دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
آیا من به فتق دیسک دچار شده ام؟

آیا من به فتق دیسک دچار شده ام؟

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۲۱ تیر ۱۳۹۹

فتق دیسک کمر

چه چیزی باعث این درد می شود؟ آیا ممکن است بر اثر لغزش یا فتق دیسک باشد؟ این احتمال وجود دارد.

ستون فقرات انسان از 33 استخوان به نام مهره تشکیل شده است. بعضی از مهره ها توسط دیسک های نرمی احاطه شده اند، ماده ای ژله ای که مانند پوشش عمل می کنند. این دیسک ها به شما امکان می دهند تا ستون فقرات خود را به اطراف بپیچانید و خم شوید. اما اگر دیسک بین دو مهره از جای خود شروع به لیز خوردن و خارج شدن کند ، می تواند اعصاب اطراف را تحریک کرده و درد شدیدی ایجاد کند. این لغزش دیسک، پارگی یا فتق نامیده می شود.

 

علائم فتق دیسک

بنابراین سوال این است که چگونه می توان متوجه شد که فرد به فتق دیسک دچار شده است و نه فقط کمر درد معمولی؟

یک علامت ممکن است محلی باشد که درد در آن قرار دارد. اگرچه ممکن است فتق در هر قسمت از ستون فقرات فرد ایجاد شود، اما به صورت متداول در قسمت تحتانی ستون فقرات (ستون فقرات کمری) ، درست بالای باسن رخ می دهد و ممکن است درد از پشت به ناحیه باسن ، ران ها ، حتی به ماهیچه ساق پا نیز گسترش یابد.

درد و ناراحتی ناشی از فتق دیسک معمولاً با انجام فعالیت بدتر می شود و هنگام استراحت کمتر می شود. حتی سرفه ، عطسه و نشستن می تواند علائم را تشدید کند زیرا آنها به اعصاب فشار می آورند.

سن نیز عامل مهمی در این میان است. هرچه پیرتر می شوید ، دیسک های شما میل به خراب شدن و از بین بردن پوشش خود بیشتری پیدا می کنند.

 

تشخیص فتق دیسک

بهترین راه برای تشخیص اینکه آیا فتق دیسک دارید یا خیر، مراجعه به پزشک است. وی به احتمال زیاد یک معاینه فیزیکی برای یافتن منبع درد انجام خواهد داد. این معمولاً تنها آزمایشی است که برای تأیید تشخیص نیاز دارید. اما اگر پزشک شما می خواهد منابع دیگر درد را رد کند یا اعصاب خاصی را تحریک کند ، ممکن است آزمایش های دیگری انجام دهد ، از جمله:

 

تصویر برداری اشعه ایکس

 در حالی که اشعه ایکس استاندارد نمی تواند فتق دیسک را نشان دهد ، می تواند به پزشک معالج رئوس ستون فقرات شما را نشان دهد و مشخص کند که آیا درد ناشی از چیز دیگری مانند شکستگی یا تومور است یا خیر.

 

میلوگرام

در این روش از رنگ تزریق شده به مایعات نخاعی و اشعه ایکس برای یافتن نقاط فشار روی نخاع استفاده می شود.

 

سی تی اسکن

سی تی اسکن چندین عکس با اشعه ایکس را از زوایای مختلف گرفته و آنها را ترکیب می کند تا تصاویری از نخاع و ساختارهای اطراف آن ایجاد کند.

 

MRI

MRI  از امواج رادیویی ، یک میدان مغناطیسی و یک رایانه برای ایجاد تصاویر دقیق 3 بعدی از نخاع و مناطق اطراف آن استفاده می کند. تصاویر MRI می توانند موقعیت فتق دیسک را پیدا کنند ، به داخل آن نگاه کنند و همچنین مشخص کنند که اعصاب تحت تأثیر چیست.

 

مطالعات الکترومیوگرام و هدایت عصب (EMG / NCS).

 پزشک ممکن است از این آزمایشات به منظور بررسی آسیب دیدگی یا فشرده شدن اعصاب استفاده کند. آزمایش EMG از دستگاهی برای تشخیص مقدار ناچیز الکتریسیته ای که توسط سلولهای عضلات که هنگام تحریک توسط اعصاب متصل به آنها ایجاد می شود، استفاده می کند. یک الکترود سوزنی که در عضله قرار می گیرد فعالیت الکتریکی را ثبت می کند و به دنبال موارد غیر معمول می گردد.

آزمایش NCS اغلب همزمان با EMG انجام می شود. در این آزمایش اعصاب با پالس های الکتریکی در یك نقطه روی بدن تحریک می شوند ، در حالی كه الكترودهای دیگر پالس ها را در نقاط دیگر تشخیص می دهند. مدت زمان لازم برای عبور و مرور پالس های الکتریکی بین الکترودها به پزشک امکان می دهد وجود آسیب عصبی را تشخیص دهد.