دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
درمان کشیدگی عضله بخش تحتانی راست کمرعمومی

درمان کشیدگی عضله بخش تحتانی راست کمر

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۲۶ آذر ۱۳۹۹

کشیدگی عضلانی یکی از دلایل شایع کمردرد است و ممکن است در سمت راست کمر رخ دهد.

کشیدگی عضلانی هنگامی رخ می دهد که عضله بیش از حد طبیعی خود کشیده شود و باعث کشیدگی بیش از حد فیبرهای عضلانی یا پارگی های کوچک و میکروسکوپی شود. در حالی که این نوع آسیب به طور معمول جزئی است و بدون عارضه بهبود می یابد، درد ممکن است شدید باشد و کمر به طور قابل توجهی خشک شود.

کشیدگی عضله کمر معمولاً در نتیجه یک آسیب غیرمستقیم است، مانند تاب دادن چوب گلف یا پیچ خوردن سمت راست کمر برای بلند کردن کودک از زمین. گاهی اوقات، ممکن است یک تاندون (بخشی از عضله که به استخوان وارد می شود) همراه با عضله کشیده شود.

 

خود مراقبتی در موارد کشیدگی عضلات کمر

برای کمک به تسکین علائم، می توانید هرکدام از روشهای درمانی زیر را برای کشیدگی عضله کمر خود انجام دهید:

 

سرما و گرما درمانی

استفاده از سرما درمانی به کاهش التهاب، تورم و دردی که بلافاصله پس از آسیب دیدگی اتفاق می افتد کمک می کند. هنگامی که درد فروکش کرد، از گرما درمانی برای گشاد شدن رگ های خونی و تحریک جریان خون، تأمین اکسیژن و مواد مغذی درمانی در ناحیه آسیب دیده استفاده کنید.

 

استفاده از داروهای موضعی

به آرامی یک ژل یا کرم تسکین دهنده درد روی محل درد بمالید. داروهای موضعی حاوی اسید سالیسیلیک و یا منتول هستند که ممکن است به شما در کاهش درد عضلانی کمک کنند. این داروها را می توان بدون نسخه پزشک خریداری کرد.

درمان کشیدگی عضله

ماساژ کمر

یک ماساژ سبک می تواند عضلات تحتانی کمر را شل کرده و ترشح هورمون های ضد درد (اندورفین) را تحریک کند.

 

حرکت آرام عضلات کمر

هنگامی که عضلات شما کشیده می شود، رگ های خونی کوچک پاره می شوند و منجر به خونرسانی ناکافی به بافت ها می شود. علاوه بر این، اگر پشت خود را بدون هیچ حرکتی آرام کنید، جریان خون و اکسیژن کمتری به بافت های آسیب دیده می رسد. برای گرم شدن عضلات از گرما استفاده کنید، سپس کشش های سبک انجام دهید تا خون رسانی بیشتر تسهیل شود و تشکیل مویرگ های خون جدید در عضله افزوده شود.

 

حمایت از انحنای کمر

با استفاده از حالت صحیح نشستن، ایستادن و یا دراز کشیدن، آرایش طبیعی ستون فقرات را حفظ کنید. حمایت کافی از انحنای رو به پایین ستون فقرات، فشار بر روی عضلات کمر را به حداقل می رساند و باعث بهبودی می شود.

 

استفاده از بریس کمر

اگر احساس درد شدیدی دارید و نمی توانید کمر خود را حرکت دهید، سعی کنید از بریس تثبیت کننده کمر برای یکی دو روز بعد از آسیب دیدگی خود استفاده کنید. بریس به شما کمک می کند تا از حرکت ناگهانی جلوگیری کرده و همچنین کمر شما را پشتیبانی کند.

 

راه رفتن

پیاده روی یک روش عالی برای کمک به ریکاوری عضلات است. اگر درد زیادی دارید، می توانید هر ساعت فقط چند دقیقه پیاده روی را امتحان کنید و به تدریج پیاده روی های طولانی تری انجام دهید.

کشیدگی عضله

آب درمانی

ورزشی که در یک استخر گرم انجام می شود، گاهی اوقات آب درمانی نامیده می شود، اگر درد و خشکی شدید باشد، ممکن است انتخاب خوبی باشد. شناوری آب باعث ایجاد پشتیبانی می شود، گرمای استخر برای عضلات مفید است و تلاش برای حرکت در برابر آب همه با هم ترکیب می شوند و یک تمرین عالی را بدون ایجاد دردسر در کمر ایجاد می کنند. فقط قدم زدن در یک استخر گرم برای پشت شما نیز مفید است.

کشیدگی عضله کمر معمولاً طی چند روز تا چند هفته برطرف می شود. گاهی اوقات، مصرف مسکن های دهانی بدون نسخه ممکن است در صورت استفاده در کنار این روش های درمانی کمک کند.

اگر درد شدیدی دارید که با این روش های درمانی کم نمی شود و همچنان بدتر می شود، شب ها افزایش می یابد، یا باعث تغییر در کنترل روده و یا مثانه می شود یا علائم آزار دهنده دیگری را شامل می شود، بلافاصله با پزشک مشورت کنید. پزشک می تواند با رد بیماری های جدی زمینه ای، مانند تومور یا سندرم دم اسب کمک کند و یک برنامه درمانی موثر تنظیم کند.