دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
درمان دردهای ستون مهره های ناحیه توراسیکعمل ستون فقرات - spinal surgery

درمان دردهای ستون مهره های ناحیه توراسیک

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۲ آبان ۱۳۹۸

دردهای ناحیه توراسیک ستون فقرات

مهره های توراسیک ستون فقرات یکی از طولانی ترین مهره های ستون فقرات است که وظیفه محافظت از طناب نخاعی و ثبات قفسه سینه را برعهده دارد. درد های ناحیه توراسیک به دلیل ماهیت متحرکتی که دارند بسیار دردناک و آزار دهنده می باشند که این دردها شامل :

بیرون زدگی دیسک ناحیه توراسیک
آرتروز مهره های ناحیه توراسیک
التهاب مهره های ناحیه توراسیک
شکستگی مهره های ناحیه توراسیک
تنگی کانال نخاعی ناحیه توراسیک

دردهای ناحیه توراسیک

درمان دردهای ناحیه توراسیک

درمان دردهای ناحیه توراسیک برحسب نوع و علت درد متفاوت می باشد که شامل:

درمان کنترل گرا و محافظه کارانه :

درمان های کنترل گرا با هدف تسکین درد بیشتر انجام می شود و این کار اصولا در مراحل اولیه بیماری انجام می شود که درد شدیدی بر فرد لحاظ نشده است.این درمان ها شامل:
تنظیم وضعیت مناسب بدن،جهت تخفیف درد
استفاده از روش های گرما درمانی و سرما درمانی

فیزیوتراپی درد های ناحیه توراسیک

ورزش کلید بهبودی بسیاری از صدمات است و فیزیوتراپ قادر به تجویز و آموزش تمرینات مناسب برای کمک به بازیابی توان شما خواهد بود. تمرینات به شما کمک می‌کنند که حرکت‌ها را بهبود بخشیده و با اختلالات عضلانی مقابله کنید و با تقویت عضلات خاص به نوبه خود، درد را کاهش می‌دهد.

درمان دردهای ناحیه توراسیک

 

جراحی درد های ناحیه توراسیک

در صورتی روش های غیر جراحی برای بیمار تاثیر گذار نباشد. داروها و فیزیوتراپی به تخفیف درد منجر نشود، در این صورت عمل جراحی ضرورت می یابد که عمل جراحی دردهای ناحیه توراسیک شامل:

دیسککتومی :

فتق دیسک بین مهره ای میتواند با تحریک یا فشرده سازی اعصاب مجاور، موجب ایجاد درد، بی حسی یا ضعف شود. این علائم میتوانند گردن یا پشت شخص را تحت تاثیر قرار دهند یا به دست ها و پا های فرد منتشر شود. دیسککتومی جراحی است جهت برداشتن بخش آسیب دیده یک دیسک فتق یافته ستون فقرات است. جراحی دیسککتومی به عنوان یک روش بی خطر شناخته می شود که هدف از این جراحی کاهش فشار فتق دیسک بین مهره ای بر عصب نخاعی است.

بیشتر در مورد تخصص دکتر علیرضا شیخی بدانید:

جراح مغز

جراحی ناحیه تورسیک

لامینکتومی :

لامینکتومی نوعی روش جراحی است که از آن برای کاهش فشار بر روی ریشه های عصبی که از ستون مهره خارج می شوند، استفاده می شود. در این نوع جراحی تمام قسمتی از لامین مهره ها که بروی عصب قرار گرفته، خارج می شود تا فشار وارد بر عصب را کاهش یابد. این عمل بخصوص در تنگی کانال نخاعی برای رفع فشار از نخاع و ریشه های عصبی کاربرد فراوان دارد.

فیوژن مهره ها:

فیوژن یا خشک کردن مهره ها در ستون فقرات به معنی اتصال مهره ها به هم است. در این نوع از عمل جراحی ممکن است دو یا چند مهره به هم متصل می شوند. هدف از این عمل جراحی از بین بردن درد، ناپایداری و یا دیگر علائم بیماری به وسیله از بین بردن حرکت بین مهره ها است. از فیوژن مهره ها در درمان بیماری های از قبیل، دژانراتیو دیسک بین مهره ای و اسکولیوز استفاده می شود.