دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
درمان فتق دیسک به کمک لیزرعمل ستون فقرات - spinal surgery

درمان فتق دیسک به کمک لیزر

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۲۳ مرداد ۱۳۹۸

لیزر درمانی

جراحی لیزر یک تکنولوژی نوین پزشکی است که ازانرژی نورلیزر متمرکز برای درمان درد و التهاب بکار می رود.از این نوع جراحی جهت درمان انواع بیماری های حاد و مزمن مورد استفاده قرار می گیرد.این روش یک روش بدون درد و غیر تهاجمی وغیر جراحی می باشد وعوارض جانبی زیادی ندارد.

لیزر درمانی دیسک

نحوه عمل لیزر درمانی

از روش های موثر جهت درمان فتق دیسک انجام لیزر درمانی می باشد بدین صورت که در طول درمان، یک سوزن نازک به دیسک دارای فتق با توجه به عکس رادیولوژی وارد می شود. به این ترتیب یک فیبر نوری از طریق سوزن به بدن وارد شده و انرژی لیزر از طریق این فیبر مستقیماً به محل تابانده می شود. به این ترتیب می توان یک بخش کوچک از هسته دیسک را تبخیر کرد. در ادامه مواد باقیمانده از محل خارج شده و ریشه عصب آزاد می شود.انرژی نوری توسط سلول های درون بافت ها،اعصاب و دیسک های کمر عمیقا جذب می شودو بدین وسیله ،سبب کاهش التهاب و درد شده،و در عین حال روند بهبود غشای خارجی دیسک ها را تشریع کرده و به آن ها در بازیایی شکل و عملکرد صحیح خود کمک کند.

انواع لیزر برای درمان دیسک

لیزر دیسکوپلاستی پرکوتانئوس:

 لیزر دیسکوپلاستی پرکتانئوس با استفاده از پالس‌های لیزری برای گرم کردن ناحیه دچار بیرون زدگی دیسک و جمع شدن دیواره‌های خارجی تأثیر خود را اعمال می‌کند. این روش فتق و فشار روی دیسک را کاهش می‌دهد و اجازه می‌دهد که دیسک به عملکرد مناسب خود بازگردد. این روش درمان با لیزر همچنین از یک لوله نازک برای هدایت نور به منطقه تحت درمان استفاده می‌کند.

ریزوتومی:

ریزوتومی، روشی است که از در آن از لیزر برای از بین بردن اعصاب آسیب دیده‌ای استفاده می‌شود که سیگنال‌های درد را ارسال می‌کنند. متقاضیان انجام این نوع روش باید تحت یک روند ارزیابی کامل برای تعیین اینکه آیا ریزوتومی راه حل مناسب برای آن‌ها می‌باشد یا خیر، قرار بگیرند.

مراقبت های پس از عمل لیزردرمانی دیسک

به این خاطر که در این عمل ،نیاز به ایجاد برش درمحل نمی باشد به همین جهت پس از درمان هیچ اثری از زخم و برداشتن استخوان و ایجاد شکاف بر روی پوست نیست به این ترتیب بیمار بعد ازدرمان پارگی دیسک کمر، پس از 24ساعت استراحت در رختخواب بیمار می تواند فعالیت عادی خود را آغاز کند.اما توصیه اکثر جراحان مغز و اعصاب برای از سرگیری فعالیت ها پس از گذشت 5روزاززمان عمل میباشد که فرد می توانند به محل کار خود باز گردند.

لیزر درمانی دیسک

کاربرد لیزر درمانی دردرمان انواع بیماری ها

از این روش نوین جهت درمان انواع بیماری های حاد و مزمن از قبیل:
سردرد ها
دردشدید در ناحیه زانو،گردن و کمر
التهاب مفاصل
اختلالات اعصاب محیطی
نوروپاتی
سیاتیک
تنگی کانال نخاعی
اختلالات مفصل گیجگاهی

مزایای لیزردرمانی فتق دیسک کمر

عوارض بسیار نامحدود وبدون خونریزی وایجاد زخم
عدم نیاز به بیهوشی
عدم نیاز به بستری شدن در بیمارستان در طولانی مدت
ترمیم دیسک پاره شده واز بین رفتن کامل التهاب حاصل شده
کاهش دردهای کمری
جمع شدن تورم حاصل از فتق دیسک

لیزر درمانی دیسک

 

جدیدترین مقالات:

جراحی تومورهای مغز

عوارض لیزردرمانی فتق دیسک

دستگاه لیزر پس از دریافت استاندارد ازFDA برای درمان انواع بیماری ها و درهر رشته پزشکی کاربرد دارد به کمک این روش بیش از یک میلیون بیمارمبتلا به فتق دیسک درمان شده اند.این روش به دلیل غیر تهاجمی بودن عوارض خیلی محدودی دارد .اما این نکته را باید اشاره کرد که هر عمل غير جراحی و غير دارويی الزاما بی‌ضرر نيست و حداقل ضرر آن اگر جسمی نباشد آسيب مالی و روحی به بيمار است.

هزینه لیزر درمانی دیسک

به طور قطع نمی توان به این سوال پاسخ داد.زیرا هزینه هر عملی به عوامل زیادی از جمله نوع بیمارستان ،نوع درد و بیماری و ...دارد اما میتوان با اطمینان کامل به این موضوع اشاره کرد که هزينه‌هاي این روش خیلی کمتر از جراحی باز می باشد.