دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
درد و بی حسی پا: این علائم چه معنایی دارند؟عمومی

درد و بی حسی پا: این علائم چه معنایی دارند؟

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۱۹ اسفند ۱۳۹۹

درد پا ممکن است متناوب یا مداوم باشد و از یک درد خفیف تا احساس سستی یا سوزش متغیر باشد. بی حسی ممکن است مانند از دست دادن حس یا سرما و یخ زدگی در یک یا چند قسمت از پا احساس شود.
درد پا ممکن است علائم برخی بیماری ها و مشکلات زمینه ای مختلفی باشد و تشخیص صحیح آن برای آگاهی در مورد موثرترین روش درمان ضروری است.
این مقاله به بررسی دلایل شایع درد پا، همراه با علائم و پیشرفت درد می پردازد.

درد پا چگونه رخ می دهد؟

درد پا ممکن است به دلیل مشکلی در ناحیه کمر، لگن یا از ناحیه پا باشد. دلایل شایع درد در یک یا هر دو پا عبارتند از:

فشرده سازی یا تحریک عصب نخاعی

ریشه های عصبی ملتهب، تحریک شده یا فشرده شده در ستون فقرات کمری یا خاجی می تواند باعث ایجاد رادیکولوپاتی یا درد عصبی در پا شود که معمولاً سیاتیک نامیده می شود. همچنین ممکن است اعصاب در طول مسیر آسیب ببینند و باعث نوروپاتی و درد پا شوند

فشرده سازی نخاع

تنگی کانال نخاعی در گردن ممکن است به نخاع فشار وارد کند و باعث درد و بی حسی شود که درد به طور معمول در هر دو پا احساس می شود.

مشکلات عروق خونی

انسداد رگها یا عروق پا ممکن است باعث کاهش خونرسانی و در نتیجه درد پا و بی حسی شود.

مشکلات لگن و مفصل ران

مشکلات مفصلی در ناحیه لگن و ران، مانند اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک یا آرتروز مفصل ران، ممکن است باعث درد پا شود. تحریک عصب نیز ممکن است باعث بی حسی شود. اسپاسم عضله لگن، مانند سندرم پیریفورمیس، ممکن است باعث شود که درد همراه با بی حسی و یا ضعف رخ دهد.

عفونت

بیماری لایم، عفونت استخوان و دیسک، مانند استئومیلیت یا اسپوندیلودیسیت و عفونت های ویروسی، مانند هرپس زوستر یا HIV، باعث درد پا می شوند.

درد و بی حسی پا

مشکلات سیستمی

اختلالات غدد درون ریز و متابولیک، مانند کم کاری تیروئید و دیابت، ممکن است باعث آسیب عضلانی و عصبی در پاها شود که منجر به درد و بی حسی می شود.

سندرم دم اسب

فشرده سازی دم اسبی (گروهی از اعصاب نخاعی که از نخاع در کمر به سمت پایین می آیند) ممکن است باعث درد شدید، بی حسی و ضعف در هر دو پا شود.

تومور و کیست

وجود و رشد توده در کمر، لگن یا پا ممکن است عروق خونی و یا اعصاب را فشرده کرده و منجر به درد و بی حسی در پا شود.

درد پا همچنین ممکن است به دلیل فشار، فعالیت فیزیکی، کم آبی، پیری، حالت بد بدن، عوامل ارثی و یا دلایل مربوط به شغل ایجاد شود.

علائمی که معمولاً با درد پا همراه است

شایع ترین علائمی که ممکن است همراه با درد پا باشد عبارتند از:

ضعف

ضعف ساق پا معمولاً هنگام فشرده شدن عصب نخاع کمر و یا خاجی اتفاق می افتد. احساس سنگینی در پای آسیب دیده ممکن است بلند کردن پا از زمین را دشوار کند.

تغییر احساس

هنگامی که یک عصب تحت تأثیر قرار می گیرد، ممکن است احساس سوزن سوزن شدن یا سایر احساسات مربوط به عصب در پای آسیب دیده ایجاد شود.

درد کف پا

درد پا ممکن است به یک یا چند ناحیه از کف پا فرود آید و باعث درد یا سوزش شود. ضعف پا و یا بی حسی نیز ممکن است رخ دهد.

درد حالتی

درد و بی حسی پا ممکن است با برخی وضعیت ها یا فعالیت ها مانند ایستادن به مدت طولانی، راه رفتن، بالا رفتن از پله ها یا ایستادن از حالت نشسته افزایش یابد.

لیست فوق شامل چندین علامت متداول است که همزمان با درد پا اتفاق می افتد اما کامل نیست. ممکن است درد پا و یا بی حسی همراه با علائم دیابت، سرطان، انواع خاصی از کمبودهای تغذیه ای و موارد دیگر مرتبط باشد.

چشم انداز درد پا در بلند مدت

روند درد پا به علت آن اصلی بستگی دارد. درد پا به دلیل رادیکولوپاتی شایع است و با درمان غیر جراحی به خوبی قابل کنترل است، با بهبود 75 تا 90 درصدی علائم. اگر درد مزمن شود و علائم عصبی مانند ضعف و بی حسی ادامه یابد یا بدتر شود، ممکن است جراحی توصیه شود

چشم انداز درد پا و بی حسی ناشی از سایر بیماری ها به شدت و پیشرفت علت اصلی بستگی دارد. درمان ممکن است شامل روشهای غیر جراحی و یا جراحی باشد.

