دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
سوالات رایج در مورد نوروپلاستیعمل های جراحی

سوالات رایج در مورد نوروپلاستی

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۱۵ آبان ۱۳۹۹

اگر شما یا یکی از عزیزانتان از کمر درد مزمن رنج می برید، می دانید که چگونه می تواند زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد؛ بنابراین بسیاری از جنبه های عملکرد طبیعی روزانه - کار کردن، غذا خوردن، خوابیدن، ورزش کردن - تبدیل به یک چالش می شوند.

چه اتفاقی می افتد که روش محافظه کارانه مانند دارو و ورزش دیگر برای تسکین کمر درد شما موثر نیستند؟

در این شرایط شما ممکن است کاندید جراحی نوروپلاستی باشید، یک عمل جراحی سرپایی که ممکن است بتواند بلافاصله تسکین درد (تقریباً همینطور) را فراهم کند و شما را به سرعت به فعالیت های طبیعی برگرداند.

بنابراین نوروپلاستی دقیقاً چیست؟ چه چیزی را درمان می کند و شاید مهمترین سوال، آیا شما کاندید انجام آن هستید؟

 

نوروپلاستی چیست؟

نوروپلاستی می تواند درد مزمن کمر ناشی از تجمع بافت زخم را که مستقیماً عصب های ستون فقرات را فشرده و تحریک می کند، تسکین دهد.

بافت اسکار می تواند در اطراف اعصاب کانال نخاعی ایجاد شود، به خصوص اگر موارد زیر را داشته باشید:

 • ضربه به ستون فقرات یا کمر
 • جراحی کمر
 • آسیب های تکراری مربوط به حرکت

ممکن است در اثر فشرده شدن آن توسط بافت اسکار، احساس درد کنید – دردی بین "خفیف " و "سوزش " - گزگز یا بی حسی در امتداد عصب.

 

در طی جراحی نوروپلاستی که به طور معمول در همان روز انجام می شود، یک کاتتر هدایت شده از طریق فلوروسکوپی در بافت اسکار نخاعی قرار می گیرد. به دنبال آن تزریق دارو از طریق کاتتر برای بازشدن جای زخم صورت می گیرد که عصب را رها می کند.

 

داروی مورد استفاده برای تزریق شامل آنزیمی مخلوط با محلول نمکی، استروئید و بی حس کننده موضعی است. مخلوط آنزیم-نمک به توزیع استروئید و بیهوشی در سلولهای بافتی در منطقه آسیب دیده کمک می کند. این استروئید با کاهش التهاب همراه است در حالی که بی حسی موضعی به تسکین درد حاد کمک می کند.

 

تحقیقات نشان می دهد که استفاده از آنزیم هیالورونیداز در نوروپلاستی منجر به بهبود درد در 12 ماه در مقایسه سایر روش ها می شود.

 

نوروپلاستی چه درمانی انجام می دهد؟

نوروپلاستی در اصل برای درمان کمر درد پس از جراحی ستون فقرات ایجاد شد. نشانه های آن اکنون شامل موارد زیر است:

 • تنگی کانال نخاعی
 • شکستگی های فشاری ستون فقرات
 • التهاب اعصاب
 • تحلیل، برجسته یا فتق دیسک
 • سندرم مفصل بین مهره‌ای پشتی ناشی از تغییرات ستون فقرات
 • التهاب اپیدورال یا فیبروز
 • درد مزمن به دنبال جراحی گردن یا کمر
 • کمردرد مقاوم

 

چه کسی کاندیدای نوروپلاستی است؟

اگر نمی توانید جراحی کنید یا نمی خواهید جراحی تهاجمی ستون فقرات انجام دهید، ممکن است بتوانید نوروپلاستی را در نظر بگیرید.

 

دکتر هلم اظهار داشت که به طور کلی باید نوروپلاستی را قبل از جراحی در نظر گرفت و هر کسی که به درمان محافظه کارانه درد کمر پاسخ نداده باشد، می تواند کاندید عمل باشد. درمان های محافظه کارانه می تواند شامل داروها یا فیزیوتراپی باشد.

 

گزارش های نوروپلاستی نشان می دهد که این روش همچنین می تواند برای بیماران مبتلا به تغییرات عملکرد عصبی ناشی از التهاب و تحریک عصب در نتیجه فتق دیسک، یک درمان بسیار موثر باشد. علاوه بر این، می تواند برای بیمارانی که دچار تحریک عصبی ناشی از چسبندگی اپیدورال پس از جراحی ستون فقرات هستند، مفید باشد.

 

دکتر هلم می افزاید: آزمایش دورال تاگ ممکن است در انتخاب کاندیداهای نوروپلاستی مفید باشد. آزمایش دورال تاگ شامل یک بیمار است که حرکات خاصی را انجام می دهد که کمک می کند درد عصبی ناشی از زخم و مکان آن را تشخیص دهد.

 

برخی از مزایا و معایب نوروپلاستی چیست؟

از مزایای جراحی نوروپلاستی این است که اگر توسط متخصصان پزشکی باتجربه انجام شود، یک روش ایمن و موثر برای درمان کمردرد است که شامل حداقل زمان بهبودی و توان بخشی است. همچنین اگر به دلایلی کاندیدای جراحی پ نیستید یا نمی خواهید جراحی اساسی انجام دهید، این روش یک مزیت است.

 

یکی دیگر از جذابیت های نوروپلاستی؟ عملا هیچ عارضه جانبی یا خطری وجود ندارد. این روش برخلاف جراحی باز، حداقل تهاجمی است. از آنجا که روش از طریق فلوروسکوپی هدایت می شود، متخصص پزشکی دیدگاه دقیقی در مورد مکان ایمن انجام این روش دارد.

 

دکتر هلم تأکید می کند که همه موارد زخم نباید با نوروپلاستی (اصلاً) درمان شود. وی نمونه ای از وضعیت اسکارهای متراکم را به اشتراک گذاشت، مانند مواردی که جای زخم های دیگر را در خود جای داده است، نباید "بریده شود " و بنابراین شرایطی مناسب برای نوروپلاستی نیست.

 

بهبودی نوروپلاستی چه مدت طول می کشد؟

یک مزیت بزرگ در نوروپلاستی، برخلاف جراحی های بزرگ ستون فقرات، این است که شما قادر خواهید بود همان روز عمل به خانه برگردید و فردای روز بعد به کار و یا روال روزانه خود برگردید.

به طور معمول، پس از عمل تسکین درد کمر یا بلافاصله از بین می رود یا ممکن است طی چند هفته برطرف شود. با از بین رفتن بیهوشی ممکن است احساس درد کنید.

دکتر هلم توصیه می کند که "نوروپلاستی به صورت پیوسته ایستاده است، از محافظه کارانه تر تا روش های تهاجمی تر. به طور کلی، فرد مایل به انجام نوروپلاستی قبل از اقدامات تهاجمی تر، مانند جراحی یا نخاع یا تحریک عصب محیطی است.

بر اساس برخی تحقیقات، تسکین درد در نتیجه نوروپلاستی می تواند دو سال یا بیشتر طول بکشد. در مجموع، نوروپلاستی ابزاری در جعبه ابزار متخصص ستون فقرات است، اما ممکن است ابزار مناسبی برای کار شما باشد.