دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
اقدامات عملی برای ریکاوری پس از جراحی کمرعمل های جراحی

اقدامات عملی برای ریکاوری پس از جراحی کمر

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۹ اسفند ۱۳۹۹

برای افرادی که تصمیم به جراحی کمر گرفته اند، وقت گذاشتن برای آماده شدن برای دوره نقاهت بعد از جراحی ایده خوبی است و معمولاً بعد از جراحی تجربه آنها را بهبود می بخشد. پزشک معالج دستورالعمل ها و نسخه های کتبی مربوط به ترخیص را برای مواردی مانند داروهای ضد درد و فیزیوتراپی ارائه می دهند ، اما اقدامات عملی زیادی وجود دارد که بیماران و خانواده ها باید از آنها آگاه باشند و این امر باید انتقال از بیمارستان به خانه را هموار کند. در زیر چندین نکته معقول که می تواند برای بیماران و خانواده های آنها مفید باشد آورده شده است.

اگر درد دارید ، کمک بخواهید

مدیریت مناسب درد پس از جراحی می تواند به روند بهبودی کمک کند - چه از نظر جسمی و چه از نظر عاطفی. مخدر های ضد درد ، داروهای ضد التهاب و تایلنول معمولاً برای درد بعد از عمل تجویز می شوند. برای بیمارانی که به تازگی جراحی همجوشی یا فیوژن انجام داده اند ، باید از مصرف NSAID (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی) خودداری شود زیرا این گروه از داروها باعث جلوگیری از تشکیل استخوان می شوند که یکی از اجزای ضروری ایجاد همجوشی است.


نسخه های کتبی معمولاً توسط پزشک ارائه می شود که نحوه استفاده از این روش ها (غالباً به صورت ترکیبی) را برای کنترل موثر درد بیان می کند ، در حالی که عوارض جانبی مانند یبوست ، حالت تهوع و آرام بخشی بیش از حد را به حداقل می رساند. از آنجا که یبوست پس از عمل می تواند دردسرساز و دلیل مکرر افزایش درد پس از جراحی باشد ، از پزشک بخواهید نام محصولات توصیه شده را در منزل داشته باشد تا از یبوست جلوگیری کند یا در صورت بروز آن را تسکین دهد. این مشکل بیشتر در هفته اول پس از جراحی به دلیل داروهای ضد درد مخدر ، تغییر در رژیم غذایی و کاهش فعالیت شایع است.

ریکاوری جراحی کمر

بیمارانی که از داروهای مخدر با دوز بالا استفاده کرده اند معمولاً دستیابی به کنترل درد پس از جراحی با استفاده از مخدر برایشان دشوار است زیرا در مقابل آن مقاومت پیدا کرده اند. این بیماران غالباً باید روشهای دیگری برای کنترل درد مانند استفاده از یخ یا بسته سرد ، و راهکارهای مشابه برای کنترل درد را امتحان کنند و برخی دیگر ممکن است نیاز به تحمل درد بیشتری نسبت به آنچه که باید داشته باشند.

از یخ و گرما برای تسکین درد استفاده کنید

لباس راحت و حالت مناسب بدن و استفاده مکرر از یخ (به خصوص در 48 تا 72 ساعت اول) نیز می تواند به مدیریت درد کمک کند. یخ درمانی بعد از فعالیت مانند راه رفتن و کشش نیز می تواند مفید باشد. در اوایل، استفاده از گرما در ناحیه جراحی می تواند باعث افزایش جریان خون در بافت ها شود و ممکن است باعث افزایش جزئی تورم و درد شود ، بنابراین باید در مرحله بعدی بررسی شود. گرما می تواند در اوایل برای رفع تنش یا درد عضلانی در سایر مناطق بدن مفید باشد و ارزش آزمایش را دارد. غالباً درد و خشکی در پاسخ به تغییر موقعیت مکرر ، یا پیاده روی کوتاه در داخل یا خارج از منزل بهبود می یابد.

خواب راحت

داشتن خواب مداوم و بدون وقفه به بهبود سریعتر بدن کمک می کند. به حداقل رساندن فشار به کمر از طریق حالت مناسب بدن می تواند امکان استراحت را بهبود بخشد. به طور کلی بعد از جراحی کمر خوابیدن در هر موقعیتی که راحت ترین حالت را داشته باشد اشکالی ندارد. برخی ترجیح می دهند به یک طرف یا طرف دیگر بالش بین زانوها و یا پشت سر خود بخوابند تا از کمر حمایت کنند.

به طور فعال در توانبخشی شرکت کنید

این نکته که بیماران باید با دقت برنامه توان بخشی پس از عمل را دنبال کنند از اهمیت بالایی برخوردار است. ورزش و تمرینات کششی مناسب می تواند روند بهبودی را به طور قابل توجهی تقویت کرده و احتمال بروز درد را کاهش دهد. ورزش این مزیت را دارد که با افزایش گردش خون و ترشح اندورفین ، تقویت کننده روحیه طبیعی بدن ، به تقویت کلی احساس رفاه در بیماران کمک می کند.

ریکاوری پس از جراحی کمر

به طور منظم کشش داشته باشید. بیماران باید اطمینان حاصل کنند که پزشک معالج و یا متخصص طب فیزیک توصیه ها و دستورالعمل هایی را درباره کشش های ایمن که پس از جراحی قابل انجام است ، ارائه می دهد.
مرتباً حرکت کنید. حرکت آرام و مداوم به گردش خون کمک کرده و مواد مغذی ارزشمندی را به بدن وارد می کند. بیماران باید اطمینان حاصل کنند که هرگونه محدودیت فعالیت پس از جراحی را درک می کنند (به عنوان مثال محدودیت های مربوط به خم شدن ، بلند کردن) و در مورد اینکه کدام فعالیت خاص باید دنبال شود یا از آن اجتناب شود (به عنوان مثال دوچرخه سواری ، پیاده روی ، شنا و غیره) سوال کنند.

 

منبع