دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
آیا ویتامین D کمر درد را رفع می کند؟عمومی

آیا ویتامین D کمر درد را رفع می کند؟

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۳ اسفند ۱۳۹۹

ویتامین D فواید زیادی دارد ، از جمله کمک به افسردگی فصلی و حتی کووید 19، اما کمردرد چطور؟

آیا مکمل های ویتامین D می توانند به رفع کمردرد کمک کنند؟ در سال های اخیر ، ویتامین D به دلیل فواید بیشمار خود ، مانند درمان اختلال عاطفی فصلی و تنظیم کلسیم برای سلامت استخوان ها، مورد ستایش قرار گرفته است.

اخیراً ، از این مکمل بعنوان یک روش در مبارزه با کووید 19 نام برده می شود. کارشناسان گفته اند که کمبود ویتامین D می تواند باعث کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن شود ، چیزی که می تواند فرد را مستعد ابتلا به کووید 19 کند.

اما آیا شنیده اید که ویتامین D توانایی کاهش کمر درد را دارد؟ به عنوان مثال ، یک مطالعه در سال 2010 ارتباط مثبت بین کمبود ویتامین D و انواع مختلف درد غیر اختصاصی استخوان را تأیید کرد. علاوه بر مزایای آن در افزایش روحیه و ایمنی ، شاید مصرف روزانه یک مکمل ویتامین D بتواند بیماری های دردناک و مرتبط با استخوان ، از جمله کمر درد را تسکین دهد.

ویتامین D دقیقاً چیست؟

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی و ترکیبی مانند هورمون است که نقش های مختلفی در بدن بازی می کند. از همه قابل توجه تر ، ویتامین D به دلیل نقش خود در حفظ سلامت اسکلتی عضلانی شناخته شده است ، در دو دهه گذشته ، سطح پایین ویتامین D نیز به عنوان یک عامل خطر شناخته شده و با چندین بیماری مزمن مرتبط است ، از جمله:
•    پوکی استخوان
•    شکستگی
•    اختلالات خود ایمنی
•    عفونت های تنفسی فوقانی
•    آسم و راشیتیسم شدید در کودکان

آیا ویتامین D به رفع کمردرد کمک می کند؟

اگرچه ثابت شده است که ویتامین D باعث افزایش متابولیسم عضلات اسکلتی ، بهبود سلامت استخوان ، حفظ عملکرد ایمنی بدن و حتی کاهش عوامل خطر برخی سرطان ها می شود ، اما اطلاعات هنوز در مورد ویژگی های تسکین دهنده درد کمر کافی نیست.

با وجود اینکه ویتامین D خواص ضد التهابی فراهم می کند، به نظر نمی رسد که شواهد بالینی کافی برای حمایت از استفاده از ویتامین D برای درمان کمردرد مزمن وجود داشته باشد.

اگرچه اغلب ارتباط زیادی بین کمبود ویتامین D و بیماری های مزمن وجود دارد ، اما مهم است که درک کنیم که "ارتباط" به معنای "علت" نیست. به همین ترتیب ، مکمل ویتامین D ممکن است همیشه مشکل را حل نکند.

در حالی که لازم است مطالعات بیشتری در مورد ویتامین D و کمردرد انجام شود ، این مسئله اثبات شده است که مکمل ویتامین D "برخی از مزایای ضد التهابی" را فراهم می کند که ممکن است درد عمومی ناشی از التهاب درجه پایین را کاهش دهد.
همچنین نشان داده شده است که [ویتامین D] باعث کاهش آسیب عضلانی ناشی از ورزش و سطح بعدی درد عضلانی پس از تمرینات شدید می شود. بنابراین ، اگر کمر شما بعد از یک دویدن سخت یا یک جلسه وزنه برداری تمایل به درد دارد ، ویتامین D ممکن است به شما کمک کند.

آیا برای کمر درد باید از مکمل ویتامین D استفاده کنید؟

حتی اگر لازم است مطالعات بیشتری با محوریت ویتامین D و تأثیر آن بر کمر درد انجام شود ، یک چیز به طور قطعی وجود دارد: مصرف روزانه مکمل ویتامین D ، با دوزهای توصیه شده ، احتمالاً  اثرات منفی کمی دارد ، خصوصاً وقتی تعداد زیادی مزایای تأیید شده وجود دارد.

اول ، بهتر است به دکتر مراجعه کنید و برای تعیین سطح ویتامین D خود آزمایش انجام دهید. این آزمایش می تواند بررسی کند که آیا کمبود دارید یا خیر و چه مقدار ویتامین D روزانه نیاز دارید.

روش اصلی دریافت ویتامین D در بدن "افزایش قرار گرفتن در معرض نور خورشید" است اما این ممکن است بسته به زمان سال و مکان برای برخی از افراد گزینه مناسبی نباشد. بنابراین ، مکمل ویتامین D ممکن است بهترین انتخاب باشد.
یک توصیه مناسب برای همه دوزها وجود ندارد ، زیرا به شدت به سطح پایه ویتامین D بستگی دارد.
به طور کلی ، مقدار توصیه شده رژیم غذایی برای ویتامین D 600 واحد بین المللی (IU) در روز است.
با این حال ، در برخی شرایط ، مانند سن بالا یا کسانی که در مناطق شمالی در ماه های زمستان زندگی می کنند ، ممکن است برای بهبود نارسایی ویتامین D ، مصرف بیشتر 700 تا 2000 IU در روز یا حتی بیشتر در برخی موارد لازم باشد.
حتماً قبل از مصرف مکمل با پزشک خود صحبت کنید.

عوارض جانبی بالقوه مکمل های ویتامین D

مانند هر مکمل ، مصرف ویتامین D عوارض جانبی احتمالی وجود دارد.
ویتامین D می تواند سمی باشد یا در صورت مصرف بیش از حد ، عوارض جانبی به همراه داشته باشد ، به همین دلیل مهم است که قبل از مصرف مکمل با پزشک مشورت کنید. عوارض جانبی ممکن است شامل حالت تهوع ، استفراغ ، کاهش اشتها، یبوست ، ضعف و مشکلات ریتم قلب باشد.

ویتامین D و رفع کمر درد

همانطور که گفته شد ، لازم است مطالعات بیشتری در مورد ویتامین D و کمر درد انجام شود ، بنابراین روی آن به عنوان درمان اصلی حساب نکنید. اما مصرف روزانه آن به دلیل فواید بسیار دیگری که ممکن است شامل تسکین درد باشد یا نباشد ، هنوز عاقلانه است.

ویتامین D با صدها نقش فیزیولوژیکی در بدن انسان برای سلامت کلی بسیار مهم است. اگرچه شواهدی مبنی بر فواید مستقیم مکمل ویتامین D در درمان کمردرد مزمن وجود ندارد، اما حفظ سطح بهینه ویتامین D به دلیل مهم بودن برای سلامتی ، ایده خوبی است.

 

منبع