دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
درد ستون فقرات ناحیه توراسیکعمل ستون فقرات - spinal surgery

درد ستون فقرات ناحیه توراسیک

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۱ آبان ۱۳۹۸

مهره های توراسیک ستون فقرات

مهره های توراسیک طولانی ترین ناحیه از ستون مهره ها است که از روی هم قرار گرفتن 12مهره تشکیل شده است؛ این مهره ها بین مهره های گردن و مهره های کمر قرار گرفته اند و از جمله وظایف این مهره های میتوان به:

حمایت از ارگان های حیاتی بدن همچون قلب و ریه
حمایت از طناب نخاعی
کمک به خم شدگی ستون فقرات به جلو و عقب

درد های ناحیه توراسیک

شایع ترین دردهای ناحیه توراسیک

دردهای ناحیه توراسیک یا مهره های ستون فقرات قفسه سینه نسبت به دیگر نواحی ستون فقرات کمتر شایع است. اما در برخی مواقع ممکن است عارضه ای ایجاد شود که از شایع ترین دردهای ناحیه توراسیک عبارتنداز:

تنگی کانال نخاعی سینه ای:

آسیب ناشی از به هم ساییدگی مهره ها باعث تشکیل زایده های استخوانی به نام خار استخوانی می‌شود. خارهای استخوانی ممکن است وارد کانال نخاعی یا فضای فورامن شوند. ممکن است ضخامت بافت‌هایی که طناب نخاعی را احاطه کرده‌ اند مانند رباط زرد و رباط طولی پشتی، افزایش پیدا کنند. این وضعیت باعث ایجاد فشار بر طناب نخاعی و یا ریشه های عصبی یا به اصطلاح تنگی کانال نخاع می‌شود.

پارگی یا فتق دیسک در ناحیه توراسیک:

این نوع عارضه عموما نادر است. هرنی دیسك های ناحیه توراسیك به دلیل احتمال وارد آوردن فشار روی نخاع بسیار اهمیت دارد. در صورتی که دیسك به صورت مركزی باشد می تواند علائم فشار روی نخاع را ایجاد كند که شامل احساس ضعف در اندام های تحتانی، احساس سوزش در پاها و اختلال در راه رفتن و در موارد پیشرفته، اختلال در كنترل ادرار، مدفوع و حتی فلج كامل در اندام های تحتانی است. اگر هرنی دیسك در خارج خط وسط و در كنار باشد با فشار روی ریشه عصبی ایجاد دردهای تیر كشنده در قفسه صدری می كند.

شکستگی مهره های توراسیک:

شکستگی در ناحیه توراسیک عموما در اثر وارد شدن فشار در اثر حوادثی همچون تصادفادت رانندگی، سقوط از ارتفاع و...ایجاد می شود. شکستگی در مهره های توراسیک سبب ایجاد دردهای شدید در ناحیه پشت خواهد شد در صورتی که این اتفاق نخاع را درگیر کرده باشد سبب بروز عوارضی همچون اختلال در عملکرد در روده و مثانه می شود که هر چه سریعتر باید به درمان آن اقدام کرد.

درد های ناحیه توراسیک

علائم دردهای ناحیه توراسیک

اسپاسم عضلانی
احساس خشکی در ناحیه پشت
درد انتشار یافته به گردن و شانه ها
ناتوانی شدید در اندام ها
حساسیت در لمس

عوامل ایجاد کننده مشکل در ناحیه توراسیک

آسیب به دیسک ناحیه توراسیک
وارد شدن آسیب به ناحیه توراسیک و شکستگی مهره ها
بروز عفونت در مهره های این ناحیه
پوکی استخوان
انحراف ستون فقرات
آتروز ستون فقرات

راههای تشخیص دردهای ناحیه توراسیک

جهت بررسی نوع عارضه ایجاد شده و محل آن، پزشک ممکن است هر یک از روش های تصویربرداری را از قبیل موارد زیر برای بیمار خود تجویز نماید که شامل:

ام آرآی ستون فقرات

جهت تشخیص اختلالاتی از قبیل، دیسک های آسیب دیده و نخاع و طناب نخاعی از ام آرآی استفاده می شود.

بیشتر در مورد تخصص دکتر علیرضا شیخی بدانید:

جراح مغز

سی تی اسکن

جهت بررسی توده های استخوانی و انحراف ایجاد شده در ناحیه مهره ها، از روش سی تی اسکن استفاده می شود که اطلاعات دقیقی را در اختیار پزشک قرار می دهد. البته در برخی مواقع ممکن است پزشک روش پرتونگاری ساده را برای بیمار تجویز نماید.

تشخیص درد های ناحیه توراسیک

راههای درمان دردهای ناحیه توراسیک ستون فقرات

راههای درمان بسته به نوع، علت و شدت عارضه ایجاد شده در ناحیه توراسیک متفاوت می باشد که از مهم ترین راههای درمانی عبارتند از:

استراحت و دوری از انجام فعالیت های سنگین
استفاده از داروهای ضد درد و شل کننده عضلات
استفاده از بریس های مخصوص قفسه سینه
فیزیوتراپی
لیزردرمانی
تزریق داروهای استروئیدی در ناحیه درد
انجام عمل جراحی