دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
چه زمانی دیسک کمر احتیاج به عمل جراحی دارد؟عمل ستون فقرات - spinal surgery

چه زمانی دیسک کمر احتیاج به عمل جراحی دارد؟

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۱ آبان ۱۳۹۸

دیسک کمر، شایع ترین علت کمر درد

فتق دیسک کمر که در اصلاح عامیانه به عنوان دیسک کمر از آن یاد می شود، عارضه ای است که در اثر بیرون زدگی محتویات دیسک و فشار بر نخاع یا ریشه های نخاعی بروز می کند. در این حالت فرد درد شدیدی را در ناحیه کمر خود احساس می کند که این درد اغلب انتشار یافته به پا می باشد.

دیسک کمر و راههای درمان آن

جراحی دیسک کمر چه زمانی کاربرد دارد؟

جراحی دیسک کمر معمولا به عنوان آخرین روش درمانی و زمانی ضرورت می یابد که :

فرد درد شدیدی را دراندام های خود احساس کند
درد شدیدی که به مدت 3 هفته به طول بانجامد
درد بیمار به کمک روش های غیرجراحی تسکین نیابد
ضعف شدید و بی حسی پیشرفته
بی حسی و گزگز در ناحیه دستگاه تناسلی و عدم کنترل ادرار

آیا جراحی دیسک کمر خطرناک است؟

اگر شما هم جزو افرادی هستید که فکر میکنید جراحی دیسک کمر به معنی کار افتادگی است و بعد از جراحی دیگر نمیتوانید مثل قبل به کارهای روزمره خود رسیدگی کنید؛ لازم است به شما بگوییم که این باور کاملا اشتباه است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی فناوری پزشکی، عوارض عمل جراحی بسیار محدود شده است و فرد پس از مدت کوتاهی به راحتی میتواند به زندگی بازگشته و فعالیت های خود را آغاز کند.

جراحی دیسک کمر

روش های نوین و کم تهاجمی درمان دیسک کمر

لیزردرمانی دیسک کمر

لیزر درمانی از جمله روش های امن و بدون عوارض جانبی است؛ که جراح به کمک لیزرهای مخصوص بخش نرم و ژله ای دیسک را تبخیر کرده و از فشار ایجاد شده بر ستون فقرات پیشگیری میکند؛ به این ترتیب با کاهش فشار داخل دیسک، موجب جمع شدن دیسک خواهد شد.

جراحی های بسته یا کم تهاجمی دیسک کمر

هدف از عمل جراحی دیسک کمر کم کردن فشار وارد شده به اعصاب نخاعی و کاهش علائم فرد می باشد و انجام عمل جراحی به منظور درمان اعصاب تحت فشار در ستون فقرات صورت می گیرد. از رایج ترین روش های جراحی کم تهاجمی شامل:

جراحی نوکلئوتومی دیسک کمر

در این روش جراحی از دستگاه نوکلئوتوم که دارای یک لوله باریک است جهت خشک کردن آب دیسک و خارج کردن محتویات اضافه استفاده می شود.

بیشتر در مورد تخصص دکتر علیرضا شیخی بدانید:

جراح مغز

جراحی کم تهاجمی دیسک کمر

جراحی دکمپرسور دیسک کمر

دستگاه دکمپرسور مانند سوزن بسیار نازکی است که داخل دیسک فرستاده می شود و از طریق یک میکروموتور قسمت داخلی دیسک خرد شده و از طریق این لوله به بیرون بدن فرستاده می شوند.

جراحی دیسک کمر با تزرقی دیسکوژل

دیسکوژِل یک ایمپلنت ژله ای است که نسبت به اشعه ایکس نفوذ ناپذیر بوده و بر پایه الکل و محصولات سلولزی و تنگستن است. بصورت ژل در آمده است و تزریق آن به داخل دیسک سبب ایجاد تغییرات مولکولی در داخل دیسک میگردد. عمل تزریق دیسکوژل به داخل دیسک در اتاق عمل بخش رادیولوژی مداخله ای مرکز فراپرتو ، بدون بیهوشی و با بی حسی موضعی انجام شده و بیمار چند ساعت پس از عمل ترخیص می گردد. این کارتوسط دستگاه فلوروسکوپی انجام میگردد.