دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
تومور غده پینه آل و راههای درمان آنعمل مغز - brain surgery

تومور غده پینه آل و راههای درمان آن

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۱۶ مرداد ۱۳۹۸

غده کاجی یاپینه آل

در زیر نیمکره‌های مخ و در بین دو برجستگی جلویی، از برجستگی‌های چهارگانه مغز میانی، غده کوچکی قرار دارد که به علت شباهت به کاج، غده کاجی یا پینه‌آل نامیده می‌شود. این غده، دربرخی مهره‌داران چشم سوم نیز خوانده می‌شود.

غده پینه آل و ارتباط آن با خواب

غده پینه آل هورمونی به نام ملاتونین را ترشح می کند که تنظیم کننده ساعت داخلی ( بیولوژیک) بدن است. میزان ترشح هورمون ملاتونین در تاریکی افزایش می یابد.
لذا هنگام شب میزان ملاتونین خون در بالاترین سطح خود قرار دارد که در طی روز به تدریج از مقدار آن کاسته می شود.
ملاتونين در واقع هورموني است که شرايط نوري محيط را با ريتم هاي شبانه روزي و فصلي مرتبط مي کند.

غده پینه آل

غده پینه آل و ارتباط آن با تولید مثل

از جمله وظایف غده پینه آل میتوان به کنترل فعالیت جنسی و تولید مثل اشاره کرد.این غده نقش بسزایی در تنظیم عملکرد جنسی ایفا می کند.تولیدمثل فصلی حیوانات ازمهم ترین مثالی است که میتوان برای این عملکرد بکاربرد زیرا،غده پینه آل به وسیله ی مقدار نور یا “الگوی زمانی” نوری که هر روز به چشم ها می رسد کنترل می شود.

وظایف متعدد غده پینه آل

غده پینه آل علاوه بر تنظیم خواب وتنظیم عملکرد جنسی وظایف دیگری از جمله:
تقویت نیروی جنسی
بهبود خلق وخو
افزایش طول و عمر
کاهش عفونت نیز برعهده دارد.

تومورغده پینه آل

نوعی نادری ازسرطان های مغز هستند،که از سلول های غده پینه آل مغز آغاز می شود.به این نوع سرطان پنئوبلاستوما می گویند.
این تومورعموما در خردسالان مشاهده می شود.در مواردی مشاهده شده است که این تومور در مغز و مایع مغزی نخاعی اطراف مغز منتشرشده و سبب مسدود شدن جریان مایع مغزی –نخاعی می گردد.

غده پینه آل به چه دلیل تشکیل می گردد؟

به دلیل نادر بودن این نوع تومور،علت تشکیل این تومورهنوز شخص نیست.اما ازجمله عواملی که دربوجود آمدن این تومور دخیل می باشد میتوان به جهش های ژنی که از والدین ب ارث می رسد ،اشاره کرد.

تومور غده پینه آل

علائم تومورغده پینه آل

اختلال دربینایی و تاری دید
حالت تهوع و استفراغ
وجود سردرد های مکرروهمراه با حالت های عصبی
ایجاد سردردهایی بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب
سردرد های همراه با استفراغ

جراحی تومورپینه آل

معمولا این بیماران با شکایت سردردهای مختلف و وجود فشاری در ناحیه سر به پزشک مراجعه می کنند.پزشک با انجام آزمایشهای تصویر برداری از قبیل ام آر آی،ام آر آی فیوژن وطیف سنجی شدید مغناطیسی به تشخیص دقیق تومور پی می برد.
ازمهم ترین روش های درمان تومور ناحیه پینه آل جراحی مغز می باشد.
هدف ازانجام این جراحی برای برداشتن تومور پینه آل می باشد که،جراح مغز و اعصاب بیشترین مقدار ممکن از تومور ناحیه ی پینه آل را برمیدارد. البته چون تومور پینه آل نزدیک ساختارهای حیاتی عمقی داخل مغز تشکیل میشود، غالباً برداشتن تمام تومورغیرممکن است. اکثر کودکان دچار تومور پینه آل درمانهای دیگری را بعد از جراحی برای از بین بردن سلولهای باقیمانده دریافت میکنند.

مقالات خواندنی:

جراحی بیرون زدگی دیسک کمر

تومور غده پینه آل

پرتو درمانی

در صورتی که نتوان بوسیله عمل جراحی ،همه تومور ناحیه غده پینه آل را خارج کرد. پس از عمل جراحی انجام چندین جلسه پرتو درمانی یا رادیوتراپی برای درمان کامل سرطان مفید خواهد بود.

شیمی درمانی

شیمی درمانی بعد از جراحی یا رادیوتراپی کودکان دچار پینئوبلاستوما توصیه میشود. البته شیمی درمانی گاهی اوقات همزمان با رادیوتراپی انجام میشود. شیمی درمانی تومورهای بزرگتر قبل از جراحی انجام میشود تا تومور کوچکتر شود و جراحی آن آسانتر شود.