دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
راههای پیشگیری از درد گردنپیشگیری از بیماری های ستون فقرات

راههای پیشگیری از درد گردن

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۸

گردن درد

گردن درد در هر جایی از بدن، از پشت گردن و پایین سر گرفته تا بالای شانه ها و کتف اتفاق می افتد. درد گردن تا قسمت بالای کمر یا بازوها قابل گسترش است. درد باعث محدودیت حرکتی در ناحیه گردن و سر می شود. درد گردن بیماری شایع در بین افراد بالاتر از 50 سال. در اغلب موارد گردن درد با فعالیت هایی که باعث کشیدگی گردن می شود، بوجود می آید.قرارگیری نامناسب گردن ،چرخاندن گردن و آرتروز گردن از عواملی هستند که باعث بوجود آمدن این درد می شود. این فعالیت ها منجر به کشیدگی گردن، در رفتگی یا اسپاسم عضلات گردن می شود.

گردن درد و راههای پیشگیری از آن

پیشگیری از گردن درد

بسیاری از افراد، گردن درد یا گرفتگی گردن را تجربه کرده اند و در بسیاری از موارد این دردها ناشی از قرار گیری حالت نامناسب عضلات گردن می باشد. و نشان دهنده یک مشکل یا صدمه جدی نیست. با رعایت نکات ساده میتوان از بروز گردن درد پیشگیری کرد که موارد شامل:

انتخاب بالش مناسب برای خواب

در انتخاب بالش به این نکته توجه فرمایید که از بالشی استفاده کنید که ستون فقرات گردنی را در حالت تراز قرار داده و انحنای طبیعی گردن شما را حفظ کند. بالش مناسبی است که باعث صاف شدن گردن با راستای ستون فقرات می باشد.

حدالامکان به پشت بخوابید

بهترین وضعیت برای قرار گیری مناسب ستون فقرات، خوابیدن به پشت می باشد. از خوابیدن به شکم جدا خودداری کنید زیرا این حالت از به مرور زمان باعث درد گردن می شود. در صورتی که شما جزو افرادی هستید که عادت دارید به پهلو بخوابید به شما پیشنهاد می کنیم که از بالش هایی با ارتفاع حداقل 10-15سانتی متر استفاده کنید تا بدین وسیله از خم شدن بیش از حد گردن جلوگیری کنید.

استفاده از بالشت مناسب هنگام خواب

بیشتر در مورد تخصص دکتر علیرضا شیخی بدانید:

جراح مغز

از خم کردن بیش از حد سر خود خودداری کنید

یکی از عادت های غلطی که بسیاری از افراد هنگام مطالعه و استفاده از موبایل دارند ایناست که سر خود را بیش از حد خم می کنند. خم شدن طولانی مدت فشار و استرس زیادی به ناحیه گردن وارد می کند و بافت نرم آن دچار کشیدگی می کند. این وضعیت به مرور نیروهای وارده به مفاصل، رباط ها و دیسک مفصلی را افزایش داده و آنها را مستعد تغییرات تخریبی می کند. برای پیشگیری از گردن درد، تلفن همراه یا کتاب را هم سطح با چشمان خود قرار دهید.

از ورزش کردن غافل نشوید و بعد از هر فعالیتی گردنتان را ورزش دهید

در صورتی که مجبور هستید ساعت های طولانی مدت در حالت ثابت پشت میز بنشید و یا مجبور به ایستادن هستید، بهتر است هر یک ساعت یکبار قدم بزنید و چند حرکات کششی ساده انجام دهید. ورزش کردن علاوه بر اینکه از بروز مشکلات گردن پیشگیری می کند. انرژی و بازده شما را در انجام کارهایتان افزایش می دهد.

گردن درد و راههای پیشگیری از آن

از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید

حدالامکان از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید؛ زیرا اجسام سنگین فشار زیادی به بدن وارد می کند. اما در صورتی که بنا برهر دلیل مجبور به بلند کردن جسم سنگین شدید به این نکته توجه کنید این کار را درست انجام دهید تا از آسیب به گردن پیشگیری کنید.