دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
دیسک های استخوانی شده سخت توراسیکعمل ستون فقرات - spinal surgery

دیسک های استخوانی شده سخت توراسیک

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۲ آبان ۱۳۹۸

دیسک های ناحیه توراسیک

ستون فقرات از روی هم قرار گرفتن 24 مهره تشکیل شده است.که ستون مهره های سینه ای یا ستون مهره های توراسیک شامل 12مهره است که بالای ستون مهره سینه ای ستون گردنی و پایین آن ستون کمری قرار گرفته است. مهره های سینه ای را از بالا به پایین T1 -T12 می نامند. در بین هر دو جسم مهره که بر روی هم قرار گرفته اند یک دیسک بین مهره ای وجود دارد. وظیفه دیسک بین مهره ای اجازه دادن به مهره ها برای حرکت بر روی هم و همچنین جذب کردن ضربات شدیدی است که به مهره ها وارد میشود. شوک ها و ضربات زیادی در حین حرکانی مانند پریدن، جهیدن و یا دویدن به ستون مهره وارد میشود که دیسک آنها را مانند یک کمک فنر جذب میکند.

دردهای ناحیه توراسیک

هرنی دیسک توراسیک

دیسک بین مهره ای در طول زندگی خود در معرض انواع فشار های قرار دارند. که این فشار ها و ضربات موجب بروز آسیب ها و پارگی هایی در قسمت آنولوس یا دیواره دیسک می شود. دیسک های بین مهره ای با هر بار آسیب خود به خود ترمیم می شوند ولی این خراب شدن های تدریحی موجب ضعیف شدن قسمت آنولوس دیسک شده و بعد از مدتی به دنبال یک فشار ناگهانی به دیسک، ممکن است قسمت آنولوس دچار پارگی شده و به بیرون بریزد. به علت پارگی قسمت محیطی دیسک بین مهره ای قسمت مرکزی آن به پشت جابجا شده و موجب فشار بر روی بافت های عصبی نخاع می گردد. به این اختلال ایجاد شده هرنی یا فتق دیسک می گویند.

دلایل بروز هرنی یا فتق دیسک توراسیک

فتق دیسک یا پارگی دیسک ناحیه توراسیک ستون فقرات نادرترین و در حین حال خطرناکترین نوع دیسک های پاره شده در ستون فقرات می باشد که از دلایل بروز این اختلال عبارتنداز:

تصادفات رانندگی
سقوط از ارتفاع
چرخش ناگهانی ستون مهره ها در اثر حرکات ورزشی سنگین
علائم هرنی یا فتق دیسک توراسیک
احساس درد در یک یا هر دو اندام فوقانی
احساس در در ناحیه شکم و قفسه سینه
احساس درد درناحیه کمر
احساس گزگز و بیحسی در محدوده درد
اختلال در کنترل ادرار
ضعف و بی حسی پیشرونده

درمان دیسک توراسیک

 

راههای درمان دیسک استخوانی توراسیک

درمان هرنی دیسک ناحیه توراسیک به دلیل احتمال وارد آوردن فشار روی نخاع بسیار اهمیت دارد. به دلیل وضعیت آناتومیکی خاص در دیسک های ناحیه توراسیک، راههای درمان آن کمی با مشکل همراه است. از اولین اقداماتی که برای درمان دیسک های توراسیک استفاده می شود عبارتنداز:

استراحت در بستر:

افراد مبتلا به دیسک های توراسیک خفیف می توانند با استراحت درد خود را بهبود دهند. البته ناگفته نماند که استراحت مطلق فقط به مدت سه روز پیشنهاد می شود زیرا استراحت مطلق به مدت طولانی به طور کلی باعث می شد بیمار ضعیفتر شود.

استفاده از بریس های کمر :

بريس‌هاي كمر به ‌عنوان بخشي از درمان و كنترل درد در بهبود حالت قفسه سینه بسيار مؤثرند. از بریس های مخصوص برای انواع درد های ستون فقرات و بی ثباتی ستون فقرات تجویز می شوند. اگر براي حمايت از ستون فقرات به ميزان سختي بيشتري از آنچه در كمربندهاي طبي استاندارد وجود دارند نياز داريد اغلب استفاده از بريس‌هاي سخت قالب‌دار مخصوص ستون فقرات تجويز می‌گردد. اين نوع بريس‌ها، انعطاف‌ناپذیر و خشك هستند و قطعات قائمي شكلي دارند كه به شكل بخش پايين ستون فقرات و لگن درمی‌آید همچنين بر روی بريس تسمه‌های پارچه‌ای وجود دارد كه به قسمت جلو بدن فشار وارد می كنند.

دردهای ناحیه توراسیک

بیشتر در مورد تخصص دکتر علیرضا شیخی بدانید:

جراح مغز

دارودرمانی:

تجویز دارو با هدف تسکین درد صورت می گیرد.استفاده از داروهای ضد التهاب و شل کننده عضلانی و برخی مواقع استفاده از داروهای کورتیکواستروئید های خوراکی میتوان در مورد انتشار درد به اندام های فوقانی یا تحتانی استفاده نمود.

فیزیوتراپی:

فواید فیزیوتراپی در دیسک توراسیک نه تنها باعث کم کردن درد می شود بلکه همچنین می تواند جنبه پیشگیرانه داشته باشد. از فواید فیزیوتراپی در دیسک توراسیک می تواند آموزش فرد درباره تنطیم چگونگی وضعیت بدن باشد. فرد با یادگیری این اصول و تغییر سبک از آسیب دیدگی احتمالی بعدی جلوگیری می کند.

جراحی هرنی دیسک توراسیک

جراحی دیسک های توراسیک زمانی کاربرد دارد که درد بیمار با علائم غیر قابل کنترل یا نقص عصبی ناتوان کننده همراه باشد و دیسک های بیرون زده فشار زیادی بر اعصاب نخاعی وارد کند. با توجه به ماهیت این دیسک و منطقه حساس و خطرناک آن جراحی با مشکل همراه است و کوچکترین اشتباهی منجر به آسیب نخاعی و فلج دائمی بیمار می گردد. جراحی دیسک توراسیک با استفاده از روش خلفی به کمک نورومانتیورینگ و میکروسکوپ انجام می شود.