دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
بافت اسکار و درد پس از جراحی کمرعمل های جراحی

بافت اسکار و درد پس از جراحی کمر

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۳۰ بهمن ۱۳۹۹

تشکیل بافت اسکار در نزدیکی ریشه عصب (که به آن فیبروز اپیدورال نیز گفته می شود) یک اتفاق معمول پس از جراحی کمر است - در واقع، آنقدر شایع است که اغلب برای بیماران با نتایج موفقیت آمیز جراحی و همچنین برای بیماران با ادامه یا درد مکرر پا و کمردرد نیز رخ می دهد. به همین دلیل، اهمیت بافت اسکار (فیبروز اپیدورال) به عنوان علت بالقوه درد پس از عمل - که معمولاً سندرم شکست جراحی کمر نامیده می شود - بحث برانگیز است.

تشکیل بافت اسکار بخشی از روند طبیعی بهبودی پس از جراحی ستون فقرات است. در حالی که بافت اسکار می تواند دلیل کمردرد یا درد پا باشد، بافت اسکار به خودی خود به ندرت دردناک است زیرا این بافت حاوی عصب نیست. به طور کلی تصور می شود که بافت اسکار در صورت اتصال ریشه عصب کمر با چسبندگی های رشته ای، علت احتمالی درد بیمار است.

بررسی سایر دلایل درد پس از جراحی کمر

اگر پس از جراحی دیسککتومی یا لامینکتومی، بیمار از ادامه درد کمر و یا درد پا رنج ب برد، یک معاینه فیزیکی جامع و روش های تصویربرداری تشخیصی مناسب اغلب می تواند علت درد را مشخص کند. علاوه بر این، اقداماتی وجود دارد که می تواند قبل و یا بعد از جراحی ستون فقرات انجام شود و این امکان را ایجاد کند که تشکیل بافت اسکار را بر روی محل عمل محدود کند.

سالانه حدود 200000 عمل جراحی لامینکتومی کمر و دیسککتومی (میکرودیسککتومی) در ایالات متحده انجام می شود. تقریباً 90٪ این جراحی ها نتیجه خوبی به همراه دارند. برای 10٪ باقی مانده از بیمارانی که پس از جراحی ستون فقرات عملکرد خوبی ندارند، جستجو برای یافتن راه حلی برای ادامه درد آنها با ارزیابی علت احتمالی آن کمر درد یا درد پا شروع می شود.

درد بعد از جراحی کمر

مشخصات بالینی فیبروز اپیدورال

به طور معمول، علائم مرتبط با فیبروز اپیدورال (تشکیل بافت اسکار در اطراف ریشه عصب) در 6 تا 12 هفته پس از جراحی کمر ظاهر می شود. قبل از این اغلب یک دوره اولیه تسکین درد وجود دارد، پس از آن بیمار به آرامی دچار درد مکرر پا یا کمر درد می شود. گاهی اوقات، بهبود بلافاصله پس از جراحی کمر اتفاق می افتد، اما گاهی اوقات آسیب عصب ناشی از آسیب اصلی (علت درد بیمار) باعث می شود عصب با سرعت کمتری بهبود یابد.

به طور کلی، اگر بیمار پس از جراحی ستون فقرات مستقیماً درد پا یا کمر درد را تجربه کند، اما در طی سه ماه بعد از آن شروع به بهبود کند، باید بهبود یابد. اگر با این وجود تا سه ماه بعد از عمل بهبودی حاصل نشود، بعید به نظر می رسد جراحی ستون فقرات موفقیت آمیز بوده باشد و بیمار همچنان به کمر درد یا درد پا ادامه می دهد.

لازم به ذکر است که احتمالاً جراحی ناموفق و درد پا پس از جراحی رفع فشار ستون فقرات (لامینکتومی یا میکرودیسکتومی) از عوامل دیگر است (به عنوان مثال تشخیص اشتباه، فتق دیسک، آسیب ریشه عصب و ...).

 

منبع