دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
گزینه هایی که برای درمان درد دژنراتیو دیسک در دسترس استعمومی

گزینه هایی که برای درمان درد دژنراتیو دیسک در دسترس است

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۱ آبان ۱۳۹۹

اقدامات اولیه را برای کنترل درد انجام دهید

وقتی درد دیسک دژنراتیو شعله ور می شود و درد ستون فقرات با فعالیت های روزمره تداخل ایجاد می کند ، اولین قدم کنترل درد است. درمان های اولیه معمولاً شامل موارد زیر است:

 • استراحت نسبی موتاه مدت ، با این وجود ، فعال ماندن تا حد امکان ترجیح داده می شود.
 • در صورت لزوم استفاده از یخ و یا گرما به مدت 15-20 دقیقه هر 2 ساعت در ناحیه آسیب دیده. برای جلوگیری از آسیب دیدگی حتما از یک بافر (مانند حوله) بین بسته یخ یا حرارت و پوست استفاده کنید.
 • استفاده از داروهای بدون نسخه مانند استامینوفون
 • در صورت عدم داشتن شرایط منع مصرف (مانند آلرژی ، بیماری کلیوی ، خونریزی یا استفاده همزمان از داروهای ضد انعقاد خون) داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) بدون نسخه ، مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن.

در موارد نادر که با وجود استراحت نسبی کوتاه مدت ، درد دژنراتیو دیسک همچنان ادامه دارد ، ممکن است لازم باشد داروهای قوی تری مانند داروهای مسکن تجویزی یا روش های مداخله ای در نظر گرفته شود. این امر به ارزیابی توسط یک پزشک برای تعیین درمان نیاز دارد.

 

فیزیوتراپی

هنگامی که سطح درد شما کاهش یافت ، بهتر است از پزشک خود در مورد روشهای ایمن و موثر ورزش و تحرک بیشتر سوال کنید. ورزش جریان خون را بهبود می بخشد ، که به نوبه خود می تواند بهبودی ایجاد کند. همچنین به بهبود قدرت و ثبات عضلات برای حمایت بهتر از ستون فقرات و کاهش درد کمک می کند .

یک متخصص فیزیوتراپی می تواند به شما کمک کنند تا یک برنامه تقویت کننده و کششی برای رفع نیازهای خاص شما طراحی کنید. علاوه بر کاهش درد ، تقویت عضلات کمر و شکم می تواند به بهبود تحرک و عملکرد کمک کند. کشیدگی و شل نگه داشتن عضلات همسترینگ همچنین می تواند فشار را در کمر از بین ببرد.

بعلاوه ، یک برنامه جامع فیزیوتراپی ممکن است شامل سایر اقدامات تسکین درد ، مانند یکی یا موارد زیر باشد:

 • ماساژ درمانی ، درمان دستی و یا آزادسازی میوفاسیال
 • تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS)
 • تحرک ستون فقرات

ورزش هوازی با تأثیر کم نیز می تواند برای سلامت قلب ، تقویت کمر و روحیه مفید باشد. پیاده روی ، دوچرخه سواری و آب درمانی را در نظر بگیرید. فعالیت فیزیکی حتی پس از رفع درد ، رمز موفقیت در دراز مدت است.

 

ایجاد تغییرات در زندگی روزمره

تغییرات در برنامه روزانه شما می تواند باعث کاهش قابل توجه درد برای مبتلایان به بیماری دیسک دژنراتیو شود.

فعالیتهایی را که به کمر شما آسیب می رساند اصلاح یا متوقف کنید.

شاید رها کردن بازی بسکتبال شنبه یا گلف دشوار باشد ، اما انجام این کار ممکن است پیچ خوردن کمر را به حداقل برساند. همین امر برای بلند کردن اجسام بزرگ یا سنگین نیز صادق است.

به طور کلی از هرگونه فعالیتی که باعث بدتر شدن کمر شما می شود خودداری کنید یا آنها را به حداقل برسانید.

 

کمر خود را در طول روز حمایت کنید.

در حالی که نشستن به ستون فقرات فشار بیشتری وارد می کند ، صندلی ارگونومیک ممکن است کمک کند. هنگام نشستن ، گوش های خود را بالای شانه های خود نگه دارید (خم نشوید) و صندلی دارای پشتی کمر باشیپد تا منحنی کمر وضعیت طبیعی خود را حفظ کند. علاوه بر این ، بسیاری از افراد کار به صورت ایستاده حداقل برای بخشی از روز را مفید می دانند. تنظیم مناسب ارگونومیک شرایط کاری برای هم راستا نگه داشتن ستون فقرات مهم است.

 

اگر با وجود درمان های محافظه کارانه درد ادامه داشت ، گزینه های مداخله ای را در نظر بگیرید

در حالی که دیسک ژنراتیو  را می توان به طور معمول با درمان محافظه کارانه کنترل کرد ، اما گاهی اوقات روش های مداخله ای ، مانند تزریق ، می توانند به تسکین درد کمک کنند. برخی از تزریق ها می توانند تشخیصی ، درمانی یا هر دو باشند. آنها همچنین ممکن است برای ارزیابی بیشتر مشکل ، انجام مطالعات تشخیصی - مانند رادیوگرافی ، MRI یا EMG / NCS - در نظر بگیرند.

 

هنگامی که درمان های غیر جراحی با شکست روبرو می شوند ، ممکن است در موارد زیر جراحی نیاز باشد:

 • ضعف عصب نخاعی با مطالعات تشخیصی و یا تزریق مشخص می شود.
 • بی حسی ، سوزن سوزن شدن و یا ضعف.
 • دردی که علی رغم انجام درمان های غیر جراحی به مدت 6 تا 12 هفته ، به طور قابل توجهی کیفیت زندگی و فعالیت های روزمره را مختل می کند.
 • از دست دادن کنترل روده یا مثانه.

جراحی برای درد دیسک دژنراتیو شامل رفع فشار عصب نخاع در عین حفظ ثبات ستون فقرات است. گزینه های مختلف جراحی بسته به شرایط خاص در دسترس است ، مانند دیسککتومی کمر (که شامل برداشتن تمام یا بخشی از دیسک است) و یا جراحی فیوژن ستون فقرات.

معمولاً تصمیم نهایی برای جراحی برای دیسک دژنراتیو با خود بیمار است. قبل از انتخاب جراحی ستون فقرات ، حتماً از جراح (جراح مغز و اعصاب یا جراح ارتوپدی) در مورد خطرات و مزایای بالقوه جراحی و همچنین گزینه های درمانی جایگزین سوال کنید. اگر جراح برای جلب رضایت شما به تمام سوالات شما پاسخ نداده باشد ، نظر پزشک دوم را جویا شوید.

 

مانند هر بیماری ، تشخیص و درمان مناسب توسط یک پزشک مجرب کلیدی است. خوشبختانه ، اکثریت قریب به اتفاق درد بیماری دیسک دژنراتیو با درمان محافظه کارانه (غیر جراحی) برطرف می شود.