دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
شکستگی جمجمهبیماری های جمجمه

شکستگی جمجمه

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۱۲ مرداد ۱۳۹۸


همان طورکه در مقاله آناتومی جمجمه به آن اشاره شد.جمجمه دارای ساختار استخوانی است و نقش اصلی آن حفاظت ونگهداری از بطن های مغز می باشد.با اینکه جمجمه دارای ساختار استخوانی و بسیار محکمی است در اثر وارد شدن ضربه ممکن است دچار شکستگی شود .هرگونه شکستگی ووارد شدن ضربه به سرموجب آسیب جدی به مغزکه یکی از ارکان اصلی بدن می باشد،می شود.
علت اصلی شکستگی جمجمه، ضربه شدید به سر می باشد که سالیانه شاهد مرگ ومیر افرادی هستیم که در اثر ضربه به سر فوت می شوند.

شکستگی خفیف جمجمه

ضربه هایی که معمولا سبب ایجاد زخم های کوچکی در ناحیه سر می شود،جز شکستگی خفیف جمجمه می باشند.اینگونه ضربه ها معمولا منجر به شکافتن پوست سریا کوفتگی و یاجراحات بسیار کمی خواهند شد.اغلب این ضربه ها با ایجاد سرگیجه و گیجی موقت همراه است.اینگونه ضربه ها معمولا با انجام پانسمان وبخیه و مصرف داروهای ضددرد قابل درمان هستند.

شکست

شکستگی های شدیدترجمجمه

با مشاهده خروج مایع شفاف و سفید از ناحیه گوشها،دهان و بینی وخارج شدن خون ازسرنشان دهنده این خواهد بود که ضربه شدیدتری به سر وارد شده و شکستگی جمجمه حاصل شده است.
ازدیگرعلایمی که درهنگام ضربه شدیدتربه سرمشاهده میشود میتوان به بیهوشی بلند مدت،استفراغ وتهوع وسردرد وسرگیجه اشاره کرد.
ازنشانه های آسیب حتمی به جمجمه و مغزاین است که درهنگام معاینه پزشک به نورچراغ قوه پزشکی پاسخ نمی دهند ودرناحیه دورچشم و گوش دچار شکستگی شده اند.
از دیگرعلائم آسیب جدی به سرمیتوان به:

خواب آلودگی یا گیجی ومنگی
تاری دید
اختلال در صحبت کردن
اختلال در اندام های حرکتی و ضعف عضلانی
فراموشی

 

اقدامات لازم هنگام مواجهه با فردی که دچار ضربه سر شده است.

درهنگام مواجهه با فردی که دچار شکستگی شده است،بدون حرکت دادن سروی،با اورژانس تماس بگیرد.تا قبل از رسیدن اورژانس در صورت مشاهده خونریزی جلوی خونریزی را بگیرید.
اگرتنفس فرد مجروح دچاراختلال شده است. به آرامی فرد مصدوم را به پشت بخوانید درغیراین صورت فرد مصدوم را هیچ حرکتی ندهید.
درصورتی که بیماردچار حالت تهوع و استفراغ شده است،ککمکش کنید زیرا ممکن درد دچارخفگی شود.

درمان شکستگی جمجمه

فردی که دراثر ضربه به سر دچاربیهوشی شده است ممکن است دچار اختلالات مغزی شود به همین سبب پزشک پس از انجام معاینات بالینی برای تشخیص دقیق نوع ضربه،مجروح را به انجام سی تی اسکن هدایت میکند تا ازآسیب به مغزاطمینان حاصل شود.
در صورت مشاهده آسیب جدی به مغز،هرچه سریعتر و بدون فوت وقت فرد مجروح را برای انجام عمل جراحی آماده می کنند.

مقالات خواندنی:

جراحی بیرون زدگی دیسک کمر

شکستگی سر در کودکان

ضربه سر در کودکان

وقتی به سر کودکان ضربه می‌خورد معمولا گریه و بی‌قراری می‌کنند و بعد از مدتی آرام می‌شوند. اما زیاد اتفاق می‌افتد که بعد از آن می‌خواهند بخوابند. معمولا پس از یک چرت کودک سر حال بیدار می‌شود.
اما این مسئله گاهی پدر و مادرها را نگران می‌کند و آن را خواب آلودگی ناشی از آسیب به مغز تلقی می‌کنند و اجازه نمی‌دهند کودک بخوابد. گاهی نیز اگر کمی پیش از وقت خواب به سر کودک ضربه بخورد، پدر و مادرها مانع از خوابیدن بچه می‌شوند تا بتوانند سطح هوشیاری او را زیر نظر داشته باشند
اما نیازی به این کار نیست. فقط کافی است پس از حدود یکی دو ساعت سعی کنند کودک را بیدار کنند. اگر کودک بیدار شد می توانند اجازه دهند دوباره بخوابد. اگر کودک غرغر و بداخلاقی کرد که چرا بیدارش کرده‌اند نشانه خوبی است.
اگر پدر و مادر نگران هستند می‌توانند تا صبح با فاصله این کار را تکرار کنند. همچنین می‌توانند به تنفس او دقت کنند و ببینند آیا منظم و مثل همیشه هست یا نه