دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
درمان درد کمر و بارداری و دوره درمان دیسک کمربیماری های ستون فقرات

درمان درد کمر و بارداری و دوره درمان دیسک کمر

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۱۷ شهریور ۱۳۹۹

کمر درد مربوط به بارداری اغلب در ناحیه خاصی از ستون فقرات قرار دارد و به طور گسترده گسترش نمی یابد. کمردرد بین ماه های پنجم و هفتم بارداری ایجاد می شود، هرچند که می تواند خیلی زودتر نیز شروع شود.

درد ستون فقرات و لگن مرتبط با بارداری

زنان معمولاً دردهای مربوط به بارداری در ناحیه پایین ستون فقرات - ناحیه کمر ، خاجی و لگن را تجربه می کنند. درد در ناحیه لگن ، که به طور واضح علت آن مشخص نشده باشد، درد لگن peripartum  نامیده می شود. peripartum  به دوره پیرامون زایمان اشاره دارد - به طور معمول چند هفته قبل از تولد و چند هفته پس از آن.

 درد معمولاً در مناطق زیر بروز می کند:

 • مفاصل ساکروایلیاک در ستون فقرات خلفی ایلیاک فوقانی
 • نواحی کشاله ران
 • دنبالچه
 • التصاق یا سیمفیزیس شرمگاهی قدامی

گاهی اوقات ، مناطق دیگر لگن و قسمت فوقانی پا تحت تأثیر قرار می گیرند ، اما بندرت درد زیر زانو رخ می دهد. درد تمایل دارد که تحت تأثیر وضعیت قرارگیری بدن قرار گیرد.

 درگیر شدن زنان به دیسک کمر در دوران بارداری

یکی از شایع ترین نوع کمر درد در بین زنان باردار دیسک کمر است.این مشکل بسیار دردآور بوده اما در حین بارداری بسیار بیشتر اذیت می کند. بروز کمر درد و بارداری رابطه مستقیم دارد و علتش هم بالا رفتن وزن مادر و فشاری است که بر کمر وارد می شود.هر جنین داخل شکم مادر رشد کند و سنگین تر شود مادر درد بیشتاری را تجربه می کند در عین حال امکان دارد خیلی از زنان باردار با این درد مواجه نشوند.

سیاتیک

وقتی که درد از کمر به باسن و پاها پخش شود همیشه دلیل بر سیاتیک نیست.سیاتیک وقتی بوجود می آید که مادر دچار برآمدگی دیسک یا فتق دیسکدر قسمت انتهای ستون فقرات باشد.این امر بسیار نادر بوده و حدود یک درصد از زنان باردار آن را  تجربه می کنند.هنگام درگیر شدن به سیاتیک درد بیشتر در قسمت پا است تاکمر همچنین درد به کف پا و انگشتان نیز سرایت می کند.در برخی مواقع پاها لمسش ویا گزگز می کند.

درد در قسمت لگن

در دوران بارداری در قسمت عقبی لگن درد شرو شده و به قسمت پایین باسن و حتی ران ها نیز پخش می شود اما برخلاف نوع سیاتیک این درد به پاها و زانو سرایت نمی کند.

درد زایمان

هنگامی که زمان زایمان فرابرسد درد کمر بسیار متفاوت خواهد بود و دردی شبیه گرفتگی زیاد در هنگام پریودی است اما فرقش این است که این درد طولانی می شود،با گذشت زمان کوتاهی این درد شدتش بیشتر می شود همچنین دفعاتش افزایش می یابد،با انجام فعالیت کم و زیاد نمیشود.

انواع-کمردرد-بارداری

چه چیزی بر شدت درد در دوران بارداری تأثیر می گذارد؟

در حالی که ثابت نشده است سن و وضعیت سیگار باعث افزایش سطح درد می شود یا خیر ، توده بدنی بالاتر ، بارداری های متعدد ، سابقه قبلی درد کمر و سابقه قبلی درد در دوران بارداری با افزایش درد در قسمت بعد از زایمان ارتباط دارد.

همچنین ، زنان جوانتر وقتی که با زنان مسن مقایسه می شوند احتمال ابتلا به درد شدیدتری دارند. مطالعات گزارش داده اند که تقریباً 10٪ از زنان کمردرد در دوران بارداری مانع از کار آنها می شود و بیش از 80٪ گفتند که این درد توانایی آنها در انجام کارهای روزمره را تحت تأثیر قرار می دهد.

 

چه عواملی باعث درد ستون فقرات در دوران بارداری می شود؟

علت کمردرد و بارداری  احتمالاً به ترکیبی از عوامل مکانیکی ، متابولیکی ، گردش خون و روانی - اجتماعی مربوط می شود. با این حال ، بیشتر دلایل را می توان در موارد زیر دسته بندی کرد:

 • افزایش وزن: خانم ها به طور معمول در طول بارداری بین 20 تا 40 پوند وزن اضافه می کنند که فشار بیشتری به ستون فقرات وارد می کند. این فشار اضافه ممکن است منجر به کمردرد شود.
 •  
 • تغییر در مرکز ثقل: با افزایش وزن و رشد شکم ، توانایی شما برای حفظ وضعیت مناسب بدن به چالش کشیده می شود. تغییرات وضعیتی در دوران بارداری با لوردوز و فتق دیسک مرتبط است که ممکن است به کمردرد منجر شود.
 • تغییرات هورمونی: در حالی که بیشتر زنان در طی ماه های پنجم تا هفتم کمر درد را تجربه می کنند ، برخی از آنها درد کمر را در سه ماهه اول گزارش می کنند. از آنجا که کودک به اندازه کافی بزرگ نیست و باعث ایجاد فشار فیزیکی در ستون فقرات نمی شود ، ممکن است تغییرات هورمونی باشد که باعث درد شود. زنان باردار رلاکسین تولید می کنند ، هورمونی که رباط ها و مفاصل ستون فقرات و لگن را آرام می کند تا زایمان را تسهیل کند. این موضوع ممکن است باعث بی ثباتی ستون فقرات شود و این می تواند باعث کمردرد شود. در واقع ، برخی از هورمون های تولید شده در دوران بارداری می توانند باعث اختلال در عملکرد مفصل ساکروایلیاک شوند ، بیماری ای که باعث کمردرد می شود.
 • افزایش استرس: بارداری برای بسیاری از خانم ها یک دوزه هیجان انگیز و ویژه است ، اما همچنین می تواند استرس زا باشد. استرس می تواند درد کمر را بدتر کند - یا حتی باعث آن شود. یافتن راه هایی برای کنترل استرس در دوران بارداری ممکن است به کاهش درد شما کمک کند.

افزایش-وزن

درمان کمر درد در بارداری 

اکثر درمان های مربوط به کمر درد مربوط به بارداری ، اصلاحاتی در سبک زندگی دارد ، مانند:

 • اجتناب از افزایش وزن بیش از حد: رژیم غذایی سالم یکی از بهترین روش ها برای حفظ وزن سالم در دوران بارداری است و برخی از غذاها با کاهش التهاب ستون فقرات (علت شایع کمردرد) مرتبط هستند. خوردن 5 وعده یا بیشتر از میوه و سبزیجات روزانه ، مواد مغذی ضروری را تأمین می کند. سایر انتخاب های خوب شامل آجیل و ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا است که دوز سالم اسیدهای چرب امگا 3 را برای مقابله با التهاب تامین می کنند.
 • ورزش برای تقویت عضلات کمر و هسته: به طور کلی ، زنان باردار هنگام انجام فعالیت باید از افراط پرهیز کنند: فعالیت زیاد و خیلی کم هر دو می توانند باعث افزایش کمر درد در دوران بارداری شوند. پیاده روی ، شنا و یوگا روش های خوبی برای تمرین در طول بارداری هستند ، اما همیشه ابتدا با پزشک خود در مورد نحوه ورزش ایمن در دوران بارداری صحبت کنید.
 • کاهش استرس: یافتن راه هایی برای کنترل استرس در کل دوران بارداری دارای فواید جسمی و عاطفی است. ماساژ قبل از تولد ، استراحت با پد گرم کننده در قسمت پشت کمر و استراحت کافی روش های عالی برای کنترل استرس است.
 • حفظ حالت صحیح بدن: در مورد روش هایی که می توانید با پیشرفت بارداری حالت خود را به خوبی حفظ کنید با پزشک خود صحبت کنید.
 • استفاده از بالش بارداری برای ایجاد پشتیبانی در هنگام خواب: خواب سالم و بارداری همیشه با هم همراه نیستند ، اما یک بالش مخصوص بارداری ممکن وضعیت خواب شما را بهبود ببخشد.
 • پوشیدن کفشهای مناسب: استفاده از کفش مناسب و درد ستون فقرات به هم مرتبط هستند. از کفش پاشنه بلند دوری کنید و اگر اندازه کفش شما در دوران بارداری تغییر کرد ، کفش جدید خریداری کنید.
 • ماساژ دادن در این زمان بسیار می تواند بر کاهش درد موثر باشد زیرا ماساژ موجب گردش خون و شل شدن ماهیچه های کمر می شود.
 • طب سوزنی:در دوران بارداری انجام طب سوزنی بی خطر است زیرا هم برای درد در قسمت لگن موثر است هم تهوع را کم می کند.

اگر کمر درد شما شدید است و به درمان های محافظه کارانه پاسخ نمی دهد ، ممکن است پزشک استفاده از کمربند لگنی ، دارویی ، فیزیوتراپی ، تزریق درمانی یا استراحت در رختخواب را تجویز کند.

ماساژ

چه ورزش هایی در دوران بارداری موثر است؟

در این دوران مادر با انجام ورزش هایی میتواند درد را کاهش دهد این ورزش ها شامل:

1-یوگا:این ورزش کمک شایانی می کند به بالا بردن انعطاف بدن و همچنین افزایش تعادل مادر

2-انجام تمرینات کششی:این نوع ورزش هم انعطاف را بالا برده و ماهیچه های کمر و ساق پا را تقویت می کند اما باید به درستی و با آرامش انجام شود.

3-شنا:در دوران بارداری شنا یک ورزش عالی الست.زیرا موجب تقویت عضلات شکم و کمر میشود و همچنین با شناور ماندن روی آب فشار بر روی مفاصل کم خواهد شد.

4-پیاده روی:ساده ترین ورزش در دوران بارداری پیاده روی است گرچه تاثیر کم است اما کمک بسیاری می کند به کاهش درد کمر که مادران باردار به صورت روزانه می توانند یک تایمی را به آن بپردازند.

شنادر-بارداری

خبر خوب

خوشبختانه ، کمر درد مربوط به بارداری در طی 6 ماه پس از تولد از بین می رود و به شما این امکان را می دهد که بر مهمترین عضو جدید در زندگی خود تمرکز کنید. اگر بعد از به دنیا آمدن کودک کمر درد شما فروکش نکرد ، با پزشک خود درمورد اینکه آزمایش یا درمان اضافی نیاز است صحبت کنید.