دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
انواع تومور ستون فقراتعمومی

انواع تومور ستون فقرات

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۲۰ اسفند ۱۳۹۹

تومور ستون فقرات توده ای غیر طبیعی از بافت درون نخاع و یا ستون فقرات است. این سلول ها به طور غیرقابل کنترل رشد و تکثیر می یابند و به نظر می رسد مکانیزم هایی که رشد سلول به صورت طبیعی را کنترل می کنند به خوبی عمل نمی کنند. تومورهای ستون فقرات می توانند خوش خیم (غیر سرطانی) یا بدخیم (سرطانی) باشند. تومورهای اولیه از ستون فقرات یا نخاع نشات می گیرند و تومورهای متاستاتیک یا ثانویه از گسترش سرطان از یک محل دیگر به ستون فقرات ناشی می شوند.

5 نوع تومور خوش خیم اولیه وجود دارد از جمله:

کیست آنوریسم استخوان (ABC)

اینها در واقع تومور نیستند. آنها کیست هایی هستند که شبیه تومور به نظر می رسند و تحت درمان قرار می گیرند. کیست آنوریسم استخوان اغلب در ناحیه خلفی ستون فقرات کمر اتفاق می افتد. زنان بیشتر از مردان به این کیست ها مبتلا می شوند و بیشتر آنها هنگامی که بیمار در سنین نوجوانی یا بیست سالگی است کشف می شوند.

تومور غول‌یاخته‌ای استخوان (GCT)

این تومور بسیار تهاجمی اغلب در ناحیه خاجی و قدامی ستون فقرات دیده می شود. بیماران به احتمال زیاد زنان بین 30 تا 40 سال هستند.

همانژیوم

این نوع تومور خوش خیم معمولاً در ناحیه قفسه سینه و ستون فقرات کمری دیده می شود و به احتمال زیاد زنان 30 تا 40 ساله را درگیر می کند. این تومور معمولاً خوش خیم است و در اکثر موارد مشکلی ایجاد نمی کند.

استئوئید استئوما

این نوع تومور خصوصاً در مردان بین 20 تا 40 سال نسبتاً شایع است. آنها اغلب در ناحیه خلفی ستون فقرات کمری قرار دارند. این نوع تومورها گاهی باعث تغییر شکل ستون فقرات می شوند.

انواع تومور ستون فقرات

استئوبلاستوما

این تومورها شبیه استئوئید استئوما هستند اما بزرگتر ، تهاجمی تر و خوشبختانه به آن اندازه شایع نیستند. به احتمال زیاد مردان بین 20 تا 30 سال را تحت تأثیر قرار می دهند و اغلب در ناحیه خلفی ستون فقرات کمر دیده می شوند.

همچنین تعدادی تومور بدخیم ستون فقرات اولیه وجود دارد. شامل موارد زیر:

کوردوما

این تومورها نادر و با رشد آهسته هستند که به طور معمول در بیماران مرد بین 50 تا 70 سال وجود دارد. این نوع تومورها معمولاً در استخوان خاجی یافت می شوند و جراحی به منظور برداشتن آنها ضروری است. از آنجا که این تومورها اغلب بسیار نزدیک به ریشه های عصب قرار دارند ، جراحی گاهی اوقات شامل برداشتن اعصاب درگیر است.

استئوسارکوما

این تومورها نادر هستند اما اغلب در بیماران مرد جوان ظاهر می شوند. آنها معمولاً بسیار بدخیم بوده و به راحتی در سایر مناطق بدن پخش می شوند.

کندروسارکوم

این تومورها رشد کندی دارند و به احتمال زیاد در ناحیه قفسه سینه ، کمر و ستون فقرات خاجی دیده می شوند. بیماران به احتمال زیاد مردان بالای 40 سال هستند. برخی از این تومورها به دلیل قرار گرفتن در ستون فقرات با جراحی برداشته نمی شوند ، اما جراحی مناسب کلید بقای طولانی مدت بیمار است. علاوه بر این ، این تومورها همیشه به خوبی به شیمی درمانی یا پرتودرمانی پاسخ نمی دهند.

پلاسماسیتوما

به این تومورها به دلیل نوع آنها در زیر میکروسکوپ ، تومورهای سلول گرد گفته می شود. آنها می توانند به صورت یک تومور یا چند تومور ظاهر شوند. آنها معمولاً در ناحیه قفسه سینه یا ستون فقرات کمری در مردان بالای 50 سال قرار دارند.

مولتیپل میلوما

این تومورهای سلول گرد شایع ترین نوع سرطان استخوان در بزرگسالان هستند. بیماران معمولاً مسن هستند ، بین 50 تا 80 سال سن دارند. این تومورها معمولاً به خوبی به شیمی درمانی و پرتودرمانی پاسخ می دهند.

لنفوم

این تومورهای سلول گرد به احتمال زیاد از نوع غیر هوچکین بوده و اغلب در مناطق مختلف بدن یافت می شوند. بیماران بیشتر در سنین 40 تا 60 سال هستند.

تومور ستون فقرات

سارکوم یوئینگ

این یک تومور سلول گرد بسیار بدخیم است که اغلب در کودکان مشاهده می شود. بیشتر آنها در ناحیه خاجی ستون فقرات قرار دارند. متأسفانه ، میزان بقای 5 ساله برای بیماران مبتلا به این نوع تومور کمتر از 20 درصد است.

