دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
علت بروز گردن درد و راههای درمان آنعمل ستون فقرات - spinal surgery

علت بروز گردن درد و راههای درمان آن

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۲۸ مهر ۱۳۹۸

گردن درد

گردن بخش مهمی از بدن انسان است که همه ما روزانه هزاران بار عضلات گردن برای انجام فعالیت های مختلف خم و راست می کنیم گردن با وجود ساختار بسیار کوچکی که دارد می تواند وزن سر را درحدود 3 کیلوگرم تحمل کند و به راحتی به تمام جهات چرخش داشته باشد. همین چرخش آزادانه گردن را در معرض انواع آسیب ها قرار می دهد و سبب ایجاد گردن درد در فرد خواهد شد. گردن درد بیماری وخیمی است که باعث کاهش دامنه حرکتی گردن بیمار و منبع انتشار درد به شانه، بازوها و دست ها می شود که فرد را در انجام کارهای روزمره خود با اختلال همراه می کند.

گردن درد

دلایل بروز گردن درد

صدمه به گردن

آسیب به گردن ممکن است در اثر سوانحی همچون تصادفات رانندگی و آسیب های ورزشی رخ دهد. که این آسیب ها موجب پارگی عضلات و آسیب به مفاصل بین مهره ای می شود.

گردن درد عصبی

اغلب درد های گردن که به شانه، بازوها، ساعد و دست ها انتشار می یابد گردن دردهای عصبی هستند که علت این درد ها تحریک ریشه های عصبی است که از نخاع گردن خارج می شود.

دژنراسیون یا سایش و پارگی دیسک

ساییدگی تدریجی و پارگی ممکن است باعث ایجاد درد در گردن شود. انعطاف و حرکت مهره ها و دیسک های گردن با افزایش سن کم می شوند و همین عامل گردن را در معرض انواع شکستگی و فتق دیسک قرار می دهد.

آتروز گردن

یکی از شایع ترین علت گردن درد، آتروز گردن می باشد که به موجب تخریب استخوانهای گردن ایجاد می شود. با تخریب مهره های گردن فشار زیادی به اعصاب گردنی وارد می شود وهمین عامل باعث بروز علائمی همچون، درد و سوزش مهره های گردن، سفتی و خشکی گردن و...می باشد.

بیماری مننژیت

از مهم ترین نشانه های بیماری مننژیت ستون فقرات بروز تب و سردرد همراه گردن دردهای شدیدی می باشد که هر چه سریعتر باید به درمان آن بپردازیم.

دلایل بروز گردن درد

 

از دیگر دلایل بروز گردن درد عبارتنداز:

-قرار گیری نامناسب وضعیت گردن
-قرار گیری نامناسب گردن در هنگام خواب
-استفاده طولانی مدت از لب تاپ ، کامپیوتر و گوشی موبایل
-افزایش سن
-روماتیسم ستون فقرات
-پوکی استخوان
-التهاب ستون فقرات
-آرتروز ستون فقرات
-تنگی کانال نخاعی گردن
-انواع ناهنجاری مادرزادی
در برخی موارد نادر ممکن است علت گردن شامل موارد زیر باشد که عبارتنداز:
-عفونت ستون فقرات
-تومورهای ستون فقرات
-تومورهای نخاع

گردن درد چه زمانی خطرناک می شوند؟

گردن درد در زمانی خطرناک می شود که ناشی از یک بیماری یا مشکلی جدی باشد.در صورتی که علائم گردن درد در شما بیش از یک هفته ادامه بیابد و با استراحت نیز تسکین پیدا نکند ، حتما به پزشک مراجعه کنید و علائم خود را برای پزشک بازگو کنید. از مهم ترین علائم و نشانه های گردن درد خطرناک عبارتنداز:

-گردن درد شدید و بدون علت
-خشکی و سفتی شدید گردن
-درد درناحیه بازوها و دستها وشانه ها
-بی حسی وضعف در اندام ها
-گردن درد همراه با استفراغ وحالت تهوع
-اختلال در بلعیدن و نفس کشیدن

درمان گردن درد

بیشتر در مورد تخصص دکتر علیرضا شیخی بدانید:

جراح مغز

درمان گردن درد

همه ما در طول زندگی خود برای یک بار هم که شده درد گردن را تجربه کرده ایم.درمان گردن درد در وحله اول به کمک درمان محافظه کارانه صورت می گیرد که از مهم ترین اقدامات این درمان ها شامل:

-استراحت و دوری از انجام کارهایی که درد شما را بدتر می کند
-قرار گیری مناسب گردن در هنگام استفاده از موبایل و لب تاب یا کامپیوتر
-قرار گیری مناسب گردن در هنگام خواب و استفاده از بالشت مناسب
-انجام تمرینات تقویتی و کششی
-آب درمانی یا هیدروتراپی

دارو درمانی گردن درد

در روش دارودرمانی پزشک ممکن است داروهای از قبیل موارد زیر را برای فرد تجویز کند که شامل:
داروهای ضد التهاب
داروهای شل کننده عضلات
داروهای کورتیکواستروئید

جراحی دیسک کمر

جراحی گردن درد

در صورتی که دردهای گردنی فشار زیادی بر طناب نخاعی و ریشه های عصبی نخاعی وارد کند.در این صورت جهت پیشگیری از آسیب به نخاع ، نیاز به عمل جراحی ضرورت می یابد. چندین روش مختلف جراحی وجود دارد که می توانند مورد استفاده قرار گیرد که انتخاب از بین آن روش ها بر اساس شدت بیماری متغیر است.از جمله جراحی هایی که برای درمان گردن درد استفاده می شود میتوان به فیوژن ستون فقرات اشاره کرد. این روش نوعی جراحی است که اتصال محکمی بین دو یا چند مهره ایجاد می کند و غالبا برا درمان شکستگی مهره ها استفاده می شود.