دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
آیا کمردرد من ممکن است به علت سرطان ستون فقرات باشد؟بیماری های ستون فقرات

آیا کمردرد من ممکن است به علت سرطان ستون فقرات باشد؟

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۸ آذر ۱۳۹۹

این مقاله توضیح می دهد که چه زمانی ممکن است کمردرد به تومور ستون فقرات مرتبط باشد ، نحوه تشخیص دقیق و مواردی که باید برای گزینه های درمانی در نظر گرفته شود.

 

انواع تومورهای ستون فقرات

تومور ستون فقرات به رشد غیر طبیعی سلولهای ستون فقرات گفته می شود. این تومورها ممکن است سرطانی (بدخیم) یا غیرسرطانی (خوش خیم) باشند. تومور سرطانی از سلولهای غیرطبیعی تشکیل شده است که به طور غیرقابل کنترل تقسیم می شوند و از طریق خون یا سیستم لنفاوی گسترش می یابند.

 

تومورهای ستون فقرات 2 نوع کلی دارند:

تومورهای اولیه که از ستون فقرات نشات می گیرند. در حالی که بیشتر تومورهای اولیه غیرسرطانی هستند ، بعضی از آنها سرطانی هستند.

تومورهای ثانویه ، که تومورهای متاستاتیک نیز نامیده می شوند ، از قسمت دیگری از بدن به ستون فقرات گسترش یافته اند. تومورهای متاستاتیک سرطانی هستند. حدود 90٪ تومورهای ستون فقرات تشخیص داده شده متاستاتیک هستند.

سرطان ستون فقرات

تومورهای ستون فقرات را می توان بر اساس اینکه خارج از نخاع باشند ، در داخل پوشش محافظ نخاع یا در داخل نخاع (داخل حفره) قرار گیرند تقسیم بندی کرد.

 

درد سرطان ستون فقرات چگونه است؟

هنگامی که کمردرد به علت تومور سرطانی ستون فقرات ایجاد می شود ، به طور معمول:

  • به تدریج شروع می شود و با گذشت زمان بدتر می شود
  • با استراحت بهبود نمی یابد و ممکن است در طول شب تشدید شود
  • شعله ور شدن به عنوان یک درد تیز یا شوک مانند در قسمت فوقانی یا تحتانی کمر ، که ممکن است به پاها ، قفسه سینه یا جاهای دیگر بدن نیز سرایت شود

علائم و نشانه های دیگری که به طور بالقوه می توانند منشا کمر درد ناشی از سرطان را نشان دهند شامل کاهش وزن بدون برنامه ریزی ، حالت تهوع ، تب ، لرز یا سایر علائم آزار دهنده است.

 

چگونه سرطان ستون فقرات می تواند باعث کمردرد شود

تومور در ستون فقرات ممکن است بر اثر موارد زیر باعث درد کمر شود:

  • انبساط و یا ضعیف شدن استخوان
  • شکستگی مهره ها
  • فشرده سازی نخاع و یا ریشه های عصب نخاعی

عوامل اضافی مانند بی ثباتی ستون فقرات نیز ممکن است در تومورهای ستون فقرات که باعث کمر درد می شود ، نقش داشته باشد.

 

سیر تومور ستون فقرات

سرطان به احتمال زیاد با افزایش سن بروز می کند. افرادی که بالای 50 سال دارند یا قبلاً سرطان داشته اند ، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به تومور ستون فقرات هستند.

 

سرعت رشد تومور ستون فقرات بسته به نوع آن متفاوت است. یک تومور ممکن است نسبتاً کوچک و در ستون فقرات باشد ، یا ممکن است از طریق خون یا لنف از ناحیه دیگری در بدن پخش شده باشد. تومور ستون فقرات درمان نشده احتمالاً ادامه خواهد یافت و ممکن است تهدید کننده زندگی باشد.

 

گزینه های درمانی سرطان ستون فقرات ممکن است شامل پرتودرمانی ، شیمی درمانی ، ایمونوتراپی و یا برداشتن تومور از طریق جراحی باشد. در مواردی که بعید است بیمار جراحی را تحمل کند یا سرطان پیشرفته باشد ، ممکن است به جای برداشتن تومور ، برای کاهش درد و راحت ماندن ، مراقبت تسکینی ارائه شود.

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

هنگامی که کمردرد غیرقابل توجیه با وجود استراحت و یا مراقبت از خود برای دو هفته ادامه داشت ، معمولاً برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. کمردرد شدید که در فعالیت های روزمره تداخل ایجاد می کند یا هر کمردردی که با علائم هشدار دهنده مانند حالت تهوع یا کاهش وزن همراه باشد ، نیاز به معاینه فوری پزشکی دارد. برای افرادی که در حال حاضر مبتلا به سرطان هستند یا قبلاً سرطان داشته اند ، هر کمردردی باید سریعاً توسط پزشک ارزیابی شود.

همچنین توجه به این نکته مهم است که هر کمردردی به ندرت سرطان است. دریافت تشخیص دقیق کمردرد از یک متخصص اولین قدم مهم در جهت یافتن یک برنامه درمانی موثر است.