دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
پنج علت درد و ناراحتی در کمر و گردنعمومی

پنج علت درد و ناراحتی در کمر و گردن

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۲۷ شهریور ۱۳۹۹

از طریق استفاده از مجموعه ای از رباط ها، تاندون ها، دیسک های بین مهره ای و مفصل های صورت، ستون فقرات اتصال مکانیکی مورد نیاز بدن شما را فراهم می کند؛ مانند هر نوع سیستم مکانیکی دیگر، از کار افتادگی می تواند در هر زمان همراه با درد کمر و گردن یا ناراحتی رخ دهد. ما در ادامه در مورد پنج علت شایع درد کمر و گردن صحبت خواهیم کرد.

 

فتق دیسک

فتق دیسک یکی از دلایل عمده درد کمر و گردن است. به نام های مختلفی از جمله برآمدگی و یا سوزش دیسک شناخته می شود، اما مهم نیست که آن را چه می نامید، دردی که ایجاد می کند می تواند شدید و طولانی مدت باشد.

درد در پاها که به عنوان سیاتیک شناخته می شود، اغلب اولین علامت فتق دیسک است که نشان دهنده مشکل در ستون فقرات کمر است. از آنجا که 90 درصد موارد فتق دیسک در این ناحیه اتفاق می افتد، درد پا تا حد زیادی شایع ترین علامت است. علائم دیگر ممکن است شامل ضعف هنگام بالا آوردن پا، گزگز و درد شدید باشد.

فیزیوتراپی، کشش ملایم و ورزش رایج ترین روش های درمان دیسک فتق هستند. این روش های درمانی محافظه کارانه می توانند به طرز چشمگیری موثر باشد و می تواند نیاز به مداخلات تهاجمی تر را کاهش دهد. در مواردی که درمان های غیر جراحی ناموفق باشد، ممکن است از روش های جراحی استفاده شود.

 

تنگی کانال نخاعی

تنگی نخاعی به عنوان تنگی غیرطبیعی کانال استخوانی تعریف می شود که حاوی اعصاب نخاعی یا نخاع است. برخلاف بسیاری از مشکلات دیگر ستون فقرات، تنگی نخاع به صورت تدریجی رخ می دهد و با گذشت زمان شدت درد به تدریج بدتر می شود.

تنگی نخاع به طور معمول با ترکیبی از ورزش ملایم و تغییر فعالیت درمان می شود. ممکن است متوجه شوید که برخی از علائم تنگی نخاع با نشستن یا دراز کشیدن، حفظ حالت خم به جلو یا اجتناب از برخی فعالیت ها که علائم تنگی نخاع را ایجاد می کنند، برطرف می شود. در موارد شدید، ممکن است از آمپول های اپیدورال نخاعی برای مقابله با درد و تسکین ناراحتی استفاده شود.

 

رگ به رگ شدن و کشیدگی

اگر به طور ناگهانی در کمر و یا گردن خود احساس درد یا ناراحتی دارید، مشکل می تواند یک پیچ خوردگی یا کشیدگی ساده باشد. انجام بیش از حد فعالیت ورزشی، حرکت به روش اشتباه یا زمین خوردن می تواند منجر به پیچ خوردگی یا کشیدگی شود. خبر خوب این است که با گذشت زمان و درمان مناسب، درد و ناراحتی معمولاً خود به خود برطرف می شود.

اگر دچار پیچ خوردگی یا کشیدگی در ناحیه کمر یا گردن خود شده اید، بهتر است برای تشخیص قطعی به پزشک مراجعه کنید. اجازه ندهید آنچه که فکر می کنید یک پیچ خوردگی یا فشار کوچک است، یک مشکل بزرگتر باشد.

اگر مسئله یک پیچ خوردگی یا کشیدگی ساده باشد، پزشکان معمولاً استراحت و فعالیت محدود را تا زمانی که احساس بهبودی نکنید توصیه می کنند. همچنین ممکن است از فیزیوتراپی و ورزش های ملایم مانند ایروبیک در آب و ورزش های کششی برای بهبود سریعتر بهره مند شوید.

 

آرتروز نخاعی

آرتروز نخاع یک عارضه خاص است که به عنوان تجزیه غضروف مفاصل یا دیسک های گردن یا کمر تعریف می شود. در بعضی موارد، می تواند خارهای استخوانی ایجاد کند و باعث فشار دردناک بر اعصاب ستون فقرات شود.

در صورت تشخیص آرتروز نخاعی، بسته به مشکل ممکن است درمان محافظه کارانه یا بسیار تهاجمی توصیه شود. به عنوان مثال، استراحت و گرمی یا سرما درمانی یا داروهای خاص. در صورت عدم موفقیت، ممکن است نیاز به جراحی باشد که معمولاً فقط به عنوان آخرین راه حل برای بیماران مبتلا به آرتروز توصیه می شود.

 

شکستگی فشاری مهره ها

شکستگی فشاری مهره بسته به محل شکستگی، می تواند یک بیماری جدی باشد که در کمر یا گردن شما درد ایجاد می کند. شکستگی های فشاری در نتیجه ترک های کوچک در مهره ها اتفاق می افتد. استخوان های ستون فقرات با گذشت زمان، شکستگی های مویی می تواند باعث شکست کل بدنه مهره ها شود که به عنوان شکستگی فشاری ستون فقرات یا مهره ها نیز شناخته می شود.

اولین علامت شکستگی فشرده سازی ستون فقرات اغلب درد ناگهانی و شدید کمر یا تغییر وضعیت بدن است. به جای بلند ایستادن، ممکن است متوجه شوید که ظاهری خمیده دارید. نباید این علامت هشدار سریع را نادیده بگیرید. همانند هر عارضه پزشکی، مداخلات زودرس اغلب می توانند درمان و بهبود را آسان کنند.

گزینه های مختلفی برای درمان شکستگی فشاری ستون فقرات وجود دارد که می تواند شامل داروهایی باشد که برای تقویت استخوان ها و جلوگیری از بدتر شدن وضعیت طراحی شده اند. سایر روش های درمانی عبارتند از استراحت در رختخواب، داروهای ضد درد، محدود کردن فعالیت بدنی و استفاده از کمربند پشت و یا گردن.

دانستن دلایل درد کمر و گردن می تواند شروع درمان شما باشد. اگر از هر نوع ناراحتی در کمر یا گردن خود رنج می برید، لطفاً با پزشکی متخصص در تشخیص و درمان اختلالات ستون فقرات تماس بگیرید.