دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
درمان های غیر جراحی درد قسمت تحتانی کمرعمومی

درمان های غیر جراحی درد قسمت تحتانی کمر

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۷ آبان ۱۳۹۹

درمان های رایج پزشکی شامل موارد زیر است:

شل کننده های عضلانی

این داروها به عنوان مهار کننده سیستم عصبی مرکزی عمل می کنند و با افزایش تحرک عضلات متشنج ، درد ناشی از گرفتگی عضلات یا اسپاسم را تسکین می دهند. شل کننده های عضلانی نقشی در کنترل درد مزمن ندارند.

 

داروهای ضد درد

داروهای مخدر ، که به آنها داروهای افیونی یا مسکن نیز گفته می شود ، با تضعیف سیگنال های ارسالی به مغز ، فهم درد توسط فرد را تغییر می دهند. داروهای مخدر اغلب برای درمان درد شدید و کوتاه مدت ، مانند درد حاد پس از عمل استفاده می شوند. از مواد مخدر به ندرت برای درمان درد طولانی مدت استفاده می شود ، زیرا عوارض جانبی زیادی دارد و به راحتی باعث اعتیاد می شود.

 

بریس کمر و پشت

برخی از بیماران دریافتند که می توان از بریس کمر برای ایجاد تسکین و احتمالاً کاهش درد استفاده کرد. برخی شواهد نشان می دهد که استفاده از بریس غیر کشسان به سبک کرست ، که روزانه پوشیده شود ، همراه با یک برنامه ورزشی درمان فیزیکی ، می تواند باعث تسریع در بهبود و کاهش درد شود. بریس کمر همچنین ممکن است پس از جراحی کمر مفید باشد.

 

تزریق استروئید اپیدورال

این تزریق شامل یک استروئید است که مستقیماً در قسمت خارجی کیسه دورال تزریق می شود که نخاع را احاطه کرده است. برای هدایت سوزن به ناحیه صحیح از رادیوگرافی به صورت زنده به نام فلوروسکوپی استفاده می شود. هدف از تزریق، تسکین موقت درد با کاهش التهاب در اطراف ریشه عصب فشرده شده است.

از درمان های پزشکی اغلب در ترکیب با روش های دیگر استفاده می شود. به عنوان مثال ، تزریق استروئید اپیدورال ممکن است تسکین درد کوتاه مدت را فراهم کند تا زمانی که در فیزیوتراپی پیشرفت حاصل شود.

 

درمان های جایگزین

از درمان های غیر پزشکی می توان به عنوان مراقبت جایگزین یا مکمل یاد کرد. اصطلاح "جایگزین" نباید به معنای این باشد که این روش ها کمتر اهمیت دارند اما طبق استانداردهای پزشکی غربی مرسوم نیستند.

بسیاری از بیمارانی که دچار کمردرد هستند بعد از استفاده از درمان های جایگزین تسکین یافته اند. گزینه های معمول عبارتند از:

 

درمان دستی

یک متخصص کایروپراکتیک یا سایر ارائه دهندگان خدمات درمانی با هدف بهبود تحرک و کاهش سفتی ، ناراحتی یا درد ، اصلاحات جسمی در ستون فقرات انجام می دهند. رانش دست با سرعت و نیروی متغیر برای تنظیم ساختارهای ستون فقرات اعمال می شود. درمان دستی برای تسکین کمردرد در برخی افراد موثر یافت شده است.

 

طب سوزنی

طب سوزنی براساس طب چینی باستان باعث تحریک نقاطی از بدن می شود که تصور می شود "چی" یا نیروی حیات بدن را اصلاح می کنند. اعتقاد بر این است که چی مناسب باعث کاهش درد و ناراحتی در بدن می شود. در طول یک جلسه ، سوزن های نازک برای مدت حدود یک ساعت در پوست قرار می گیرند. ثابت شده است که طب سوزنی برای برخی افراد تسکین درد قابل ملاحظه ای ایجاد می کند.

 

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی در ناحیه کمر اعمال می شود و باعث کاهش اسپاسم عضلات می شود که معمولاً به بهبود کمردرد کمک می کند. ماساژ همچنین باعث افزایش جریان خون در ناحیه کمر می شود که با رساندن مواد مغذی و اکسیژن به عضلات آسیب دیده باعث تسریع در بهبودی می شود.

 

مراقبه آگاهانه

مراقبه ممکن است در کاهش درک درد مفید باشد و می تواند افسردگی ، اضطراب و مشکلات خواب را که معمولاً با درد مزمن اتفاق می افتد ، کاهش دهد. تکنیک های مراقبه ای برای کاهش درد شامل تمرینات تنفس عمیق تا رویکرد تغییر تمرکز است.

 

موارد فوق یک لیست جامع نیست. گزینه های درمانی بیشتری نیز وجود دارد ، از جمله روش های جراحی جدیدتر و کمتر تهاجمی تر.