دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
چرا جراحی برای درمان سیاتیک در همه افراد مناسب نیست؟عمل های جراحی

چرا جراحی برای درمان سیاتیک در همه افراد مناسب نیست؟

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۹

در اینجا دلایل بالقوه که ممکن است جراحی برای درمان سیاتیک توصیه شود ذکر شده است، همچنین اطلاعاتی در مورد اینکه چرا یک نوع جراحی برای همه مناسب نیست اشاره شده است.

 

آیا برای رفع علائم سیاتیک نیاز به جراحی است؟

هنگامی که سیاتیک ناشی از بیماری های جدی زمینه ای مانند سندرم دم اسب، تومور، عفونت یا فتق شدید دیسک کمر باشدف ممکن است به جراحی نیاز باشد. درمان جراحی این بیماری به حفظ عملکرد پا کمک می کند و کیفیت زندگی را بهبود می بخشد.

در موارد دیگر، ممکن است جراحی مورد بررسی قرار گیرد، مانند:

  • درد ساق پا و یا پا شدید است و با علائم عصبی پیشرونده مانند ضعف و یا بی حسی همراه است
  • ترکیبات مختلفی از گزینه های درمانی غیر جراحی از جمله فیزیوتراپی، دارو درمانی و تزریق امتحان شده است
  • عملکرد پا به طور قابل توجهی محدود شده است - به عنوان مثال، انجام فعالیت های روزمره خانگی و یا فعالیت های مربوط به شغل به طور قابل توجهی مختل شده اند.

در صورت عدم درمان اورژانسی، معمولاً بعد از 6 تا 8 هفته درمان غیر جراحی، جراحی در نظر گرفته می شود.

 

چه روش های جراحی برای درمان سیاتیک در دسترس است؟

چندین بیماری مربوط به کمر ممکن است باعث ایجاد سیاتیک شود و انواع جراحی ها نیز در دسترس است. به عنوان مثال، ممکن است ریشه عصبی نیشگون گرفته به روش های مختلفی بسته به محل و علل ایجاد کننده آن درمان شود.

 

روشهای معمول جراحی سیاتیک عبارتند از:

میکرودیسککتومی

در این جراحی، قسمت کوچکی از مواد دیسک (با استخوان مجاور یا بدون آن) از بدن خارج می شود تا فشردگی ریشه عصب برطرف شود.

 

رفع فشار کمر

فشار بر ریشه های عصبی ممکن است با استفاده از روش های زیر کاهش یابد:

لامینکتومی

بخشی یا تمام لایه (قسمت خلفی مهره) برداشته می شود تا فضای بیشتری برای اعصاب نخاعی فراهم شود.

فروامینوتومی

نوروفورامینا (دهانه های استخوانی اعصاب نخاعی) با اصلاح استخوان بیش از حد رشد کرده، فضای بیشتری برای ریشه های عصبی هنگام خروج از کانال نخاع فراهم می کند.

جراحی سیاتیک معمولاً کم تهاجمی است و با برش های کوچک انجام می شود. در فشردگی شدید عصب، ممکن است روشهای باز که از برشهای بزرگتر جراحی استفاده می کنند، مانند لامینکتومی باز.

 

چشم انداز طولانی مدت معمول پس از جراحی سیاتیک چیست؟

در حالی که جراحی می تواند تسکین فوری درد سیاتیک را ایجاد کند، تحقیقات نشان می دهد که پس از یک دوره 1 تا 2 ساله، هر دو روش جراحی و غیر جراحی ممکن است نتایج مشابهی ارائه دهند.

علاوه بر نوع و شدت علت زمینه ای، نتیجه جراحی به عوامل دیگری مانند سن، سیگار کشیدن و سابقه قبلی سیاتیک نیز بستگی دارد. توجه به این نکته مهم است که جراحی سیاتیک به طور معمول همراه با بهبود درد و عملکرد پا است. درد موضعی کمر ممکن است بعد از جراحی سیاتیک بهبود نیابد.

اگر در حال انجام جراحی برای علائم سیاتیک خود هستید، پزشک می تواند به شما در درک گزینه های موجود و نتایج احتمالی کمک کند. پزشک همچنین می تواند در مورد زمان مناسب برای جراحی و در صورت نیاز به گزینه های غیرجراحی راهنمایی کند.