دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
چرا پیاده روی برای بهبود درد در قسمت تحتانی کمر مناسب است ؟عمومی

چرا پیاده روی برای بهبود درد در قسمت تحتانی کمر مناسب است ؟

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۲۴ آذر ۱۳۹۹

پیاده روی نسبتاً آسان است و یکی از نادیده گرفته شده ترین راه هایی است که می توانید برای تسکین و جلوگیری از بروز شعله ور شدن احتمالی درد در ناحیه کمر کمک کند. به دو مزیت اصلی و مستقیم اضافه کردن یک برنامه منظم پیاده روی به برنامه درمان کمر درد در ادامه اشاره شده است.

 

پیاده روی باعث تقویت عضلات حمایت کننده از ستون فقرات می شود

عضلات تنه ، بخش مرکزی بدن (کور) و کمر (پایین کمر) شما در حفظ ثبات و حرکت کمر شما نقشی حیاتی دارند. این عضلات می توانند در اثر کم تحرکی ، وضعیت نامناسب و ضعیفی پیدا کنند و باعث عدم تناسب ستون فقرات شوند. در طی یک دوره زمانی ، ممکن است ضعف عضلانی ، خستگی ، آسیب و درد افزایش یابد. توده عضلانی ستون فقرات نیز ممکن است کاهش یابد.

 

هنگام راه رفتن ، سلامت ماهیچه های کمر شما به روش های زیر بهبود می یابد:

 

افزایش جریان خون

کاهش فعالیت بدنی باعث انقباض عروق خونی ستون فقرات شده و باعث کاهش خون رسانی در عضلات ستون فقرات می شود. پیاده روی به باز شدن عروق خونی کمک می کند و باعث افزایش رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به این عضلات می شود.

پیاده روی و درد کمر

دفع سموم

ماهیچه ها وقتی منقبض و منبسط می شوند سموم فیزیولوژیک تولید می کنند. با گذشت زمان ، این سموم می توانند در بافت های عضلانی کمر انباشته شده و باعث سفتی شوند. پیاده روی به دفع این سموم و بهبود انعطاف پذیری کمک می کند.

این عوامل برای کمک به ایجاد قدرت در عضلات کمر ترکیب شده و به قدرت و یکپارچگی کمر شما می افزاید.

 

پیاده روی انعطاف پذیری در کمر را افزایش می دهد

کمبود فعالیت بدنی باعث سفت شدن عضلات و مفاصل در ناحیه کمر و مفصل ران می شود. این سفتی باعث افزایش فشار به ستون فقرات کمر می شود و انحنای طبیعی آن را تغییر می دهد.

پیاده روی با کشش عضلات و رباط های کمر ، پاها و مفصل ران ، انعطاف پذیری را افزایش می دهد. هنگام راه رفتن ، عضلات خاصی مانند همسترینگ ، عضلات راست کننده ستون فقرات و عضلات خم کننده مفصل ران فعال و کشیده می شوند. انعطاف پذیری رباط ها و تاندون های ستون فقرات را نیز افزایش می یابد و دامنه حرکتی کمر را بهبود می بخشد.

 

مزایای دیگر پیاده روی بر سلامتی

اگرچه پیاده روی می تواند به بهبود عملکرد در ناحیه کمر کمک کند ، اما فواید دیگری نیز دارد. یک برنامه پیاده روی منظم ممکن است به شکل زیر کمک کند:

  • وزن خود را به میزان مطلوب کاهش داده و حفظ کنید
  • فشار خون را تحت کنترل داشته باشید
  • سطح کلسترول را بهبود ببخشید
  • اضطراب و افسردگی را کاهش دهید
  • خطر بیماری های قلبی و زوال عقل را کاهش دهید

پیاده روی همچنین به افزایش تولید اندورفین (هورمون طبیعی مهار کننده درد) و کاهش درک کلی درد کمک می کند.

پیاده روی و کمر درد

نکاتی برای جلوگیری از کمردرد هنگام پیاده روی

سرعت و مدت زمان پیاده روی به سطح تحمل شما بستگی دارد. اگر دچار کمردرد مزمن هستید این نکات را دنبال کنید:

  • هر روز با یک پیاده روی کوتاه ، 5 تا 10 دقیقه ای شروع کنید و به تدریج آن را افزایش دهید. همچنین می توانید بر اساس اولویت خود از تردمیل یا دستگاه الپتیکال استفاده کنید.
  • اگر پیاده روی دردناک است ، سعی کنید در استخر کم عمق قدم بزنید. شناوری آب ممکن است به اندازه کافی درد شما را تسکین دهد تا به شما اجازه دهد پیاده روی خود را کامل کنید.
  • همیشه هنگام راه رفتن با خمیده نگه داشتن ستون فقرات از حالت بدنی صحیح استفاده کنید. شانه ها باید آرام قرار گیرند و سر در بالای ستون فقرات در تعادل باشد و به سمت جلو خم نشود.

کلید هر برنامه پیاده روی این است که فوراً آن را شروع کنید. پیاده روی منظم می تواند تأثیرات فوری و همچنین طولانی مدت در بهبود سلامت بافت های کمر ، بازیابی عملکرد و جلوگیری از درد داشته باشد.