دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
استراحت در تختخواب بهترین روش برای شکست کمردرد نیستعمومی

استراحت در تختخواب بهترین روش برای شکست کمردرد نیست

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۱۷ آذر ۱۳۹۹

اگر دچار کمردرد یا درد سیاتیک هستید ، احتمالاً دوست دارید بدانید که چگونه درد خود را تسکین داده و از شروع یا عود مجدد آن جلوگیری کنید. اجتناب از استراحت در رختخواب و فعالیت می تواند به شما در رسیدن به هر دو هدف کمک کند.

فعالیت می تواند شامل ترکیبی از استراتژی ها مانند ادامه فعالیت های روزمره ، افزودن یک تمرین ساده مانند پیاده روی کوتاه و  یا پیروی از یک برنامه تمرینی منظم و هدایت شده باشد.

 

این مطلب عوارض بالقوه ادامه استراحت در تختخواب و مزایای منحصر به فرد درگیر شدن در فعالیت های بدنی کم درد هنگام ابتلا به کمر درد را توضیح می دهد.

 

چگونه استراحت طولانی مدت در رختخواب ممکن است درد کمر شما را بدتر کند؟

اگر کمر درد شما شدید است ممکن است بخواهید مدتی دراز بکشید ، استراحت طولانی مدت در رختخواب گزینه مناسبی برای درمان کمردرد نیست. هنگامی که ساعتهای طولانی دراز می کشید و فعالیت بدنی را به حداقل می رسانید ، تغییرات زیر ممکن است در ستون فقرات شما رخ دهد:

 

از بین رفتن عضلات

عضلات کششی و خمشی ستون فقرات که به حرکات خمشی به جلو و عقب کمک می کنند ضعیف شده و از نظر حجم کاهش می یابند (آتروفی). این عضلات ، به ویژه ناحیه ماهیچه‌های راست‌کننده ستون مهره‌ها و ماهیچه چندپاره، تثبیت کننده های مهم کمر شما هستند و به مقاومت در برابر بارهای فشاری کمک می کنند.

 

تغییر در اندازه دیسک

وقتی دراز می کشید ، به دلیل تورم ناشی از جذب مایعات ، اندازه دیسک بین مهره ای شما افزایش می یابد. خطر آسیب ، مانند فتق در این مدت ، به ویژه در حرکات خمشی، زیاد است

 

تغییر در بیومکانیک ستون فقرات

دراز کشیدن طولانی مدت ، منحنی طبیعی لوردوتیک (شکل معکوس C) ستون فقرات را تغییر می دهد و آن را مسطح تر می کند و در نتیجه مکانیک طبیعی ستون فقرات تغییر می کند.

 

احتمال آسیب دیدگی بیشتر

تغییرات فوق می تواند کمر شما را تضعیف کرده و درد را بدتر کند. بعلاوه ، این تغییرات به دلیل بی ثبات کردن ستون فقرات و کاهش ظرفیت تحمل بار ستون فقرات ، خطر بیشتری برای آسیب دیدگی ایجاد می کنند.

 

2 نکته برای فعالیت در هنگام کمردرد

انجام فعالیت های بدنی می تواند به افزایش جریان خون در بافت های کمر، بهبود قدرت و انعطاف پذیری عضلات ، تغذیه دیسک های ستون فقرات و تقویت مفاصل و استخوان ها کمک کند.

 

در اینجا 2 نکته برای کمک به شما در شروع وجود دارد:

 

1. با درد فوری مقابله کنید

اگر درد شما مانع از تحرک می شود ، از این اقدامات موثر استفاده کنید ، که می تواند تسکین فوری درد ایجاد کند:

  • یخ درمانی
  • گرما درمانی
  • مسکن های موضعی
  • ماساژ

هنگامی که سطح درد شما کاهش یافت ، می توانید حرکات بدنی بیشتری را انجام دهید.

 

2. مشغول فعالیتهایی با تأثیر کم باشید که به ایجاد قدرت کمک می کند

فعالیت در هنگام کمردرد لزوماً شامل فعالیت های شدید نیست. با فعالیت های سبک تر شروع کنید که می تواند با فشار و خستگی کمتری قدرت و ثبات ستون فقرات را ایجاد کند ، مانند:

  • کشش عضلات همسترینگ
  • تمرینات ساده کمر
  • حالت های ساده یوگا مخصوص درد کمر
  • آب درمانی

توصیه می شود قبل از شروع یک برنامه تمرینی جدید ، با پزشک یا فیزیوتراپیست خود صحبت کنید ، به ویژه اگر در یک دوره درد حاد کمر هستید. اگر هنگام ورزش درد شدید یا ناگهانی داشتید ، فوراً فعالیت را متوقف کنید و با پزشک خود مشورت کنید. هنگام انجام فعالیتهای پیشنهادی حتماً از وضعیت ، فرم و روش صحیح استفاده کنید.

 

رعایت این نکات ممکن است در کاهش مدت و عود کمر درد در مقایسه با استراحت در رختخواب کمک کند. سازگار بودن با هر یک از فعالیت های پیشنهادی می تواند در سلامتی کلی شما تغییری ایجاد کند و به طور قابل توجهی سلامت ستون فقرات شما را افزایش دهد.

 

منبع