دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
4 روش که سیگار کشیدن باعث آسیب به کمر می شودعمومی

4 روش که سیگار کشیدن باعث آسیب به کمر می شود

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۱۵ آبان ۱۳۹۹

همه ما در طی سالهای گذشته شاهد تبلیغات پر سر و صدایی ضد استعمال دخانیات بوده ایم، تبلیغاتی که نشان می دهند افراد سیگاری در طولانی مدت نیاز به تراكئوتومی یا اکسیژن درمانی دارند. اگرچه این تبلیغات زیاد هستند، مردم همچنان سیگار می کشند. در واقع، طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) تا سال 2016، حدود 38 میلیون نفر در آمریکا هنوز هر روز یا بعضی روزها سیگار می کشند.

 

بسیاری از خطرات مرتبط با استعمال دخانیات وجود دارد. اینجا فقط به برخی اشاره شده است:

  • خطر ابتلا به بسیاری از سرطان ها، به ویژه ریه، بسیار افزایش می یابد
  • افزایش خطر بیماری های قلبی و تصلب شرایین
  • ترمیم کندتر زخم و افزایش خطر عفونت پس از جراحی
  • تشدید بیماری های موجود مانند آسم
  • و ...

علاوه بر این نتایج وخیم، سیگار کشیدن می تواند درد کمر را نیز بسیار تشدید کند.

 

مدیر جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات در شفق قطبی ویسکانسین می گوید: "بسیاری از مردم می دانند که کشیدن سیگار می تواند باعث سرطان ریه یا بیماری قلبی شود، اما اکثر مردم نمی دانند که سیگار کشیدن برای کمر شما نیز مضر است."."به نظر من، بسیاری از افراد اشاره کرده اند که سیگار کشیدن به میزان زیادی در بروز و شدت کمردرد در جامعه کمک می کند."

اگر در حال حاضر سیگار می کشید و کمر درد دارید ادامه مطلب را بخوانید تا اطلاعات بیشتری در مورد سیگار کشیدن، کمر درد و چگونگی تأثیر آن بر بدن خود بیاموزید.

 

اثرات آن بر درد مزمن و سیستم عروقی

سیگار کشیدن نه تنها باعث کمردرد می شود - بلکه درد کلی ایجاد می کند و سیستم عروقی را تحت فشار قرار می دهد - رگ های خونی (رگ ها، رگ ها و مویرگ ها).

 

متخصص فیزیوتراپی در مرکز ارتوپدی تگزاس، توضیح می دهد: "در درجه اول، سیگار کشیدن تأثیر بدی بر جریان خون و گردش خون دارد." "این موضوع می تواند به عضلات و تاندون ها و همچنین سایر ساختارهای ستون فقرات مانند دیسک آسیب برساند."

وی می افزاید که افراد سیگاری از آسیب دیدگی بهبود پیدا نمی کنند، "این بدان معناست که اگر به دیسک تان آسیب برسد، بهبود سیگاری ها بیشتر طول می کشد - یا ممکن است اصلاً بهبود نیابید."

در مورد درد در جاهای دیگر بدن، دکتر موکای می گوید که سیگار کشیدن باعث افزایش التهاب می شود و این خود باعث درد می شود. سیگار کشیدن همچنین می تواند با داروهایی که برای کمک به درد و جذب و عملکرد آن در بدن تجویز می شوند تداخل داشته باشد.

 

بنابراین، چرا سیگار کشیدن منجر به درد می شود؟

دکتر زیکل می گوید که نظریه های مختلفی در این باره وجود دارد، "از جمله نقش عصبی تحریک کننده نیکوتین و همچنین اثرات مضر بسیاری از مواد شیمیایی دیگر و سموم در دود آسیب رساندن به دیسک نخاع و جنبه های مختلف یا مفاصل ستون فقرات. "

 

بیماری های مربوط به کمر در اثر سیگار کشیدن بدتر می شوند

هزاران بیماری دردناک از خشک شدن دیسک گرفته تا پوکی استخوان وجود دارد که در اثر استعمال سیگار ایجاد می شوند یا بدتر می شوند. برخی از اقدامات نیز به دلیل استعمال دخانیات ممکن است به خطر بیفتد.

 

بیماری دیسک دژنراتیو

دکتر زیکل می گوید: "سیگار کشیدن با ایجاد بیماری دیسک دژنراتیو مرتبط است. خشک شدن دیسک احتمالاً به دلیل اثرات نیکوتین بر روی سیستم عروقی و همچنین آسیب سلولی ناشی از سموم دود است.

 

پوکی استخوان

دکتر موکای می گوید، "سیگار کشیدن همچنین با خطر پوکی استخوان یا نازک شدن استخوان همراه است و این می تواند منجر به افزایش خطر شکستگی ستون فقرات شود."

 

فیبرومیالژیا

طبق مطالعه مایو کلینیک، افراد سیگاری مبتلا به فیبرومیالژیا در مقایسه با افراد غیر سیگاری مبتلا به فیبرومیالژیا شدت علائم، کیفیت زندگی بدتر و افزایش اضطراب را گزارش کردند.

 

فیوژن ستون فقرات

وقتی نوبت به سیگار کشیدن و همجوشی ستون فقرات می رسد، مشخص شده است که سیگار کشیدن می تواند بهبودی و همجوشی را به تأخیر بیندازد، یا اینکه این امر هنگام تلاش برای اتصال دائمی دو یا چند مهره در ستون فقرات می تواند بسیار مضر باشد. در واقع، می تواند به طور کلی جراحی های ستون فقرات را تحت تأثیر قرار دهد. دکتر زیکل می گوید، "من، مانند بسیاری از جراحان، قبل از برخی از عمل های ستون فقرات، به ویژه در مورد فیوژن ستون فقرات، به ترک سیگار نیاز داریم. داده های گسترده ای وجود دارد که نشان می دهد سیگار کشیدن بر روی همجوشی استخوان ها تأثیر منفی می گذارد که می تواند منجر به نتایج بدتر جراحی شود. "

فراتر از درد، سیگار کشیدن می تواند بر کیفیت و کیفیت خواب نیز تأثیر بگذارد.

دکتر موکای می گوید: "سیگار کشیدن با سه عامل خلق و خو، خواب و درد ارتباط منفی دارد." "این یک چرخه منفی است، زیرا افرادی که افسرده، درد یا اضطراب دارند، بیشتر تمایل به کشیدن سیگار برای مقابله با شرایط ناسالم خود دارند که منجر به درد و بدتر شدن وضعیت سلامتی می شود." وی می افزاید که مشخص شده است که افسردگی، اضطراب و سایر اختلالات خلقی تأثیر منفی بر نتایج جراحی ستون فقرات دارند.

 

چگونه سیگار را برای همیشه ترک کنیم

آیا همه این حقایق شما را به ترک سیگار متقاعد کرده است؟ ما واقعاً امیدواریم در این صورت، باید بدانید که با منابع مناسب این کار کاملاً قابل انجام است.

دکتر موکائی با بیان اینکه "هیچ چیز خوبی از سیگار ناشی نمی شود " افزود: ترک سیگار می تواند در طولانی مدت به درد کمک کند. او معتقد است که چندین روش درمانی می تواند به افراد کمک کند که سیگار را ترک کند، مانند داروها، درمان شناختی رفتاری و همچنین نتایج خوبی از هیپنوتیزم و طب سوزنی دیده شده است.

دکتر زیکل می گوید: "امروزه دلایل زیادی برای ترک سیگار وجود دارد." "ترک سیگار علاوه بر افزایش طول عمر، کیفیت زندگی را نیز افزایش می دهد و خطر بیماری مزمن و درد را کمتر می کند. من توصیه می کنم کسانی که می خواهند سیگار را ترک کنند با پزشک در مورد یک برنامه درمانی صحبت کنند که بسته به هر فرد، می تواند شامل درمان جایگزینی نیکوتین، مشاوره و پشتیبانی باشد. "

او نظر آخر را نیز بیان می کند و می گوید: "همانطور که به بیمارانم می گویم، ترک سیگار یکی از بزرگترین دستاوردهای زندگی شماست."