بی حس شدن پا
وقتی درد پا جدی است

درد پا ممکن است با شرایط زمینه ای جدی همراه باشد و برای حفظ عملکرد پای آسیب دیده نیاز به درمان فوری دارد. علائم هشدار دهنده ممکن است شامل یک یا ترکیبی از موارد زیر باشد:

•    تب بدون دلیل
•    درد و تورم شدید
•    از دست دادن اشتها و یا کاهش وزن بی دلیل
•    حالت تهوع
•    کمر درد آزار دهنده
•    بی حسی و ضعف پیشرونده پا
•    از دست دادن عملکرد طبیعی روده و یا مثانه
این علائم ممکن است نشان دهنده مشکلات جدی مانند عفونت، تومورها، سندرم دم اسبی، آنوریسم آئورت شکمی یا آسیب شدید عصب باشد.

درد پا ممکن است توسط انواع مختلفی از متخصصان پزشکی درمان شود. بسته به علت، پزشكانی كه به طور معمول درد پا را درمان می كنند ممكن است شامل پزشكان عمومی، روماتولوژی، مغز و اعصاب و جراحان مغز و اعصاب و ارتوپدی و ستون فقرات و پزشكان متخصص جراحی شوند.
 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

گزارش عمل جراحي نادر ستون فقرات

گزارش عمل جراحي نادر ستون فقرات

سابقه تعبيه پلاتين در ستون فقرات به حدود ٣٠ سال قبل باز ميگردد و بندرت نياز به درآوردن پلاتينهاي تعبيه شده پيش ميآيد،عمل جراحي امروز ما ولي از نادر مواردي بود كه پس از ٢٠ سال،بيمار تحت جراحي خروج پلاتين قرار گرفت

جراحی تنگی شديد نخاع گردن

جراحی تنگی شديد نخاع گردن

تنگي نخاع گردن كه اكثراً بدليل پارگي ديسكهاي آن اتفاق ميافتد بيماري شايع و به سهولت قابل درماني است،اما آنگاه كه اين بيماري مزمن ميگردد ،دير تشخيص داده شده و دير درمان ميشود،بيمار و جراح را با چالشي شديد مواجه مينمايد

بهترين جراح مغز و اعصاب ،تومور مغز و ديسك كمر و گردن ايران كيست

بهترين جراح مغز و اعصاب ،تومور مغز و ديسك كمر و گردن ايران كيست

براستي بهترين جراح مغز و اعصاب ايران، بهترين دکتر و جراح تومور مغز و نخاع ايران و بهترين و برترين جراح و متخصص ديسك و ستون فقرات ايران كيست؟

جراحی ضایعات عروقی - آنوریسم مغزی

جراحی ضایعات عروقی - آنوریسم مغزی

آنوریسم مغزی سبب ایجاد برآمدگی بادکنک مانندی در دیواره سرخرگ ها میشود و عمل خونرسانی سرخرگ های مغز را با مشکل روبرو می کند.

ناهنجاری شریان های وریدی (AVM)

ناهنجاری شریان های وریدی (AVM)

سیستم گردش خون ما شامل سه نوع رگهای خونی است:وریدها،مویرگها و شریان ها.(AVM)به پیچ خوردگی های شریان ها در ناحیه مغز و ستون فقرات گفته می شود که سبب خونریزی مغزی و...خواهد شد. که ما در این مقاله به توضیح مفصل این ناهنجاری و روش درمان آن پرداخته ایم.

بیماری صرع و حملات تشنجی

بیماری صرع و حملات تشنجی

بیماری صرع یکی از رایجترین بیماری عصبی دنیاست که در اثراختلال درانتقال پیام های عصبی ایجاد شده ومعمولا این بیماری را با نام تشنج می شناسند.اگر شما نیز در اطرافیانتان فردی دچار این بیماری است شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنم تا بیشتر با این بیماری رایج آشنا شوید.

روش های درمان و تشخیص بیماری صرع

روش های درمان و تشخیص بیماری صرع

صرع یکی از شایع ترین بیمارهای مغز و اعصاب است که در اثر اختلالت عصبی ایجاد می شود.خوشبخانه امروزه با پیشرفت علم پزشکی ،روش های درمان زیادی از جمله جراحی و...برای معالجه این بیماری وجود دارد.ما در این مقاله به توضیح و تفسیر این بیماری و روش های درمان آن پرداخته ایم که توجه شما را به خواندن آن جلب می کنیم.

فرق تومور با سرطان چیست؟

فرق تومور با سرطان چیست؟

تومورها و سرطان ها در بخش های زیادی با یکدیگر فرق دارند اما با این وجود هنوز بسیاری از افراد این دو بیماری را به صورت متناوب به جای یکدیگر بکار میبرند از رایج ترین تفاوت های این دو اختلال در میزان رشد و تکثیر است. رشد و تکثیر سرطان ها نسبت به تومورها بیشتر و امکان حمله و هجوم به سایر نقاط بدن در سرطان بیشتر از تومورهاست.

تفاوت جراح مغز و اعصاب با متخصص مغز و اعصاب در چیست؟

تفاوت جراح مغز و اعصاب با متخصص مغز و اعصاب در چیست؟

مهم ترین تفاوت جراح مغز و اعصاب با متخصص مغز و اعصاب در نحوه درمان بیماری های مغزی و بیماری های ستون فقرات است.

علل سنکوپ در جوانان

علل سنکوپ در جوانان

زمانی که فردی به سنکوپ مبتلا می شود به صورت ناگهانی هوشیاری خود را از دست می دهد و ممکن است به زمین بخورد. پایین بودن فشار خون، بیماری قلبی و شوک های هیجانی از جمله مهم ترین علل سنکوپ در جوانان هستند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت