دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
بهترین حالت خوابیدن برای بهبود کمردردعمومی

بهترین حالت خوابیدن برای بهبود کمردرد

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۲۰ آبان ۱۳۹۹

به عنوان یک قاعده کلی، از خوابیدن روی شکم خودداری کنید – این موضوع باعث ایجاد هم راستایی در ستون فقرات می شود. همچنین خوابیدن در پهلو درد بیشتری ایجاد می کند، به خصوص اگر دچار سیاتیک باشید باید از آن خودداری کنید و این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

 

کسانی که به پشت می خوابند باید زانوهای خود را بلند کنند

اگر خوابیدن به پشت را ترجیح می دهید، یک بالش زیر زانوی خود قرار دهید. با کمی بالا بردن زانوها، فشار روی کمر را کاهش می دهید و انحنای طبیعی ستون فقرات را حفظ می کنید.

برای حمایت از سر و گردن و حفظ هماهنگی ستون فقرات از بالش سر استفاده کنید.

 

خواب به پهلو

اگر به پهلو می خوابید، یک بالش محکم و صاف بین زانوان خود قرار دهید. بالش ستون فقرات تحتانی را با لگن همسو می کند و از فشار آوردن ساق پا به قسمت تحتانی و لگن جلوگیری می کند. این وضعیت همچنین به کاهش فشار در قسمت تحتانی ستون فقرات کمک می کند و فضای لازم را برای اعصاب نخاعی ایجاد می کند.

با استفاده از بالش سر، سر خود را کمی بلند کنید تا شانه ها در یک راستا قرار بگیرند.

 

دنده ها و لگن خود را هم راستا کنید

هنگام خوابیدن به پهلو ممکن است استفاده از بالشتک نگهدارنده کمر در زیر کمر خود را نیز در نظر بگیرید. این بالش به حفظ تراز بین دنده ها و لگن برای حمایت از قسمت فوقانی و تحتانی کمر کمک می کند.

 

از قرار گرفتن بیش از حد در وضعیت جنین خودداری کنید

حلقه زنی هنگام خوابیدن به پهلو (حالت جنینی) ممکن است احساس در آغوش کسی خوابیدن را ایجاد کند، اما اطمینان حاصل کنید که زیاد در این حالت قرار نگیرید که می تواند تنفس را محدود کرده و کمر شما را دچار درد کند - خصوصاً اگر آرتروز ستون فقرات دارید.

 

یک تشک متوسط انتخاب کنید

برای داشتن یک خواب راحت در شب، تشک شما باید به اندازه کافی پشتیبانی ایجاد کند. تشکی با استانداردهای ارگونومیک و استحکام مناسب ممکن است، به طور معمول با ایجاد یک سطح صاف و کاهش درد بدن به خواب بهتر کمک کند.

تشک های بیش از حد سفت یا نرم می توانند باعث کمردرد و درد در سایر نواحی بدن شوند. به عنوان مثال:

  • تشک سفت می تواند حمایت از گردن و کمر شما را دچار مشکل کرده و منجر به افزایش فشار در مفصل شانه شود و باعث درد و سفتی شود.
  • تشک نرم ممکن است باعث شود به ناحیه لگن به دلیل وزن بدن فشار وارد شود و باعث شود قسمت فوقانی بدن از حالت تراز خارج شود.

تشک متوسط به عنوان یک گزینه خوب پذیرفته شده است.

 

سخن پایانی

خواب مناسب هنگام تلاش برای کاهش کمر درد ضروری است. هنگام خواب، این نکات را دنبال کنید تا به شما کمک کند ستون فقرات و بافتهای اطراف آن در یک راستا قرار بگیرند و در وضعیت آرامی قرار داشته باشند تا به شما کمک کند خواب آرام و عمیق تری داشته باشید.