دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
تشخیص تنگی کانال نخاع: تست ها و آزمایش هابیماری های ستون فقرات

تشخیص تنگی کانال نخاع: تست ها و آزمایش ها

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۲ مهر ۱۳۹۹

در بیشتر بیماران ارزیابی تنگی کانال ستون فقرات با معاینه فیزیکی و عصبی جامع که اغلب در پی تصویربرداری تأییدی (به عنوان مثال اشعه ایکس) آغاز می شود. در برخی موارد ، مطالعات الکترو تشخیصی برای ارزیابی عملکرد برخی از عضلات و اعصاب لازم است. انواع آزمایشاتی که متخصص ستون فقرات توصیه می کند به یافته های مربوط به سابقه پزشکی و نتایج معاینه فیزیکی بستگی دارد. تصویربرداری اطلاعات ارزشمندی در مورد علت تنگی کانال نخاع فراهم می کند و تشخیص پزشک را تأیید می کند.

 

سابقه پزشکی ، علائم ، معاینات فیزیکی و عصبی

متخصص ستون فقرات با دقت سابقه پزشکی را مرور می کند که ممکن است دارای سابقه خانوادگی بیماری باشد. برخی از اختلالات ستون فقرات ممکن است ارثی باشند ، یا اگر والدین سابقه گردن درد یا کمر درد داشته باشند ، خطر افزایش می یابد. به طور کلی ، مشکلات پزشکی موجود (به عنوان مثال ، دیابت ، بیماری های قلبی عروقی) ، داروهای در حال مصرف فعلی (بدون نسخه ، با نسخه پزشک) ، درمان های قبلی ستون فقرات و جراحی ها و سبک زندگی (به عنوان مثال ، مصرف دخانیات و الکل ، ورزش) بسیار حیاتی است.

 

سوالاتی که متخصص ستون فقرات در مورد علائم شما ممکن است بپرسد عبارتند از:

  • علائم خود را توصیف کنید (به عنوان مثال ، درد ، بی حسی ، احساس گزگز)
  • علائم از چه زمانی آغاز شد؟
  • درد در کدام قسمت است؟ آیا به قسمت دیگری از بدن شما گسترش پیدا می کند؟
  • میزان علائم چقدر است؟
  • در مقیاس 1 تا 10، درد خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
  • چه چیزی علائم شما را بهبود می بخشد؟ چه چیزی علائم شما را بدتر می کند؟
  • خم شدن به جلو یا نشستن درد شما را تسکین می دهد؟
  • چه روش های درمانی را امتحان کرده اید و با چه سطح موفقیت؟

در حین معاینه فیزیکی ، پزشک متخصص ستون فقرات شما را از نظر ناهنجاری (مانند کیفوز ، اسکولیوز ، انحنای غیرطبیعی ستون فقرات) و مناطق تورم ، حساسیت و درد بررسی می کند. او وضعیت شما و نحوه راه رفتن و ایستادن را مشاهده می کند. انعطاف پذیری و دامنه حرکتی ستون فقرات هنگام خم شدن به جلو و عقب و از یک سمت به طرف دیگر ارزیابی می شود.

 

هدف از آزمایش عصبی ، کسب اطلاعات بیشتر در مورد درد و علائم مربوط به اعصاب (به عنوان مثال بی حسی ، گزگز ، احساس سوزش) است. متخصص ستون فقرات ممکن است قدرت عضلات، رفلکس ها ، تعادل و راه رفتن شما را آزمایش کند.

 

سوالاتی که ممکن است متخصص ستون فقرات در طول معاینه عصبی از شما بپرسد ممکن است موارد زیر باشد باشد:

 

مشکل در راه رفتن ، بالا رفتن از پله ها ، راه رفتن در سراشیبی؟

ضعف در بازوها و یا پاها؟ اگر چنین است ، آیا ثابت است یا موقتی است؟

گرفتگی در پاها؟

اسپاسم عضلانی؟

در عملکرد روده یا مثانه مشکلی دارید؟

 

آزمایش های الکترودیاگنوتیک: متخصص ستون فقرات ممکن است برای اندازه گیری عملکرد الکتریکی عضلات و اعصاب شما یک الکترومیوگرام (EMG) و / یا مطالعه هدایت عصب (NCS) را تجویز کند.

 

آزمایشات تصویربرداری برای تنگی کانال ستون فقرات

اگر علائم و معاینات اولیه شما بیانگر تنگی کانال نخاع باشد ، ممکن است متخصص ستون فقرات آزمایش تصویربرداری را برای تأیید تشخیص و علت اصلی آن توصیه کند. بسته به شدت علائم ، اگر بعد از 3 تا 6 ماه از درمان غیر جراحی - مانند استراحت ، داروهای ضد التهاب و فیزیوتراپی ، علائم فروکش نکند ، آزمایش تصویربرداری انجام می شود.

 

به طور معمول ، رادیوگرافی ساده (عکس رادیوگرافی) یک روش تصویربرداری اولیه که برای تنگی کانال نخاع انجام می شود. رادیوگرافی در برخی موارد برای شناسایی عفونت ، تومورها و مشکلات ترازبندی ستون فقرات (به عنوان مثال ، کیفوز غیرطبیعی ، اسکولیوز) مفید است. در رادیوگرافی ممکن است فضای نازک دیسک ، شکستگی ، خار استخوان (استئوفیت ها) یا آرتروز (اسپوندیلوز) وجود داشته باشد - که همه آنها می توانند اندازه کانال نخاع و یا مجاری عصب نخاعی را کاهش دهند و منجر به فشرده سازی شوند.

 

در حالی که رادیوگرافی اغلب اولین روش است که متخصص ستون فقرات تجویز می کند ، اما ممکن است تنها آزمایش نباشد. گاهی اوقات برای ارزیابی ساختارهای تشریحی ستون فقرات - مانند استخوان ها ، دیسک ها ، رباط ها و اعصاب - به یک روش تصویربرداری دقیق تر نیاز است. CT اسکن (توموگرافی محوری کامپیوتری) یا MRI (تصویربرداری تشدید مغناطیسی) روش های تصویربرداری مناسبی هستند که اطلاعات مفصلی را که پزشک برای کمک به تشخیص تنگی کانال نخاع و علت آن نیاز دارد ، ارائه می دهند.

 

اسکن استخوان یک آزمایش تصویربرداری هسته ای است که برای تشخیص اختلالات موثر بر استخوان و متابولیسم انجام می شود - مانند سرطان متاستاز ، آرتروز ، بیماری پاژه ، شکستگی و استئومیلیت (عفونت). یک داروی رادیواکتیو یا رنگ به نام ردیاب به داخل رگ بازوی شما تزریق می شود. پس از استفاده از ردیاب ، مدتی زمان اختصاص داده می شود تا بتواند توسط استخوان های شما جذب شود (دو یا چند ساعت). سپس ، هنگامی که روی میز آزمایش خوابیده اید ، یک دوربین حساس به ردیاب بدن شما را اسکن می کند.

 

میلوگرام یا میلوگرافی برای ارزیابی نخاع ، مننژ ستون فقرات و ریشه های عصبی از نظر فشرده سازی انجام می شود. یک ماده حاجب به کانال نخاع شما تزریق می شود و به دنبال آن رادیوگرافی یا سی تی اسکن انجام می شود.

 

اگر پزشک فکر می کند برای اصلاح بی ثباتی یا کمک به رفع انحنای غیرطبیعی ستون فقرات (اسکولیوز) به ایمپلنت هایی که در ستون فقرات قرار داده شده اند نیاز دارد ، ممکن است اسکن جذب انرژی اشعه ایکس با انرژی دوگانه (DEXA) لازم باشد. اسکن DEXA می تواند به ارزیابی تراکم یا سختی استخوان شما کمک کند و نشان دهد که آیا استخوان ضعیفی دارید (پوکی استخوان).

 

تست ها و آزمایشاتی که به تأیید تنگی کانال ستون فقرات و علت آن کمک می کند

هنگامی که متخصص ستون فقرات شما دارای یک بانک اطلاعاتی جامع باشد - سابقه پزشکی شما ، نتایج حاصل از معاینات جسمی و عصبی و نتایج آزمایش تصویربرداری - در بهترین حالت برای تشخیص دقیق تنگی کانال نخاع گردن یا کمر قرار دارد. اگر درد کمر یا گردن و علائمی دارید که ممکن است حاکی از تنگی کانال نخاع باشد ، با پزشک خود صحبت کنید. هرچه زودتر بدانید که چه چیزی باعث درد شما شده است ، سریعتر می توانید درمان مناسب را برای کاهش آن پیدا کنید.