسک گردن از پشت

درصد بالایی از عمل های جراحی دیسک گردن از ناحیه جلویی انجام میگیرد.این روش برای بیمارانی عمدتا مورد استفاده قرار میگیرد که بجز دیسک گردن ،دچار تنگی کانال سرویکال شده اند.

در این روش پس از بیهوش شدن بیمار به مقدار 10سانتی متر از پشت گردن برش داده میشود و سپس دیسک وعضلات و استخوان هایی که بر روی نخاع فشار وارد کرده اند را به طور کامل خارج می کنیم.همچنین انجام این عمل نیز بوسیله میکروسکوپ جراحی و دستگاه رادیوگرافی امکان پذیر است.

 

در این جراحی معمولا بیماران نیاز به فیوژن وکارگذاری پیچ و استفاده از دیسک مصنوعی خواهند داشت که این بستگی به شدت ضایعه و نوعع بیمار دارد ر افراد مختلف متفاوت است.

جراحی-دیسک-گردن-از-پشت

 

جراحی 360درجه(جراحی به صورت هزمان)

این جراحی معمولا از انواع دیگر جراحی متفاوت است عموما جراحی سنگین تر است؛ این جراحی به طور همزمان از قسمت جلویی و پشتی گردن انجام میگیرد.با  این جراحی پرخطر و سنگین تر از دو روش قبلی است و به ندرت بيماران نيازمند آن ميباشند .

 چه ورزش هایی بعد از عمل جراحی توصیه می شود؟

ورزش هایی وجود دارد برای تقویت عضلات و برای کاهش درد بیمار که کمک می کند که سریع تر بهبود یابد .  مثل منقبض کردن شانه و بازو، کشش قفسه سینه با استفاده از چهارچوب در، حرکات چرخشی بازو، باید توجه داشت هنگام وزرش کردن نکاتی را باید مورد توجه قرار داد :

ورزش-دیسک-گردن

 1. خود داری از تمرینات سنگین که باعث بروز درد می شود
 2. تنفس به صورت طبیعی (یعنی نفس خود را حبس نکنیم )
 3. جلوگیری از حرکات سریع
 4. مطمعن شوید که حرکات را به صورت مناسب انجام میدهید

چه مراقبتهایی پس از انجام عمل جراحی لازم است صورت گیرد؟

جراحی دیسک گردن نیز همانند دیگر عمل های جراحی نیز به مراقبت های خاص خود دارد.مدت زمان نقاهت این جراحی حدودا يك هفته است که این زمان بستگی به وضعیت بیمار دارد ممکن است برای مثال افرادی که دچار بیمار دیابت هستند ممکن این دوره نقاهت آنها کمی طولانی تر شود.اما با رعایت نکات زیر میتوان دوره نقاهت راحتتر و زودتری را سپری کنیم

 

  -ازجمله مهم ترین مراقبت ها پس از انجام عمل جراحی مراقبت از زخم است. بنابراین زخم محل جراحی را تمیز و پاکیزه نگه دارید و روزانه پانسمان آن را عوض کنید تا از بروز عفونت جلوگیری شود.

مراقبت-های-دیسک

 -تغذیه مناسب داشته باشید، تغذیه مناسب درروند بهبودی نقش بسیار زیادی دارد.

-پس از عمل تا چند روز از استحمام کردن بپرهیزد،از روز چهارم بعد از عمل میتوانید حمام کنید اما این نکته را فراموش نکنید که پس از استحمام محل زخم را کاملا خشک کنید و دوباره پانسمان کنید.

 

-در آخر نیز باید این نکته را اشاره کرد در صورت وجود هرگونه مشکلی به متخصص ستون فقرات مراجعه و تمام مشاوره های پس از عمل آن را جدی بگیرد.تا پس از گذشت زمان کمی به حالت اولیه خود بازگردید

 

-استراحت و دراز کشیدن بیمار بعد از جراحی  نباید تخت بالا باشد و باید کاملا پایین باشد چون ممکن است باعث سر درد شود .

-تحرک بعد از عمل و آموزش نحوه ی نشستن بیمار بر روی صندلی

نشستن-صحیح-در-دیسک-گردن

 

 -اگر پزشک گردنبند طبی برای شما تجویز کرده است. باید توجه کنید این گردنبد باید به صورت شبانه روزی بسته شود.

 

 استفاده از گردنبند طبی در دیسک گردن

از گردنبند طبی برای استحکام استخوان ستون فقرات و پشتیبانی در قسمت گردن استفاده کرد . گردنبند طبی بسیار مفید بوده و باعث بی حرکت شدن گردن می شود ، همچنین برای اطلاح ناهنجاری ستون فقرات می شود .

-اگر شما جزو بیماری بوده اید که عمل جراحی از قسمت جلوی گردن انجام شده است،بیمار ممکن است در هنگام غذا خوردن دچار گلود درد شود،لذا توصیه میشود درچند روز اول جراحی ،از سوپ و رژیم غذایی محدود به مایعات استفاده کند. پس از گذشت زمان با بهتر شدن گلودرد میتوان از غذاهای معمولی استفاده کند.

گردنبند-طبی

انواع گردنبند های طبی

 • دستگاه بی حرکتی جناغی پس سری آرواره ای
 • گردنبند های سخت و محکم
 • گردنبند های طبی نرم
 • بریس گردن فیلادلفیا
 • گردنبند های طبی نوع توماس
 • گردنبند طبی آسپین
 • گردنبند طبی میمامی جی

از چه داروهایی می توان بعد از جراحی دیسک گردن استفاده کرد؟

زیر نظر پزشک معالج باید دارو استفاده شود معمولا بعد از عمل داروهای آنتی بیوتیک تجویز می شود .از دارو های ضد التهاب برای کاهش درد استفاده می شود مثل : دیکلوفناک، سلکوسیب و ...

همچنین از مولتی ویتامین ها برای بهبود زخم استفاده می شود، بیشتر ویتامین ث و کلسیم تجویز میشود.

دارو-گردن-درد 

پیامد های جراحی دیسک گردن

اگر بیماران دیر تر به پزشک مراجعه کنند ممکن است دیسک بر روی نخاع فشار وارد کند و نخاع دچار هایپرسیگنال نخاعی شود ،معمولا جراحی دیسک عوارض کمتری به همراه دارد و عمل دیسک از جلو انجام میشود . در ادامه عوارض جراحی دیسک را شرح می دهیم :

 • صدمه به عروق
 • عفونت
 • ناتوانایی حرکتی و حس کردن
 • زخم
 • تغییر در صدا (موقت)
 • خونریزی
 • آسیب دیدگی نخاعی
 • سفتی گردن
 • سرگیجه

پیامد-های-جراحی-دیسک-گردن

 

           مقالات خواندنی:

جراحی صرع

 

چه خطراتی برای بعد از عمل جراحی وجود دارد ؟

بیمار وقتی با درد شدید دست و گردن مواجه می شود که به نخاع آسیب میزند ، نیاز به جراحی پیدا می کند .احتمال خطر خیلی کم هست و ممکن است عوارض این خطر به صورت زیر باشد :

 • استفاده نکردن از میکروسرجری توسط جراح
 • تعداد دیسکوپاتی گردن
 • انواع opll
 • بیماری پیشرفته و فشار از دو طرف گردن
 • تاخیر عمل جراحی با خواسته بیمار

به این نکات باید توجه داشت که صورت مواجه

مراقبت-های-پس-از-عمل

برای بهبودی زخم بعد از جراحی چه باید کرد ؟

زمان مراقبت از زخم حدودا دو هفته ی اول،بعد از جراحی است. البته بستگی به شرایط بیمار دارد اگر دیابت داشته باشد دوره ی بهبودی زخم ممکن است طول بکشد، حتی کشیدن سیگار روند ترمیم بافتی واستخوانی را کندتر میکند. معمولا پزشکان برای راحتی بیمار از بخیه جذب استفاده میکنند، اگر غیر جذبی بود در صورت جوش خوردن بخیه ها کشیده می شوند .

قسمت زخم جراحی شده باید کاملا استریل شده و تمیز نگه داری شود . باید با بتادین پانسمان شود.سطح زخم باید حدالمکان خشک باشد .