دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
کمر درد، یک در میلیاردعمومی

کمر درد، یک در میلیارد

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۴ اسفند ۱۳۹۹

اگر کمر درد دارید، تنها نیستید. یک مطالعه در سال 2020 نشان می دهد بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان دچار کمردرد، گردن درد و سایر اختلالات اسکلتی عضلانی هستند. آیا شما عضوی از این باشگاه هستید؟

کمر درد می تواند یک مشکل واقعی باشد، نشانه دیگری از پیر شدن؛ اما شما تنها نیستید بلکه مانند 1.3 میلیارد نفر دیگر روی کره زمین هستید. درست است - بیش از 17 درصد از جمعیت 7.5 میلیارد نفری کره زمین از اختلال اسکلتی - عضلانی رنج می برند. بر اساس یک تحقیق در سال 2020، علاوه بر 1.3 میلیارد مورد کمردرد در سراسر جهان تا سال 2017 حدود 121 هزار مورد مرگ نیز وجود داشته است.

درباره تحقیق

این تحقیق از داده های مطالعه جهانی سال 2017 استفاده کرده است. اعتقاد بر این است که این اولین تحقیقی است که نمای کلی از میزان جهانی اختلالات اسکلتی عضلانی ارائه می دهد.

این تحقیق در مورد اختلالات اسکلتی - عضلانی جهانی، از جمله موارد زیر است:
•    درد کمر
•    درد گردن
•    آرتروز
•    روماتیسم مفصلی
•    نقرس
و سایر اختلالات در 195 کشور بین سالهای 1990 و 2017، بر اساس سن، جنسیت و شاخص اجتماعی-جمعیتی.

عوامل خطر کمردرد

کمردرد، آرتروز (که در مفاصل ستون فقرات یافت می شود و اسپوندیلوز نامیده می شود) و گردن درد تقریباً سه چهارم موارد در جهان را تشکیل می دهد. شایعترین موارد بین سالهای 1990 و 2017 تغییر زیادی نکرده است:
•    کمردرد - 36.8٪
•    سایر اختلالات اسکلتی عضلانی - 21.5٪
•    آرتروز - 19.3٪
•    گردن درد - 18.4٪
•    نقرس - 2.6٪
•    آرتریت روماتوئید - 1.3٪
بر اساس تحقیقات، عدم کاهش قابل توجه میزان مشکلات اسکلتی عضلانی نشان می دهد که تلاش چندانی در زمینه هماهنگی برای حل این مشکل صورت نگرفته است. مطالعه حاضر نشان می دهد که اختلالات اسکلتی-عضلانی همچنان بار قابل توجهی از بیماری را بر مردم جهان تحمیل می کنند که کمردرد، گردن درد و آرتروز بیشترین نقش را دارند.

چه کسانی دچار کمر درد می شوند؟

میزان این بیماری های اسکلتی عضلانی به طور کلی با افزایش سن در مردان و زنان افزایش می یابد اما شیوع بیشتری در بین زنان دارد و در کشورهای پیشرفته بیشتر است.
مانند بسیاری از بیماری های مزمن، کمردرد نیز هزینه های گزافی بر سلامت روان، اقتصاد و سیستم بهداشت و درمان تحمیل می کند. یک مطالعه در مارس 2020 در JAMA نشان داد که کمردرد و گردن درد بیشترین هزینه مراقبت های درمانی را با 134.5 میلیارد دلار در سال 2016 داشته است، در حالی که این میزان در سایر اختلالات اسکلتی عضلانی 129.8 میلیارد دلار بوده است.

عوامل خطر کمردرد

کمر درد یک علامت بسیار گسترده است که می تواند با طیف وسیعی از مشکلات مرتبط باشد. اگر کسی برای اولین بار دچار کمردرد شده باشد که به سمت پا ها شیوع نکند، می توان آن را با ورزش، فیزیوتراپی و تقویت هسته بدن کنترل کرد. به طور کلی مهم است که فعال بمانید. دردی که به سمت پایین پا گسترش یابد، علامت فشرده شدن عصب است، دردی که اکثر مردم آن را سیاتیک می نامند.
در موارد دیگر، علائم می توانند به پشت کشیده شوند، اما منبع آن از نظر پزشکی عامل دیگری باشد، مانند زخم معده یا درد کلیه.
برخی از موارد را ما هشدار دهنده می نامیم، مانند درد غیرمعمول همراه با یک بیماری جدی مانند عفونت. کمردردی که شما را از خواب عمیق بیدار کند باید توسط یک پزشک معاینه شود، زیرا معمول نیست.