تومورهای ستون فقرات همچنین می تواند ناشی از سرطانی باشد که از مناطق دیگر بدن گسترش یافته است. چگونگی شیوع سرطان هنوز مشخص نیست. با این حال ، هر ساله تقریباً از هر 100000 نفر یک نفر مبتلا به تومور ستون فقرات تشخیص داده می شود.
هر نوع سرطانی می تواند به ستون فقرات شیوع پیدا کند. انواع زیر به طور عمده به دیگر بخش ها شیوع پیدا می دهند:
•    سرطان ریه
•    سرطان پستان
•    سرطان پروستات
•    سرطان تیروئید
•    سرطان کلیه

 

منبع
 


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

گزارش عمل جراحي نادر ستون فقرات

گزارش عمل جراحي نادر ستون فقرات

سابقه تعبيه پلاتين در ستون فقرات به حدود ٣٠ سال قبل باز ميگردد و بندرت نياز به درآوردن پلاتينهاي تعبيه شده پيش ميآيد،عمل جراحي امروز ما ولي از نادر مواردي بود كه پس از ٢٠ سال،بيمار تحت جراحي خروج پلاتين قرار گرفت

جراحی تنگی شديد نخاع گردن

جراحی تنگی شديد نخاع گردن

تنگي نخاع گردن كه اكثراً بدليل پارگي ديسكهاي آن اتفاق ميافتد بيماري شايع و به سهولت قابل درماني است،اما آنگاه كه اين بيماري مزمن ميگردد ،دير تشخيص داده شده و دير درمان ميشود،بيمار و جراح را با چالشي شديد مواجه مينمايد

بهترين جراح مغز و اعصاب ،تومور مغز و ديسك كمر و گردن ايران كيست

بهترين جراح مغز و اعصاب ،تومور مغز و ديسك كمر و گردن ايران كيست

براستي بهترين جراح مغز و اعصاب ايران، بهترين دکتر و جراح تومور مغز و نخاع ايران و بهترين و برترين جراح و متخصص ديسك و ستون فقرات ايران كيست؟

جراحی ضایعات عروقی - آنوریسم مغزی

جراحی ضایعات عروقی - آنوریسم مغزی

آنوریسم مغزی سبب ایجاد برآمدگی بادکنک مانندی در دیواره سرخرگ ها میشود و عمل خونرسانی سرخرگ های مغز را با مشکل روبرو می کند.

ناهنجاری شریان های وریدی (AVM)

ناهنجاری شریان های وریدی (AVM)

سیستم گردش خون ما شامل سه نوع رگهای خونی است:وریدها،مویرگها و شریان ها.(AVM)به پیچ خوردگی های شریان ها در ناحیه مغز و ستون فقرات گفته می شود که سبب خونریزی مغزی و...خواهد شد. که ما در این مقاله به توضیح مفصل این ناهنجاری و روش درمان آن پرداخته ایم.

بیماری صرع و حملات تشنجی

بیماری صرع و حملات تشنجی

بیماری صرع یکی از رایجترین بیماری عصبی دنیاست که در اثراختلال درانتقال پیام های عصبی ایجاد شده ومعمولا این بیماری را با نام تشنج می شناسند.اگر شما نیز در اطرافیانتان فردی دچار این بیماری است شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنم تا بیشتر با این بیماری رایج آشنا شوید.

روش های درمان و تشخیص بیماری صرع

روش های درمان و تشخیص بیماری صرع

صرع یکی از شایع ترین بیمارهای مغز و اعصاب است که در اثر اختلالت عصبی ایجاد می شود.خوشبخانه امروزه با پیشرفت علم پزشکی ،روش های درمان زیادی از جمله جراحی و...برای معالجه این بیماری وجود دارد.ما در این مقاله به توضیح و تفسیر این بیماری و روش های درمان آن پرداخته ایم که توجه شما را به خواندن آن جلب می کنیم.

فرق تومور با سرطان چیست؟

فرق تومور با سرطان چیست؟

تومورها و سرطان ها در بخش های زیادی با یکدیگر فرق دارند اما با این وجود هنوز بسیاری از افراد این دو بیماری را به صورت متناوب به جای یکدیگر بکار میبرند از رایج ترین تفاوت های این دو اختلال در میزان رشد و تکثیر است. رشد و تکثیر سرطان ها نسبت به تومورها بیشتر و امکان حمله و هجوم به سایر نقاط بدن در سرطان بیشتر از تومورهاست.

تفاوت جراح مغز و اعصاب با متخصص مغز و اعصاب در چیست؟

تفاوت جراح مغز و اعصاب با متخصص مغز و اعصاب در چیست؟

مهم ترین تفاوت جراح مغز و اعصاب با متخصص مغز و اعصاب در نحوه درمان بیماری های مغزی و بیماری های ستون فقرات است.

علل سنکوپ در جوانان

علل سنکوپ در جوانان

زمانی که فردی به سنکوپ مبتلا می شود به صورت ناگهانی هوشیاری خود را از دست می دهد و ممکن است به زمین بخورد. پایین بودن فشار خون، بیماری قلبی و شوک های هیجانی از جمله مهم ترین علل سنکوپ در جوانان هستند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت