دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
چه عواملی باعث کمردرد و تنگی نفس می شود؟عمومی

چه عواملی باعث کمردرد و تنگی نفس می شود؟

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۱ دی ۱۳۹۹

درد کمر و مشکل در تنفس می تواند نگران کننده باشد ، خصوصاً اگر در مورد علت آن مطمئن نباشید. در اینجا برخی از دلایل احتمالی کمر درد و تنگی نفس و همچنین زمان مراجعه به پزشک ذکر شده است.

 

عضلات بین دنده ای میان دنده های مجاور حرکت می کنند و در هنگام تنفس در انبساط و انقباض قفسه سینه نقش مهمی ایفا می کنند. اگر یک یا چند از این عضلات در امتداد کمر دچار کشیدگی شده باشند، علائم ممکن است از حساسیت خفیف یا خشکی گرفته تا کمر درد شدید متغیر باشد. همچنین ممکن است تنفس دشوار شود زیرا در هنگام گسترش و انقباض قفسه سینه، درد ممکن است شدید تر شود.

 

عضله بین دنده ای می تواند به روش های مختلفی دچار کشیدگی شود ، مانند:

استفاده یا فشار بیش از حد

انجام بیش از حد فعالیتی که از عضلات بین دنده ای استفاده می کند مانند قایقرانی، باعث کشیدگی بیش از حد عضله و ایجاد پارگی جزئی می شود. یک حرکت ناگهانی یا ناخوشایند نیز می تواند عضله را تحت فشار قرار دهد.

 

ضربه مستقیم

برخورد یا سقوطی که مستقیماً روی دنده ها و عضلات آسیب وارد کند، می تواند به یک یا چند عضله بین دنده ای آسیب برساند.

تنگی نفس و درد کمر

کشیدگی عضلانی بین دنده ای معمولاً ظرف چند روز بهتر می شود و طی 6 تا 8 هفته بهبود می یابد. برای کمک به کنترل درد اولیه که ممکن است شدید باشد، برخی از افراد از یخ ، پد های گرمایی یا داروهای بدون نسخه استفاده می کنند. همچنین توصیه می شود برای محافظت از کشیدگی عضلات در برابر آسیب بیشتر، فعالیت های خود را برای چند روز کاهش دهید. اگر درد شدید باشد، ممکن است پس از معاینه توسط پزشک ، به تجویز دارو نیاز باشد.

 

ستون فقرات سالم (قسمت فوقانی) کمی به جلو خمیده است که به آن انحنای کیفوز یا کیفوز می گویند. با این حال ، اگر ستون فقرات حداقل 50 درجه خمیده باشد ، آن را هیپرکیفوز می نامند که معمولاً به آن کیفوز نیز گفته می شود.

 

اگر بیمار هنوز در حال رشد باشد، برای جلوگیری از پیشرفت آن تا حدی که باعث مشکلات تنفسی، راه رفتن و سایر عملکردهای اساسی شود، معمولاً با استفاده از بریس درمان می شود. همچنین ممکن است تمرینات ویژه ای برای بهبود حالت بدنی توصیه شود تا از بدتر شدن کیفوز جلوگیری کند. اگر کیفوز تا حدی پیشرفت کند که باعث مشکلات تنفسی شود، ممکن است به جراحی نیاز باشد.

 

سایر علل بالقوه

برخی از دلایل دیگر کمردرد همراه با مشکلات تنفسی عبارتند از:

 

در رفتگی یا شکستگی دنده

وقتی دنده دچار شکستگی یا در رفتگی شود ، درد ممکن است کاملاً تیز یا شدید باشد، به ویژه هنگام تنفس یا نفس عمیق کشیدن. گاهی اوقات در رفتگی یا شکستگی دنده می تواند با کشیدگی عضله بین دنده ای همراه باشد که همچنین می تواند به درد هنگام تنفس منجر شود.

 

اسکولیوز شدید

چرخش و پیچش غیرطبیعی ستون فقرات به پهلو که اسکولیوز نامیده می شود  در موارد نادر می تواند به حدی شدید باشد که بر تنفس تأثیر بگذارد. گاهی اوقات اسکولیوز و کیفوز هر دو با هم رخ می دهند.

 

واکنش آلرژیک

برخی از افراد ممکن است در معرض خطر واکنش آلرژیک به برخی از داروها برای درمان کمردرد مانند داروهای شل کننده عضلات باشند. چندین علائم و نشانه های نگران کننده می توانند نشان دهنده واکنش آلرژیک به داروهای کمردرد مانند مشکل تنفسی، گرفتگی قفسه سینه ، تورم گلو یا بازوها و پاها و یا کهیر باشند.

سایر علل احتمالی کمردرد و مشکلات تنفسی که می تواند کاملا جدی باشد شامل عفونت و یا لخته شدن خون است.

کمر درد و تنگی نفس

زمان مراجعه به پزشک

تنگی نفس یا مشکلات تنفسی غیرقابل توضیح باید توسط یک پزشک متخصص معاینه شود. علاوه بر این اگر کمر درد طی دو هفته خود به خود برطرف نشود یا علائم آزار دهنده دیگری مانند درد در سینه یا احساس گزگز، بی حسی یا ضعف ادامه دار باشد، به پزشک مراجعه کنید.

 

منبع