دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
2 علامت درد گردن که نیاز به توجه فوری پزشکی داردعمومی

2 علامت درد گردن که نیاز به توجه فوری پزشکی دارد

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۱۰ دی ۱۳۹۹

گردن درد به طور معمول دلیل وحشت زده شدن نیست ، زیرا می توانید بسیاری از علائم را با اقدامات ساده مانند استراحت ، کشش ، یخ درمانی / گرما درمانی ، داروهای بدون نسخه و ارگونومی درمان کنید. با این حال ، مواردی از گردن درد وجود دارد که باید فوراً به دنبال مراقبت پزشکی باشید. در اینجا به دو مورد اشاره شده است:

خشکی گردن همراه با سر درد شدید و یا تب

اگر گردن شما دچار خشکی شده است و همچنین تب و یا سردرد دردناکی دارید ، ممکن است دچار مننژیت شده باشید.
مننژیت ، در خطرناک ترین شکل خود ، عفونت باکتریایی است که باعث التهاب در مغز و نخاع می شود. علائم هشدار دهنده اولیه مننژیت ممکن است شامل تب (درجه حرارت بالای بدن ، لرز ، بدن درد) ، سردرد شدید و عدم توانایی در خم کردن گردن به جلو باشد. خشکی گردن همیشه در هنگام بروز مننژیت ایجاد نمی شود، بنابراین به دنبال علائم احتمالی دیگر مانند حالت تهوع ، استفراغ و افزایش حساسیت به صدا یا نور باشید.
علائم مننژیت معمولاً طی چند روز پس از مواجهه ایجاد می شود. درمان زودرس مننژیت بسیار مهم است. تأخیر در درمان خطر جدی برای کاهش شنوایی ، آسیب مغزی و حتی مرگ به وجود می آورد.
همیشه احساس خشکی گردن ، تب و سردرد نشانه مننژیت نیست ، اما در صورت بروز این علائم ، توصیه می شود فوراً به پزشک مراجعه کنید.

علائم درد گردن

درد گردن همراه با بی حسی یا ضعف مداوم بازو، دست

آیا دچار گردن دردی هستید که به شانه ، بازو یا انگشت ساطع می شود و همراه با احساس ضعف یا بی حسی و سوزن سوزن شدن است؟ این علائم ممکن است رادیکولوپاتی گردن را نشان دهد.
رادیکولوپاتی گردن به این معنی است که ریشه عصب در ستون فقرات گردن شما فشرده ، ملتهب یا آسیب دیده است. این مشکل اغلب به دلیل خار استخوان در نزدیکی یا فتق دیسک رخ می دهد که ناشی از تغییرات دژنراتیو در گردن است. به ندرت رادیکولوپاتی گردن نشانگر عفونت یا تومور است.
درد رادیکولوپاتی گردن معمولاً فقط در یک طرف بدن احساس می شود. همچنین ممکن است درد احساس سوزش یا شوک ایجاد کند و احساس ضعف در شما ایجاد شود. رفلکس های شما نیز ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرند.
اگر علائم رادیکولوپاتی گردن را نشان دادید، به پزشک مراجعه کنید. وی ممکن است معاینه بدنی انجام دهد ، سابقه پزشکی شما را مرور کند و احتمالاً روش های تصویربرداری یا سایر آزمایش های تشخیصی پیشرفته را تجویز کند.

گردن درد

این دو مورد یک لیست جامع را تشکیل نمی دهند زیرا سایر علائم درد گردن نیز ممکن است به فوریت پزشکی نیاز داشته باشند. اگر گردن درد شما با مشکلاتی در هماهنگی یا کنترل روده مثانه همراه بود ، باید به دنبال مراقبت فوری باشید.
در صورت تردید ، با پزشک تماس بگیرید تا ببینید آیا علائم یا نشانه های نگران کننده نیاز به بررسی دارد یا خیر. تشخیص به موقع و دقیق ممکن است به درمان موثر تر و نتایج بهتر منجر شود.

 

منبع