دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
تنگی کانال نخاعیعمل های جراحی

تنگی کانال نخاعی

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۱۹ مرداد ۱۳۹۸

کانال نخاعی

کانال نخاعی مجرایی است که در مرکزستون فقرات و ازروی هم قرار گرفتن مهره ها به وجود می آید و نخاع ستون فقرات را در برگرفته است.این کانال از داخل توسط غشاء محکمی به نام لیگمان زرد حمایت می شود.

تنگی کانال نخاعی

ستون فقرات انسان از یک سری مهره استخوانی توخالی تشکیل شده است. نخاع عصبی درون این کانال استخوانی قرار می گیرد و ریشه های عصبی نخاع از درون این کانال به کل بدن گسترش می یابند. اگر این اعصاب به هر دلیلی تحت فشار قرار بگیرند، وظایف حسی و حرکتی آنها مختل می گردد. مهم ترین دلیل فشار بر این اعصاب، فشار دیسک بین مهره ای است.بطور کلی میتوان گفت تنگی کانال نخاعی وضیعتی است که درآن یک یا چند ناحیه از ستون فقرات تنگ شده و سبب فشار آمدن به ریشه های عصبی می شود.

تنگی کانال نخاعی

انواع تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی گردنی:

این کاهش فضایی نخاع اگر در ناحیه گردن ایجاد شود وباعث درد وناراحتی بیماردر قسمت گردن می شود،آن را تنگی کانال نخاعی گردنی می گویند.

تنگی کانال نخاعی کمری:

همچنین اگر احساس درد و ناراحتی در ناحیه کمر ایجاد گردد در این صورت گفته می شود دچار تنگی کانال نخاعی کمری شده است.

تنگی کانال نخاعی

علت تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی معمولا در افراد با سنین بالا ایجاد می گردد ؛دلایل تشکیل آن بسیار متنوع است و ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد گردد ازجمله این دلایل عبارتند از:
1-از مهم ترین علت های تنگی کانال نخاعی افزایش سن و کهولت سن می باشد،این اختلال اغلب در سنین بالای 50 سال و معمولا بعد از 60 سال ایجاد می گردد.
2-اگر کانال نخاعی از بدو تولد بسیار کوچک باشد، علائم تنگی کانال نخاعی در نخستین سال‌های دوره جوانی بروز می‌یابد. بدشکلی‌های ساختاری مهره‌های درگیر می‌تواند موجب تنگ شدن کانال ستون مهره ها بشود. به این نوع از بیماری تنگی کانال نخاع مادرزادی کمر می گویند
3-بیرون زدگی دیسک یا فتق دیسک کمر در ناحیه کمر و گردن
4-آتروزگردنی یا آتروز کمر (یکی از شایع ترین علت های تشکیل تنگی کانال نخاعی می باشد.به این صورت که تیز شدگی ناشی از آرتروز کانال نخاعی را تنگ و برروی ریشه های عصب فشار می آورد.)
5-تومور های نخاع
6-شکستگی یا لیز خوردگی مهره ها

علائم و نشانه های تنگی کانال نخاعی

علائم تنگی کانال نخاعی بسیار طیف گسترده ای دارد و بسته به محل درگیر این علائم متفاوت خواهد بود
-كمر درد در زمان نشتن و يا خم شدن
-درد و گرفتگی عضلاني
-كرختي يك يا هر دو پا، باسن و يا ساق پاها،
-احساس سوزش، سوزن سوزن شدن و درد
-خسـتگي زودرس و احسـاس ضـعف
در موارد شديد تنگي كانال نخاعي ممکن است علائمی از قبیل
-اختلال در دفع ادرار ومدفوع و اختلال در راه رفتن و فلج اندام تحتانی نیز ایجاد گردد.

علائم تنگی کانال نخاعی

درمان تنگی کانال نخاعی

درمان این نوع اختلال معمولا از دو طریق روش های جراحی و غیرجراحی انجام می گیرد.

جدیدترین مقالات:

جراحی تومورهای مغز

درمان غیرجراحی

درمان تنگی نخاع به محل تنگی و شدت علائم و نشانه های بیماری بستگی دارد. اگر علائم شما ملایم باشد معمولا پزشک متخصص روش غیر جراحی که شامل دارودرمانی ،انجام حرکات ورزش و مراجعه به فیزیوتراپیست را تجویز می کند.

دارودرمانی

اگر تنگی کانال نخاعی خیلی شدید نباشد و در مراحل اولیه بیماری باشد.در این موارد پزشک انواع داروهای مسکن و ضدالتهاب جهت تسکین درد و کم شدن علائم تجویز می کند.

فیزیوتراپی

با انجام حرکات که فیزیوتراپیست به شما ارائه می دهد میتوانید علاوه بر کاهش درد انعطاف پذیری و قدرت و استقامت بدنی خود را نیز افزایش دهید.

انجام حرکات ورزش و آب درمانی

انجام حرکات ورزشی و راه رفتن در آب سبب تقویت عضلات وکاهش درد و بهبودی سریع بیمار خواهد شد.