دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
تاثیر جراحی بر درد گردنعمل های جراحی

تاثیر جراحی بر درد گردن

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۱ بهمن ۱۳۹۹

اگر قصد انجام جراحی به منظور رفع درد گردن را دارید، یکی از نگرانی های شما ممکن است این باشد که آیا این روش می تواند علائم را بهبود دهد یا خیر. جراحی ستون فقرات گردن یا جراحی در اطراف گردن، اغلب میزان موفقیت بالایی دارد. با این وجود همه جراحی ها دارای میزانی خطر و ریسک هستند.

مانند هر عمل جراحی دیگری، یکی از کلیدهای موفقیت این است که ابتدا اطمینان حاصل کنید که یک کاندید مناسب برای انجام جراحی هستید. اگر جراح شما قادر به تشخیص دقیق مشکل باشد، در این صورت احتمال موفقیت مطلوب است و می توان خطر درد گردن مداوم را کاهش داد.

آیا انجام جراحی درد گردن برای شما منطقی است؟

اهداف جراحی ستون فقرات گردن اصلاح بی ثباتی و از بین بردن فشرده سازی عصبی است که ممکن است باعث درد، گزگز، سوزش یا حتی ضعف در گردن شود. غالباً این علائم می توانند به شانه و به دستها نیز سرایت کنند.
دیسککتومی قدامی گردن با همجوشی (ACDF) و تعویض دیسک مصنوعی گردن (ADR) متداول ترین جراحی ها برای تسکین درد مربوط به گردن است.

برای پاسخ به این سوال بزرگ که آیا جراحی گردن برای شما مناسب است یا خیر به دو سوال زیر توجه کنید:

آیا علائم درد گردن کیفیت زندگی من را بسیار کاهش می دهد؟

درد گردن به تنهایی می تواند ناخوشایند باشد، مانند اینکه درد شدید دامنه حرکت سر را کاهش می دهد و فعالیت های روزمره را مختل می کند. با این حال، معمولاً برای رفع آن جراحی در نظر گرفته نمی شود، مگر اینکه با فشرده سازی ریشه عصب گردنی، باعث درد، بی حسی و یا ضعف که به بازو و دست نیز منتقل می شود، یا فشرده سازی نخاع باعث مشکلاتی در هماهنگی، عملکرد مثانه یا روده یا راه رفتن شود.

آیا جراح مشكل قابل اصلاحي كه مربوط به علائم من باشد را شناسايي كرده است؟

اگر روش های تصویربرداری پزشکی، مانند MRI، مشکلی در ستون فقرات را شناسایی کند که باعث فشرده سازی ریشه عصب یا نخاع شود به گونه ای که با علائم شما مطابقت داشته باشد، احتمالاً شما کاندید جراحی هستید. به عنوان مثال، اگر به نظر می رسد علائم ناشی از فتق دیسک، خار استخوان (استئوفیت) یا مشکل دیگری است که به ریشه عصب یا نخاع فشار می آورد، در اکثر موارد می توان یک عمل جراحی انجام داد تا هر آنچه باعث فشرده سازی می شود برداشته شود و اجازه دهد فضا برای عصب و یا نخاع بهبود یابد.

انتظارات از ACDF و ADR این است که ابتدا علائم مربوط به بازو و یا دست را تسکین دهد و به دنبال آن درد گردن در طی دو ماه با بهبودی همراه شود.

سنجیدن فواید و خطرات جراحی گردن

برای درد مزمن گردن که نمی تواند به بی ثباتی ستون فقرات یا فشرده سازی عصب مرتبط باشد، معمولاً به بیماران توصیه می شود که درمان های غیر جراحی مانند درمان های فیزیکی، دارو درمانی در صورت نیاز، ماساژ، درمان شناختی رفتاری، یخ و سرما درمانی، گرما درمانی و گاهی تزریق استروئید را ادامه دهند.
اگر جراح ارتوپدی ستون فقرات شما بتواند تأیید کند که درد ناشی از بی ثباتی ستون فقرات و یا فشرده سازی ریشه عصب یا نخاع است، احتمال موفقیت آمیز بودن جراحی به طور چشمگیری افزایش می یابد. این امر خصوصاً در مواردی بیشتر است که علاوه بر درد گردن، علائم درد بازو و دست نیز داشته باشید.
هر دو عمل جراحی ACDF و ADR نسبتاً ایمن بوده و میزان موفقیت بالایی دارند، اما خطرات آن نیز مانند هر عمل جراحی دیگر است. اگر قادر به دست آوردن مجدد توان کامل استفاده از بازوی خود باشید، خطر احتمالی افزایش درد گردن پس از جراحی ممکن است ارزش آن را داشته باشد، اما اگر درد گردن تنها شکایت شما باشد، ارزش آن را نخواهد داشت.
در پایان، اگر علائم شما در زندگی روزمره، کار، خواب و روابط بین فردی با خانواده و دوستان شما اختلال ایجاد کرده است، ممکن است وقت آن باشد که با جراح ارتوپدی ستون فقرات خود صحبت کنید. یک طرح دقیق تشخیص و درمان می تواند نقش اصلی در دستیابی به نتیجه معنی دار داشته باشد.
 

منبع