اگر در عرض شش هفته کمر درد بهتر نشود، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. کمر درد علامت بسیاری از مشکلات اساسی است، برخی از آنها با جراحی قابل درمان هستند، برخی از آنها به روش غیر جراحی قابل درمان هستند. مهمترین نکته این است که منبع کمردرد را مشخص کنید. هنگامی که منبع را پیدا کردید، یک روش درمانی را انتخاب کنید.

همه گیری کووید 19 باعث تغییر روند زندگی افراد شده است تا حدی که افراد مستعد کمر درد شده اند. افراد به اندازه کافی پیاده روی، ورزش هوازی یا تمرینات تقویت کننده عضلات اصلی انجام نمی دهند. این نوع فعالیت ها برای کمر عالی است، در حالی که نشستن طولانی مدت - چه در دفتر یا خانه - باعث افزایش فشار روانی می شود.

قبل از همه گیری، از خواب بلند می شدید، خانه را ترک می کردید، به محل کار خود می رفتید، در محل کار خود فعالیت می کردید، در طول روز حرکت می کردید و سپس به خانه بر می گشتید. در این روند، همواره در حال حرکت بودید. بسیاری از افراد نسبت به گذشته فعالیت کمتری دارند، بیش از آن چیزی که تصور می کنند. بسیاری از افراد از آنچه تصور می کنند کم تحرک تر هستند.
همچنین کاملاً تایید شده است که افسردگی می تواند با افزایش کمردرد همراه باشد و از این نظر وقایع سال 2020 تا حدی استرس را افزایش داده است.

نمی توان از برخی عوامل ریسک کمردرد مانند پیری جلوگیری کرد. طبق اطلاعات انستیتوی ملی بهداشت (NIH)، دیسک های بین مهره ای با افزایش سن مایعات و انعطاف پذیری خود را از دست می دهند و توانایی آنها در عملکرد بالشتگی مهره ها کاهش می یابد.

کاهش درد کمر

کاهش درد کمر

کمر درد در بین کسانی که از نظر فیزیکی در وضعیت مناسبی نیستند بیشتر دیده می شود. عضلات کمر و شکم به پشتیبانی از ستون فقرات کمک می کنند اما برای پیشرفت نیازی نیست که یک جنگجوی نینجا باشید. حتی فعالیت بدنی متوسط به صورت روزانه، از جمله ورزش های هوازی با تأثیر کم، می تواند به حفظ یکپارچگی دیسک های بین مهره ای کمک کند.

ورزش منظم می تواند به تقویت و انعطاف پذیری عضلات کمک کند و توصیه می شود برای انجام تمرینات مناسب سن که به طور خاص عضلات کمر و شکم را هدف قرار می دهند با پزشک مشورت کنید.

آسپرین می تواند یک میانبر باشد اما کارهای دیگری نیز وجود دارد که می توانید انجام دهید تا از درد شما کاسته شود. اضافه وزن فشار بیشتری به کمر وارد می کند و می تواند باعث کمردرد شود. سیگار باعث کاهش جریان خون و اکسیژن رسانی به پایین فقرات و دیسک ها می شود و باعث تحلیل رفتن سریعتر آنها می شود. سیگار کشیدن همچنین خطر پوکی استخوان را افزایش می دهد و مانع بهبودی می شود. آیا می دانید در کنار سیگار کشیدن زیاد چه اتفاقی می افتد؟ سرفه که می تواند به خودی خود باعث کمردرد شود.

یک رژیم غذایی مغذی نیز می تواند شامل دوزهای کافی کلسیم، فسفر و ویتامین D روزانه باشد که می تواند به رشد استخوان کمک کند.
حتی اقدامات ساده می توانند به کمردرد کمک کنند، از جمله پوشیدن کفش های بدون پاشنه و راحت و خوابیدن به پهلو در وضعیت جنین. این وضعیت خواب به باز شدن مفاصل در ستون فقرات کمک می کند و انحنای ستون فقرات را کاهش می دهد که فشار را کاهش می دهد.
بنابراین به یاد داشته باشید، حتی اگر باشگاه افراد مبتلا به کمر درد یکی از کم انحصار ترین باشگاه ها در طول تاریخ باشد اما عضویت بسیاری از افراد در آن آسان است. اکثر موارد کمردرد در طی چند هفته خود به خود برطرف می شوند. اکثر مابقی را اغلب می توان با برخی از نکات ذکر شده در فوق درمان کرد و روش های جراحی نیز برای موارد شدید وجود دارد.
 

منبع