دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
محافظت از کمر در مقابل افزایش سنعمومی

محافظت از کمر در مقابل افزایش سن

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

ستون فقرات جوان می تواند درد کمتر و آزادی بیشتری برای شما فراهم کند.
بسیاری از ما با این صحنه واجه شده ایم- در آینه نگاه می کنید و خطوط روی صورت تان را مشاهده می کنید، اثر جانبی پیری که برای همه ما اتفاق می افتد. شروع به استفاده از کرم ضد پیری می کنید و چین و چروک به طور قابل ملاحظه ای بهبود می یابد و زندگی ادامه می یابد.
متاسفانه یک کرم جادویی که به همین راحتی بتواند مشکلات ستون فقرات مربوط به پیری را برطرف کند وجود ندارد. درست مانند چین و چروک، گاهی اوقات مشکلات ستون فقرات ناشی از افزایش سن به طور طبیعی با گذشت زمان اتفاق می افتند.

پیری و کمردرد

مشکلات تدریجی و از کار افتادگی دیسک و مفاصل امری طبیعی است، تنگی کانال نخاعی (باریک شدن کانال نخاع) نیز می تواند در دوران پیری رخ دهد.
دو بیماری بزرگ همراه با افزایش سن، بیماری دیسک دژنراتیو و آرتروز است. دیگر مشکلات می تواند شامل خشک شدن رباط های ستون فقرات و پوکی استخوان باشد.
بیماری دیسک دژنراتیو که در 40٪ افراد 40 ساله تجربه می شود و در افراد 80 سال به بالا به 80٪ افزایش می یابد، در دیسک هایی رخ می دهد که بافت آنها به تدریج از بیشتر آب به بیشتر چربی تغییر می کند. وقتی چربی بیشتر باشد، دیسک ها باریکتر و قابلیت کشسانی آنها کمتر می شود.
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) می گوید 23٪ از بزرگسالان آمریکایی مبتلا به آرتروز هستند. این عارضه عمدتا مفاصل پشت ستون فقرات را تحت تأثیر قرار می دهد. مفاصل متورم می شوند كه دامنه حرکتی را كاهش می دهد و ممکن است به اعصاب نخاعی آسیب بزنند و باعث درد و ضعف شوند.
با گذشت زمان، رباط های اطراف و درون ستون فقرات خشک می شوند، دامنه حرکت را کاهش می دهند و باعث تنگی کانال نخاعی می شوند. از دست دادن استخوان یا پوکی استخوان در اثر تغییر در هورمون ها و سایر عوامل مانند تغذیه ایجاد می شود.
اما این همه چیز نیست. بله پیری یک روند طبیعی است، اما می توانید به ستون فقرات خود کمک کنید تا صرف نظر از سن شما "جوانی " بیشتری تجربه کند. چه اقدامات پیشگیرانه انجام دهید و چه قصد کاهش اثرات یک بیماری دردناک مرتبط با سن را داشته باشید، می توانید این نکات مهم را از متخصصان ما مطالعه کنید.

کمر درد و افزایش سن

1. تمرین حالت بدن خوب

از حالت بدن خوب استفاده کنید که می تواند ناشی از مراقبت از بدن و وضعیت بدن باشد. نمی توانید با روند طبیعی پیری و ژنتیک مبارزه کنید، اما می توانید با توجه به بدن عملکرد خود را به حداکثر برسانید.
حالت خوب بدن می تواند "اثرات تنگی کانال نخاعی ستون فقرات، بیماری دیسک دژنراتیو، فتق و همچنین خطر شکستگی ستون فقرات را کاهش دهد.

2. یوگا را امتحان کنید

همانطور که مشخص شده است، اگر امیدوارید که یک ستون فقرات سالم و جوان داشته باشید، یوگا می تواند بسیار مفید باشد. سه نکته برای ضد پیری کردن ستون فقرات است که شامل ورزش منظم، حفظ انعطاف پذیری و رسیدن به وزن ایده آل است.
یوگا یک فعالیت ضد پیری ستون فقرات است و این ورزش "قدرت، انعطاف پذیری، حالت و تعادل " را حفظ می کند.
اگرچه یوگا می تواند برای انواع بیماری های ستون فقرات مفید باشد، به طور خاص می تواند به درد آرتروز کمک کند.
شایع ترین بیماری که هیچ راهی برای جلوگیری از آن وجود ندارد، آرتروز مفاصل جلوی ستون فقرات است که باعث ایجاد خشکی، باریک شدن کانال نخاع یا یک کشیدگی عصب شود. یوگا می تواند اثرات این مشکلات را بر زندگی شما کاهش دهد.
از آنجا که سقوط و زمین خوردن می تواند بسیار آسیب زا باشد، یوگا می تواند با افزایش سن به تعادل شما کمک کند.

افزایش سن و کمر درد
3. ترک سیگار

سرطان ریه، بیماری های قلبی، دیابت، چین و چروک: آیا بخشی از بدن وجود دارد که سیگار کشیدن اثرات مضر بر روی آن نداشته باشد؟ اگر به دنبال سلامت ستون فقرات خود هستید، سیگار نکشید - سیگار کشیدن می تواند کمر شما را دچار آسیب کرده و ستون فقرات را نیز پیر کند.

