دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
5 عادت مضر برای ستون فقراتعمومی

5 عادت مضر برای ستون فقرات

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۱۶ مهر ۱۳۹۹

خم شدن هنگام بلند شدن

خیلی ها این اشتباه را انجام می دهند! ما فراموش می کنیم مکانیک بدن خود را هنگام بلند کردن بررسی کنیم ، با این وجود تعداد زیاد از این نوع حرکت می تواند به کمر شما آسیب برساند. هنگام بلند کردن ، این مراحل را دنبال کنید:

 

  • به جسم نزدیک شوید
  • زانوها را خم کرده و جسم را محکم بگیرید
  • با یک حرکت سیال مستقیماً به سمت بالا بلند شوید.
  • جسم را نزدیک به بدن خود نگه دارید
  • به محلی که می خواهید شی را قرار دهید نزدیک شوید
  • هنگام پایین آوردن جسم ، زانوهای خود را خم کنید

 

حالت بد نشستن و ایستادن

چند وقت یکبار به حالت بدن خود فکر می کنید؟ اگر مثل اکثر مردم باشید ، اغلب میزان آن به اندازه کافی نیست. اما حالت بد بدن – خم کردن شانه ها، سر پایین بودن ، قفل کردن زانو ها - فشار زیادی را روی ستون فقرات وارد می کند. حالت خوب بدن شما را متعادل نگه می دارد و به شما کمک می کند تا از فشار جلوگیری کنید. حالت مناسب بدن هنگام ایستادن شامل موارد زیر است:

  • پاها کمی از هم فاصله داشته باشند
  • زانوها صاف باشد
  • چانه کمی به سمت داخل باشد
  • شانه ها به سمت عقب باشند

 

در طی فعالیت های روزمره حتما حالت خود را بررسی و اصلاح کنید. به زودی متوجه خواهید شد که وقتی ستون فقرات متعادل است راحت تر هستید!

 

ورزش و تحرک کم ، وزن بسیار زیاد

سبک زندگی بی تحرک امروزه در جامعه ما بسیار رایج شده است. در نهایت ستون فقرات ما بهای آن را پرداخت خواهد کرد. در حقیقت ، تحقیقات نشان می دهد افرادی که به طور منظم ورزش نمی کنند و دارای اضافه وزن هستند ، بیشتر از کمر درد رنج می برند. برای اینکه چنین اتفاقی برای شما نیفتد ، شروع به فعالیت و ورزش کنید! راهی پیدا کنید تا ورزش را در فعالیتهای روزمره خود قرار دهید. نه تنها به سلامت ستون فقرات کمک می کند ، بلکه به شما کمک می کند تا آن اضافه وزن خود را کاهش داده و احساس خوبی به دست آورید.

 

نادیده گرفتن درد

هیچ یک از ما دوست نداریم به دکتر برویم اما درد مداوم کمر را نباید نادیده گرفت. اگر از کمر درد مداوم ، مزمن یا مکرر رنج می برید ، به پزشک مراجعه کنید. در بیشتر موارد ، یک درمان آسان و غیر جراحی وجود دارد که می تواند شما را به زندگی بدون درد برگرداند. با این وجود ، در صورت عدم درمان یا اجازه پیشرفت ، کمردرد می تواند منجر به ناتوانی جدی و شدید شود.

 

سیگار کشیدن

در میان بسیاری از اثرات مضر سیگار کشیدن بر روی بدن ، تحلیل رفتن زودرس و شدید کمر بیشتر و بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. نیکوتین - به هر شکل - مانع از انتقال اکسیژن و مواد مغذی مهم به دیسک های ستون فقرات می شود. در فقدان اکسیژن ، دیسک ها بسیار کمتر قادر به ترمیم خود هستند و تمایل دارند در سنین خیلی زودتر از آنچه در افراد غیر سیگاری دیده می شود ، دچار مشکل و فروپاشی شوند. این فروپاشی دردناک - بیماری دیسک دژنراتیو - می تواند منجر به کمردرد مزمن شود. علاوه بر این ، در صورت نیاز به هرگونه عمل جراحی ، مشخص شده است که افراد سیگاری زمان بهبودی بسیار کندتری دارند و میزان بالایی در عدم بهبود دارند.