4- به پزشک مراجعه کنید

اگر امیدوارید با گذشت عمر بدن خود را سالم، جوان و قدرتمند نگه دارید، جلوگیری از دارو مهم است و ستون فقرات نیز از این قاعده مستثنی نیست. در واقع، این کاری است که باید قبل از هر چیز جدیدی انجام دهید.
ایجاد برخی تغییرات طبیعی است. بسیاری از آنها بدون علامت خواهند بود، اما برخی از آنها علامت دار می شوند. اگر به دلیل درد در ناحیه کمر و یا پاها عملکرد شما محدود شد، مراجعه به پزشک ستون فقرات را در نظر بگیرید.
 


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

گزارش عمل جراحي نادر ستون فقرات

گزارش عمل جراحي نادر ستون فقرات

سابقه تعبيه پلاتين در ستون فقرات به حدود ٣٠ سال قبل باز ميگردد و بندرت نياز به درآوردن پلاتينهاي تعبيه شده پيش ميآيد،عمل جراحي امروز ما ولي از نادر مواردي بود كه پس از ٢٠ سال،بيمار تحت جراحي خروج پلاتين قرار گرفت

جراحی تنگی شديد نخاع گردن

جراحی تنگی شديد نخاع گردن

تنگي نخاع گردن كه اكثراً بدليل پارگي ديسكهاي آن اتفاق ميافتد بيماري شايع و به سهولت قابل درماني است،اما آنگاه كه اين بيماري مزمن ميگردد ،دير تشخيص داده شده و دير درمان ميشود،بيمار و جراح را با چالشي شديد مواجه مينمايد

بهترين جراح مغز و اعصاب ،تومور مغز و ديسك كمر و گردن ايران كيست

بهترين جراح مغز و اعصاب ،تومور مغز و ديسك كمر و گردن ايران كيست

براستي بهترين جراح مغز و اعصاب ايران، بهترين دکتر و جراح تومور مغز و نخاع ايران و بهترين و برترين جراح و متخصص ديسك و ستون فقرات ايران كيست؟

جراحی ضایعات عروقی - آنوریسم مغزی

جراحی ضایعات عروقی - آنوریسم مغزی

آنوریسم مغزی سبب ایجاد برآمدگی بادکنک مانندی در دیواره سرخرگ ها میشود و عمل خونرسانی سرخرگ های مغز را با مشکل روبرو می کند.

ناهنجاری شریان های وریدی (AVM)

ناهنجاری شریان های وریدی (AVM)

سیستم گردش خون ما شامل سه نوع رگهای خونی است:وریدها،مویرگها و شریان ها.(AVM)به پیچ خوردگی های شریان ها در ناحیه مغز و ستون فقرات گفته می شود که سبب خونریزی مغزی و...خواهد شد. که ما در این مقاله به توضیح مفصل این ناهنجاری و روش درمان آن پرداخته ایم.

بیماری صرع و حملات تشنجی

بیماری صرع و حملات تشنجی

بیماری صرع یکی از رایجترین بیماری عصبی دنیاست که در اثراختلال درانتقال پیام های عصبی ایجاد شده ومعمولا این بیماری را با نام تشنج می شناسند.اگر شما نیز در اطرافیانتان فردی دچار این بیماری است شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنم تا بیشتر با این بیماری رایج آشنا شوید.

روش های درمان و تشخیص بیماری صرع

روش های درمان و تشخیص بیماری صرع

صرع یکی از شایع ترین بیمارهای مغز و اعصاب است که در اثر اختلالت عصبی ایجاد می شود.خوشبخانه امروزه با پیشرفت علم پزشکی ،روش های درمان زیادی از جمله جراحی و...برای معالجه این بیماری وجود دارد.ما در این مقاله به توضیح و تفسیر این بیماری و روش های درمان آن پرداخته ایم که توجه شما را به خواندن آن جلب می کنیم.

فرق تومور با سرطان چیست؟

فرق تومور با سرطان چیست؟

تومورها و سرطان ها در بخش های زیادی با یکدیگر فرق دارند اما با این وجود هنوز بسیاری از افراد این دو بیماری را به صورت متناوب به جای یکدیگر بکار میبرند از رایج ترین تفاوت های این دو اختلال در میزان رشد و تکثیر است. رشد و تکثیر سرطان ها نسبت به تومورها بیشتر و امکان حمله و هجوم به سایر نقاط بدن در سرطان بیشتر از تومورهاست.

تفاوت جراح مغز و اعصاب با متخصص مغز و اعصاب در چیست؟

تفاوت جراح مغز و اعصاب با متخصص مغز و اعصاب در چیست؟

مهم ترین تفاوت جراح مغز و اعصاب با متخصص مغز و اعصاب در نحوه درمان بیماری های مغزی و بیماری های ستون فقرات است.

علل سنکوپ در جوانان

علل سنکوپ در جوانان

زمانی که فردی به سنکوپ مبتلا می شود به صورت ناگهانی هوشیاری خود را از دست می دهد و ممکن است به زمین بخورد. پایین بودن فشار خون، بیماری قلبی و شوک های هیجانی از جمله مهم ترین علل سنکوپ در جوانان هستند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت